Svitavy získaly za výsledky práce v oblasti životního prostředí cenu Evropské komise "Město v souladu s požadavky EU". Cílem soutěže bylo obrátit pozornost přidružených zemí k environmentálním standardům. Přidružené země je budou muset splnit před vstupem do Evropské unie a podpořit samosprávy v...
Svitavy získaly za výsledky práce v oblasti životního prostředí cenu Evropské komise "Město v souladu s požadavky EU". Cílem soutěže bylo obrátit pozornost přidružených zemí k environmentálním standardům.
Přidružené země je budou muset splnit před vstupem do Evropské unie a podpořit samosprávy v práci na sladění s požadavky EU v oblasti životního prostředí. Soutěž se soustředila na čtyři oblasti: přístup k informacím o životním prostředí, odpadové hospodářství, ochrana ovzduší a ochrana vod.
SKLÁDKY A STARÉ ZÁTĚŽE
Významným problémem odpadového hospodářství Svitav byly skládky a staré zátěže na území města. Povinností obce je zpracovat přehled a charakteristiku divokých a již nevyužívaných skládek včetně množství a charakteristiky odpadů na nich uložených, stavu asanace a rekultivace skládek.
Likvidace nepovolené skládky je záležitost obtížná nejen z hlediska finančního zajištění, ale také z hlediska odborného, jelikož je třeba předem stanovit druhy odpadních materiálů a použití techniky vzhledem k charakteru skládky, struktuře odpadu a terénním podmínkám. Téměř vždy je třeba vytřídit nebezpečné složky odpadu, které nemohou být uloženy na běžné řízené skládce spolu s ostatním odpadem (např. pneumatiky, plechovky od barev, které jsou většinou odhozeny v blízkosti garáží). Vlastní asanace skládky představuje odtěžení, naložení, odvoz a uložení odpadu na řízenou skládku, dále urovnání terénu, případně rekultivace daného pozemku.
Na území Svitav byla zlikvidována řada větších černých skládek nacházejících se na pozemcích ve vlastnictví města nebo u kterých nebyl zjištěn zakladatel skládky ani vlastník pozemku. Na základě výzvy odboru životního prostředí byli k zajištění likvidace vyzváni vlastníci pozemků, na kterých se nacházely černé skládky. Likvidace byla provedena na náklady vlastníků.
DOMOVNÍ ODPADY
Svoz, sběr, překládání a odvoz odpadů komunálního charakteru zabezpečovala firma, která prováděla svoz odpadu kromě Svitav i v Poličce, Litomyšli a v okolních obcích svitavského okresu. Ze Svitav je komunální odpad ukládán na překladišti Svitavy a poté odvážen.
Pro sběr odpadu bylo používáno několik druhů sběrných nádob na komunální odpad. V rodinné zástavbě se používají převážně 100 l nádoby (popelnice), na sídlištích jsou rozmístěny velkoobjemové kontejnery na 1100 l. Dále jsou na území města rozmístěny velkoobjemové kontejnery na separovaný odpad (papír, plasty a sklo).
KONTROLNÍ ČINNOST
Odbor životního prostředí připravil seznam producentů odpadů, jejichž činnost může mít na životní prostředí vliv, a to zejména na kvalitu podzemních či povrchových vod a na stav ovzduší ve městě. Byly provedeny kontroly provozoven, většinou ve vytipovaných provozech.
Odbor životního prostředí také zmapoval domácnosti, které nemají zajištěn odvoz a likvidaci odpadu prostřednictvím oprávněné organizace (tzn. nevlastní známku pro odvoz odpadu).
Jelikož nebylo zřejmé, jakým způsobem je u těchto domácností likvidován odpad, byly tyto domácnosti vyzvány k prokázání způsobu likvidace. Tím se rozumí předložení zakoupené známky pro odvoz TKO nebo předložení vážních lístků či jiných účetních dokladů z výkupny sběrných surovin nebo překladiště odpadů. Přestože výzva obsahovala i upozornění o možnosti uložení pokuty, některé domácnosti neprokázaly způsob likvidace ani po opakovaném vyzvání. Domácnosti, které do stanoveného termínu způsob likvidace odpadu neprokázaly, byly předány k dalšímu řešení přestupkové komisi. Někteří z předvolaných občanů prokázali způsob likvidace dodatečně, těm, kteří způsob likvidace neprokázali, byla uložena pokuta.
EKOLOGICKÁ KOMISE
Ekologická komise městské rady vykonává činnost na úseku ekologické výchovy a městské zeleně. V rámci ekologické výchovy byla organizována řada akcí pro mládež i dospělé. Stěžejním bodem činnosti byl projekt ekologické výchovy pro žáky základních škol ve Svitavách, který byl vyhlášen už v závěru roku 1996. Ve spolupráci s dalšími subjekty pak ekologická komise zajišťovala akce pro širokou veřejnost.
Na úseku městské zeleně je činnost komise zaměřena na spolupráci s Technickými službami města Svitav, pro které vykonává poradní činnost v otázkách údržby, závažnějších zásahů při rekonstrukci zeleně, zakládání nových výsadeb i přípravě plánu údržby.
STAV ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
V minulých letech došlo ve Svitavách ke zlepšení stavu životního prostředí i k vytvoření podmínek pro zlepšení tohoto stavu v příštích letech:
[*] Ovzduší - z hlediska snížení produkce emisí z velkých stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší je významná plynofikace kotelen a dále ekologizace kotlů v místních podnicích. Pozornost byla zaměřena rovněž na snižování tepelných ztrát. V této souvislosti zmiňme zateplování panelových domů.
[*] Pitná voda - pozornost se soustřeďovala na další zlepšení provozních podmínek skupinového vodovodu.
[*] Odpadní voda - byla provedena rekonstrukce některých kanalizací. Zároveň proběhlo čištění kanalizačních stok v celkové délce cca 2 km, čímž došlo ke zvětšení jejich kapacity. Provoz ČOV se vyznačoval vysokou stabilitou procesu a vysokou účinností čištění.
[*] Odpady - podařilo se zlikvidovat téměř všechny nepovolené skládky odpadu na území města. Pokračuje provoz recyklačního dvora, kde lze kromě běžných druhů recyklovatelného odpadu odevzdat i nebezpečné složky odpadu.
[*] Ekologická výchova - pod záštitou ekologické komise městské rady ve Svitavách pokračuje projekt ekologické výchovy pro žáky základních škol.
OČEKÁVANÝ VÝVOJ
V nejbližších letech lze očekávat pokles emisí, a to hlavně u velkých zdrojů zajišťujících výrobu tepla a teplé vody pro byty v panelových domech, a to díky poklesu množství spáleného paliva v návaznosti na snížení ztrát tepla.
Očekávaný pokles emisí oxidů dusíku ze stacionárních zdrojů se zřejmě neprojeví odpovídajícím snížením jeho koncentrací v ovzduší vzhledem k růstu automobilové dopravy.
V souvislosti s vyloučením zdrojů vody s vyšším obsahem dusičnanů ze zásobování obyvatelstva pitnou vodou lze očekávat zpomalení či zastavení růstu obsahu dusičnanů v pitné vodě. Investice do kanalizačních řadů (opravy, rekonstrukce, budování nových řadů) a následné omezení vypouštění odpadních vod do povrchových toků se musí projevit postupným zlepšováním kvality vod v řece Svitavě.
Změny systému odpadového hospodářství vycházející z připravovaných právních předpisů by měly vést k postupnému snižování celkového množství odpadů a ke zvýšení podílu odpadů využívaných jako druhotné suroviny. Pro dosažení těchto cílů je však třeba dosáhnout změny myšlení a chování většiny obyvatel, a to formou osvěty a výchovy.
Živá příroda v katastru města dosud nestačila ve větším rozsahu pozitivně reagovat na snížení znečištění a na aktivní opatření k její ochraně. Počet živočišných a rostlinných druhů v různém stupni ohrožení je dosud vysoký. Tento stav se nejen ve Svitavách bude pravděpodobně měnit jen pomalu.
MAREK ANTOŠ, PAVLA LIŠKOVÁ,
Městský úřad Svitavy
FOTO ARCHÍV