01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prioritou je spolupráce

Prioritou je spolupráce Novela zákona o odpadech č. 37/2000 Sb. přinesla obcím další alternativy. I město Kroměříž využilo možnosti a vydalo vyhlášku, řešící nakládání s odpady na území města. Ve městě zajišťuje služby v oblasti nakládání s odpady firma Biopas, spol. s r. o., která vznikla z...

Prioritou je spolupráce

Novela zákona o odpadech č. 37/2000 Sb. přinesla obcím další alternativy. I město Kroměříž využilo možnosti a vydalo vyhlášku, řešící nakládání s odpady na území města.

Ve městě zajišťuje služby v oblasti nakládání s odpady firma Biopas, spol. s r. o., která vznikla z iniciativy rakouské firmy Saubermacher a města Kroměříže. Z tehdejších Technických služeb města Kroměříže byla vyčleněna skupina nakládání s odpady, do které byly implementovány letité zkušenosti rakouských partnerů. Rakouská firma Saubermacher působí v této oblasti již více jak dvacet let.

Jako svou hlavní prioritu staví úzkou spolupráci s obcemi a městy. Tato filozofie má pozitivní dopad na obě strany. To, že společnost je částečně soukromá a částečně obecní, má mnoho výhod. Na jedné straně musí plnit požadavky obce na poskytované služby. Na druhé straně ji privátní partner nutí vytvářet prostředky na modernizaci strojového parku, rozšiřovat produkční kapacity a starat se o návratnost vložených investic.

Kromě standardních služeb v obci poskytuje takový podnik i služby soukromého sektoru a vytváří zisk. Díky tomu může průběžně modernizovat a poskytovat služby s ohledem na nejnovější poznatky bez toho, aby byla obec jako jeden z vlastníků nucena vynakládat zvýšené prostředky. Významnými prvky je i zkušenost s vývojem legislativy a dostupné know-how zahraničního partnera.

Ojedinělý projekt

V začátcích kroměřížské firmy Biopas stál v té době (v roce 1991) ojedinělý projekt třídění odpadu. Rakouské zkušenosti pomohly realizovat systém, který občanům umožňoval separovat jednotlivé složky komunálního odpadu - tehdy to byl bioodpad, papír a sklo (název firmy je od těchto složek odvozen: BIoPApírSklo). Do zástavby rodinných domů byly instalovány plastové 240 l nádoby na sklo a papír a do každé domácnosti v této oblasti jedna 120 l nádoba na zbytkový odpad a jedna 120 l nádoba na bioodpad.

Celému projektu předcházela informační kampaň a řada setkání s obyvateli, kde se občanům podařilo vysvětlit, proč a jak mají třídit. Díky tomu již v roce 1993, tedy v době, kdy jinde velká část odpadů končila na skládkách, město Kroměříž větší část odpadů zužitkovalo.

Po úspěchu tohoto projektu se třídění odpadu začalo rozšiřovat. Bohužel zavedení třídění bioodpadu i do sídlištní zástavby dodnes naráží na problémy s kvalitou a proto se zde neprovádí. Oproti tomu úspěšně probíhá separace na celém území města, navíc se zapojily i ostatní obce v okolí Kroměříže. Separovaný sběr se realizuje systémem sběrných hnízd, ve kterých mají občané k dispozici nádoby 1,1 až 1,7 m3 na sklo, papír a směsné plasty.

Koncem roku 1999 se separaci odpadu podařilo rozšířit o další složku. Plastové nápojové obaly postupně vytlačují vratné skleněné lahve. Díky svému objemu snižují kapacity odpadových nádob a jsou problematickou složkou komunálního odpadu. Proto město pověřilo firmu Biopas, která provedla analýzu, na jejímž základě bylo realizováno rozšíření separace o sběr PET lahví. Stávající sběrná stanoviště na papír a sklo byla rozšířena. Jelikož se jedná o velmi lehkou a přitom objemnou frakci, byly použity kontejnery o objemu 1100 l. Ty jsou periodicky sváženy vozidlem s lineárním stlačováním, eliminujícím neproduktivní přejezdy.

Zneškodnění odpadu

Odpadové hospodářství není pouze separace. Komunální odpad byl v našem městě až do září roku 2000 likvidován na městské skládce, která byla vybudována v roce 1992. Původní projekt počítal s kapacitou minimálně do roku 2003.

Do projektu ale nikdo nemohl zahrnout vyšší moc - záplavy z roku 1997. Svozové firmě zaplavila voda prakticky veškerou techniku, včetně technického zázemí. Obrovským úsilím se pracovníkům podařilo techniku zprovoznit a rychle se zapojili do likvidace povodňových škod. Během dvou měsíců zneškodnili více než 8 tisíc tun odpadu.

Toto množství se projevilo v kapacitě skládky, která musela být již v roce 1997 uzavřena. Pro další likvidaci komunálních odpadů město uzavřelo spolupráci se skládkou v nedalekých Nětčicích, kde je předpokládaná kapacita na příštích 15-20 let.

Další významnou oblastí je nakládání s nebezpečným odpadem, zejména s ohledem na možný dlouhodobý dopad na životní prostředí. Firma Biopas díky zkušenostem mateřské rakouské firmy i v této oblasti vyvíjí již řadu let úspěšné aktivity. Jako jedna z prvních zahájila již v roce 1994 svoz nebezpečného odpadu z obcí okresu. Postupně byla tato činnost rozšířena na okresy Přerov a Prostějov.

Mobilní svozy probíhají dle známého modelu. V předem stanoveném termínu proběhne informační akce s cílem seznámit obyvatele dané obce či města, kdy, kde a jaké skupiny nebezpečných odpadů budou sbírány. V tomto termínu a na daných stanovištích svozová vozidla odpady odebírají.

Kromě toho mohou obyvatelé Kroměříže své nebezpečné odpady odkládat v provozovně firmy Biopas, případně v nově vybudovaném sběrném dvoře. Aby bylo možno obsáhnout celou skupinu nebezpečných odpadů, získala firma v roce 1999 autorizaci pro nakládání s nebezpečnými odpady podléhajícími zpřísněnému režimu (kyanidy, chlorfluoruhlovodíky, roztoky rtuti apod.). V současnosti tak mohou zneškodnit všechny skupiny nebezpečných odpadů spadajících do režimu zákona o odpadech.

Diskutovaná, problematická a nákladná je likvidace objemného odpadu. Byla zajišťována pomocí pravidelně přistavovaných a periodicky vyprazdňovaných velkoobjemových kontejnerů. Bohužel byl tento systém často zneužíván jak obyvateli jiných měst, tak privátními subjekty (viz rámeček).

Historicky nejvýrazněji se tato služba projevila v roce 1997, kdy sloužila především pro obyvatele postižené záplavami. Neustále narůstající náklady však způsobily v roce 1999 částečné omezení provozu.

Dalším krokem bylo rozhodnutí o vybudování sběrného dvora. První zkušenosti s provozem sběrného dvora potvrzují oprávněnost tohoto rozhodnutí. Zařízení má tři hlavní pozitiva. Důslednou separaci, oddělení nebezpečných složek a eliminaci znečišťování. Kromě toho odpadá zneužívání privátními subjekty, protože celý provoz sběrného dvora je zajišťován pověřenými pracovníky.

Průměrná dostupná vzdálenost pro sběrný dvůr činí okolo 3 km. Dostupná vzdálenost některých částí našeho města je však větší. Pro tyto oblasti je připravena alternativa, řešící okrajové části města. Vychází ze zkušeností z mobilního svozu nebezpečného odpadu.

V stanoveném termínu bude v určených částech města připraveno mobilní stanoviště s obsluhou. Zde mohou občané odevzdat objemné i nebezpečné odpady. Tak bude možno eliminovat zneužívání, zabránit znečišťování prostranství a navíc vše separovat.

Richard Dvořák,

Biopas, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down