01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Převodník odpadů mezi Katalogem a ADR

V poslední době se téměř ve všech médiích objevují nepříjemné informace o odpadech, či dokonce o nebezpečných odpadech. Jednak nedovolená přeprava, nebo nedovolené skladování nebo špatné skládkování. Na jedné straně schází lepší kontrola a prevence, na straně druhé benevolentní přístup firem, které se živí odvozem a odstraňováním odpadů.

Každý chce na odpadu vydělat. V této džungli se v první řadě musí orientovat původce odpadu. Musí vědět, jaký odpad jeho činností vzniká, jaké má vlastnosti a pokud se podle určitých přesně stanovených kritérií jedná o nebezpečný odpad, musí takový odpad přesně zařadit podle zákona o odpadech.

Většina nebezpečných odpadů při přepravě zároveň naplňuje také požadavky dalších zákonů. Především se jedná o Dohodu ADR pro přepravu nebezpečných věcí. Zde se však setkáváme s dalším kamenem úrazu - jak správně transformovat klasifikaci nebezpečného odpadu podle klasifikace určené Dohodou ADR. Každý ze zmíněných zákonných předpisů má jiná kritéria na posuzování a zařazení odpadu.

Aby nedocházelo k velmi povrchnímu přístupu k posuzování a zařazování nebezpečných odpadů pro přepravu, snažili jsme se v Ústavu silniční a městské dopravy, a. s., zjednodušit a usnadnit rozhodování původcům odpadů a všem těm, kdo se zabývají zařazováním odpadů pro přepravu. Na světlo světa se po téměř deseti letech dostává nový převodník - publikace o 400 stránkách, doplněná také o softwarovou podobu.

Katalog odpadů používá šestimístný kód odpadu. Pro nebezpečné odpady je kód doplněn hvězdičkou (*). Kód je logicky sestaven podle průmyslového odvětví, ve kterém vzniká, z jakého technologického procesu pochází. Celkem je v seznamu dvacet skupin, které tvoří první dvojčíslí kódu. Další dvojčíslí blíže specifikuje skupinu odpadů. V tab. 1 je uvedena skupina s prvním dvojčíslím kódu a bližší specifikace odpadu. Poslední dvojčíslí upřesňuje konkrétní typy odpadů (viz tab. 2).

Při vytváření převodníku bylo naším úkolem přiřadit u konkrétních kódů odpadů co nejpřesněji všechny možné varianty podle nebezpečných vlastností a kritérií ADR. Tyto požadavky se už nevztahují na technologický proces, při kterém vzniká odpad, ale na všeobecně určená kritéria nebezpečnosti pro přepravu podle ADR.

Dohoda ADR zařazuje nebezpečné věci (a teda i odpady) podle tzv. tříd, klasifikačních kódů a obalových skupin. Výsledkem je stanovení UN čísla a pojmenování, pod které se dá zařadit nebezpečný odpad. Jako příklad je v tabulce 3 uvedeno zařazení jednoho kódu odpadu.

Tab.3

Náš převodník nebezpečných odpadů dává možnost původci odpadu podle chemického rozboru odpadu přesně vybrat z nabízených možností co nejpřesnější položku. Ve většině případů má uživatel v sloupci "Poznámka" možnost doladit varianty pro zařazení, případně zvážit další doplňková kritéria ovlivňující klasifikaci (např. koncentrace odpadu). V některých případech se dokonce vyskytují i odpady, které nepodléhají při přepravě ADR předpisu.

V současné době není na našem trhu žádný produkt, který by se velmi detailně zaobíral tak širokým rozborem. V tom je jeho jedinečnost a komplexnost. Doufáme, že převodník uspokojí tu část odborné veřejnosti, která chce svou práci dělat poctivě a co nejlépe.

RNDr. Margita Fingermannová
Ústav silniční a městské dopravy, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down