Začal příjem žádostí na projekty, které posílí přirozené funkce krajiny a zlepší kvalitu prostředí v sídlech. Ministerstvo životního prostředí totiž otevřelo prostřednictvím Agentury ochrany přírody a krajiny ČR dvě výzvy k podávání žádostí o dotaci z operačního programu Životní prostředí, v nichž je pro žadatele celkem připraveno 712,5 mil. Kč. Žádosti o podporu mohou podávat všichni žadatelé [2] kromě fyzických osob nepodnikajících, a to od 15. srpna do 17. října letošního roku.
„Podporu mohou získat projekty zaměřené na realizaci a obnovu vodních prvků, na revitalizaci vodních toků, zakládání a obnovu mezí, remízků či starých sadů. Podpoříme i projekty, které povedou ke zlepšení stavu lesních porostů, zajištění migrační prostupnosti pro vodní i suchozemské živočichy a revitalizaci sídelní zeleně. Pevně věříme, že žadatelé mají v zásobě dostatek dobrých nápadů, aby se evropské peníze efektivně využily,“ vysvětluje náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský.
V obou otevřených výzvách, které mají za cíl posílit přirozené funkce krajiny a zlepšit kvalitu prostředí v obcích a městech, je připraveno pro žadatele celkem 712,5 milionu korun. Maximální výše podpory v případě 32. výzvy je na opatření, která povedou k zlepšení vodního režimu v krajině, konkrétně ke zpomalení povrchového odtoku vody, zvýšení schopnosti krajiny zadržovat vodu zvláště v souvislosti se suchem, až 100 % uznatelných výdajů podle typu opatření [3]. Na zlepšení kvality prostředí v sídlech činí podpora 60 % uznatelných výdajů. Příjem žádostí potrvá od 15. srpna do 17. října 2016.
„Na projekty zaměřené na zajištění příznivého stavu národně významných chráněných území a na posílení biodiverzity se na podzim chystáme otevřít další dvě výzvy [4],“ dodává František Pelc, ředitel AOPK ČR.
V nově otevřených výzvách mají šanci získat dotaci projekty zaměřené na budování nových rybích přechodů, odstranění migračních překážek na vodních tocích, vytváření a obnovu vodních prvků v krajině s ekostabilizační a retenční funkcí, např. tůní, mokřadů, rybníků a malých vodních nádrží, ale i lužních lesů apod. Dále bude možné podporu získat na vytváření a obnovu přírodě blízkých koryt vodních toků (přiměřeně kapacitních, tvarově a hloubkově pestrých) zahrnující eventuální odstranění dřívějších nevhodných úprav (opevnění dna a břehů, ohrázování, příčných překážek) a také na vytváření a obnovu prvků posilujících druhovou biodiverzitu vodních a na vodu vázaných organismů. Dále bude možné získat dotaci na výsadbu či obnovu ploch a prvků veřejné zeleně (parků, zahrad, sadů, uličních stromořadí, alejí, lesoparků, remízů, průlehů) a zlepšení jejich funkčního stavu výsadbami stromů a založením či obnovou zatravněných ploch, včetně ošetření stromů či výsadby keřů.
Plánované záměry doporučujeme zájemcům o dotaci konzultovat na regionálních pracovištích AOPK ČR. Kontakty jsou zveřejněny na stránkách http://www.dotace.nature.cz/opzp-kontakty.html. Pro své dotazy mohou žadatelé též využít e-mailovou schránku dotazy-PO4@nature.cz.*