Odpadová legislativa požaduje v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady řadu dokumentů. V dnešním článku se zaměříme na evidenční list pro přepravu nebezpečných odpadů a na identifikační list nebezpečného odpadu.
O každé přepravě nebezpečných odpadů musejí její účastníci vést evidenci, a to na evidenčním listě nebezpečných odpadů (ELNO). Výjimkou je přeprava nebezpečných odpadů při vnitropodnikové dopravě zabezpečované vlastními dopravními prostředky. Pokud nepřesahuje areál provozovny, není povinnost vést o ní evidenci.
EVIDENCE PŘEPRAVY
Odesílatel je povinen přiložit k zásilce nebezpečného odpadu vyplněný evidenční list a tento list zaslat obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností do 10 dnů od jejího zahájení. List se zasílá úřadu obce, příslušné podle místa zahájení přepravy.
Příjemce odpadu je povinen potvrdit převzetí odpadu a ukončení přepravy do 10 dnů od jeho převzetí tím, že zašle evidenční list odesílateli a obecnímu úřadu obce.
Pokud odesílatel neobdrží do 20 dnů od odeslání odpadu od příjemce potvrzený evidenční list o převzetí nebezpečného odpadu, pak musí informovat příslušný obecní úřad obce a Českou inspekci životního prostředí. Odesílatel i příjemce jsou povinni archivovat evidenci po dobu nejméně pěti let. Způsob zasílání evidenčních listů je taxativně uveden v § 40 zákona č. 185/2001 Sb.
IDENTIFIKAČNÍ LIST NEBEZPEČNÉHO ODPADU
Původce odpadu a oprávněná osoba, která nakládá s nebezpečným odpadem jsou povinni zpracovat identifikační list nebezpečného odpadu a umístit tento list na místa nakládání s nebezpečným odpadem. Co to je identifikační list a kdo jej smí zpracovávat - na to se podíváme podrobněji.
Identifikační list nebezpečného odpadu (ILNO) je podobný dokument jako bezpečnostní list pro nebezpečnou chemickou látku či přípravek. Obsahuje základní informace o původci, vlastnostech nebezpečného odpadu, dále uvádí technické a bezpečnostní opatření pro nakládání s odpadem. Ten, kdo zpracovává identifikační list, nepotřebuje k tomu žádné oprávnění. Měl by však mít dostatečné odborné znalosti, aby mohl objektivně posoudit nebezpečnost odpadu a navrhnout vhodná opatření při nakládání s ním.
Identifikační list shromažďovaného odpadu musí být umístěn slovy legislativy: "...v blízkosti shromažďovacího prostředku nebezpečného odpadu nebo shromažďovacího místa nebezpečného odpadu, nebo může být umístěn přímo na shromažďovacím prostředku." Pokud je ve skladu více nebezpečných odpadů, pak musí být vybaven identifikačními listy všech NO. Požaduje to paragraf 7 vyhlášky č. 383/2001 Sb.).
Příloha č. 3 této vyhlášky pak říká, co je obsahem identifikačního listu nebezpečného odpadu. ILNO musí obsahovat název a kód podle Katalogu odpadů (stanoveném ve vyhlášce č. 381/2001 Sb.), zatřídění odpadu pro účel přepravy nebezpečných věcí - kód ADR, popř. kód COTIF - a identifikaci původce odpadu, včetně osoby oprávněné jednat jménem původce a pracovníka odpovídajícího za správnost údajů.
Nesmí chybět popis fyzikálních a chemických vlastností odpadu a jeho nebezpečných vlastností. Na to navazuje popis bezpečnostních a technických opatření při manipulaci, skladování a přepravě odpadu, včetně doporučených osobních ochranných pracovních prostředků, potřebného protipožárního vybavení a opatření při nehodách, haváriích a požárech.
Pro nejčastěji se vyskytující nebezpečné odpady jsou dostupné vyplněné identifikační listy, v nichž stačí doplnit specifické kolonky. Vzor identifikačního listu naleznete např. na www.envigoup.cz v sekci e-Doplňky.
Ing. Zdeněk Fildán
Envi Group, s. r. o.
Pravidelně vám přinášíme přehled povinností firem v oblastech odpadového hospodářství, včetně odkazů na prováděcí předpisy. Uvedený článek pochází z publikace Povinnosti firem v podnikové ekologii. Více informací na www.envigroup.cz
Způsob zasílání evidenčních listů
Odesílatel - vyplní v Evidenčním listu položky 1-6, 8-12 a 15 průpisem do všech sedmi listů. Ponechá si dopravcem potvrzený list 1 pro svou evidenci, list 2 zašle obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa zahájení přepravy do 10 dnů od jejího zahájení. Zbývající listy 3-7 předá společně se zásilkou odpadu dopravci 1.
Dopravce převezme listy 3-7 spolu se zásilkou. Vyplní v Evidenčním listu položky 6, příp. 7 a 13 průpisem do všech pěti listů. Po předání odpadu příjemci si ponechá příjemcem potvrzený list 6 pro svou evidenci. V případě více dopravců si tito dopravci ponechají kopii listu 6.
Příjemce odpadu potvrdí převzetí zásilky od dopravce v položce 14 průpisem do 3-7 listu. Zašle list 3 obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa zahájení přepravy (nakládky), list 4 obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa ukončení přepravy (vykládky) a list 5 odesilateli odpadů, a to do 10 dnů od převzetí odpadu. Příjemce odpadu si ponechá list 7 pro svou evidenci.
(rozesílaní ELNO je taxativně uvedeno v § 40 zákona č. 185/2001 Sb.)
Legislativa
Evidence o přepravě nebezpečných odpadů
Zákon 185/2001 Sb., o odpadech, § 40
Vyhláška č. 383/2001 Sb., § 25 a příloha č. 26
Identifikační list nebezpečného odpadu
Zákon 185/2001 Sb., o odpadech, § 13 odst. 3, Vyhláška č. 383/2001 Sb., § 5.