Hlavním městem vlastněná společnost Pražské služby (PSAS) začne s přípravou přestavby bioplynové stanice v Chrástu u Poříčan na Nymbursku, kterou magistrát koupil před dvěma lety. Dnes to schválili městští radní. Cílem úprav za 278 milionů korun je, aby stanice zvládla kromě rostlinného zpracovat i živočišný odpad a město do ní mohlo svážet zbytky z restaurací a jídelen. Přestavba by podle harmonogramu měla včetně projekčních prací zabrat do spuštění zkušebního provozu zhruba tři roky.
Stanici, která vyrábí ze zemědělských odpadů využitelný biometan, koupilo město v létě roku 2022 za 159,2 milionu korun již se záměrem ji upravit na zpracování živočišného odpadu. PSAS na základě dnešního rozhodnutí radních začnou s přípravou projektové dokumentace. Souběžně bude město připravovat systém svozu gastroodpadu. V minulosti chtěla firma na přestavbu získat evropskou dotaci, podle náměstkyně primátora Jany Komrskové (Piráti) to však nakonec nepůjde a město bude muset investici zaplatit samo.
V minulosti vedení magistrátu zvažovalo vybudování zcela nové bioplynové stanice poblíž malešické spalovny, ale nakonec kvůli vysokým nákladům i odporu místních obyvatel zvolilo cestu nákupu již existujícího zařízení. Město také dnes spustilo bioplynovou stanici v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově, která bude při čištění vody produkovaný bioplyn upravovat na využitelný biometan. Do budoucna město zvažuje, že by se v ÚČOV stejně jako v Chrástu zpracovával i gastroodpad.*
-čtk-
Foto: PSAS