Evropská komise navrhla novelizovat dosud platnou direktivu z roku 1990 o právu občanů na informace o životním prostředí. Návrh předpokládá zkrácení doby, za kterou se má občan dostat k žádané informaci, ze dvou na jeden měsíc. Rovněž byly zpřesněny podmínky výjimek, na jejichž základě lze...
Evropská komise navrhla novelizovat dosud platnou direktivu z roku 1990 o právu občanů na informace o životním prostředí. Návrh předpokládá zkrácení doby, za kterou se má občan dostat k žádané informaci, ze dvou na jeden měsíc. Rovněž byly zpřesněny podmínky výjimek, na jejichž základě lze informaci odmítnout.
To by mělo být možné pouze tehdy, poškodilo-li by zveřejnění informace soukromé zájmy. V praxi by měl mít občan právo získat podrobné informace o podniku odpovědném za znečišťování prostředí bez ohledu na to, zda se ho problematika osobně nějak týká nebo ho poškozuje.
Dostat by se měl i k informacím o licencích podniku či škodlivinách, jež vypouští. Nedostane-li odpověď do měsíce, může se obrátit na ombudsmana či státní instituce. Poslední instancí je Evropské komise. O informace týkající se ekologické události mohou žádat občané unie v jakémkoli státě bez ohledu na to, zda jsou ze země, kde se událost stala.
Návrh také vymezuje poplatky za získané informace. Ty mají být paušální a nikoli přepočtem ceny pracovní síly úředníků v jednotlivých zemích. Vymahatelné budou až po předání informace a nikoli před tím, jak bylo zvykem dosud. Komise také v návrhu ukládá státům povinnost aktivně veřejnost informovat o stavu životního prostředí a nečekat až na žadatele. K tomu má být využita nejmodernější technologie, především Internet.
- dk -