Pražský magistrát uzavře se společností Orlen Unipetrol memorandum, na jehož základě bude firma zpracovávat zbytkový plastový materiál. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Jana Plamínková (STAN). Firma by si tak od města měla odebírat plasty, které by jinak skončily v kotlích spalovny. V metropoli se podle odhadu může jednat o několik tisíc tun výmětu ročně. Městská firma Pražské služby (PSAS) již zprovoznila třídicí linku plastů.
"Plasty, které občané Prahy vytřídí do žlutých kontejnerů, se některé zpracovávají na granulát, kdy se tak dají zpracovat PET lahve či fólie a další typy plastů. Velká část plastu ale zbývá a vozí se zpět do spalovny, nebo se z nich dělá materiál pro spalování v cementárnách a jiných provozech," uvedla Plamínková.
Firma Orlen Unipetrol hlavnímu městu nabídla, že by od něj výmět odebírala do své nové provozovny, a sice od roku 2024 či 2025. Na své lince bude moct zpracovat až 20 000 tun plastů ročně, a to na olej, ze kterého se vyrábějí nové plasty.
PSAS letos v polovině září spustila třídící linku, na níž je schopna vytřídit obchodovatelné plasty, jako jsou PET láhve, a výmět. Linka podle firmy dokáže pokrýt roční produkci plastového odpadu metropole. Podle Plamínkové bude potřeba zajistit odbyt pro 5000 až 7000 tun výmětu. "Praha je pro ně (Orlen Unipetrol) vítaný partner, protože by jim to zajistilo velkou část surovin pro druhotné zpracování. Pražané nebudou mít pocit, že část toho, co vytřídili, skončí ve spalovně," dodala.
Loni svezly PSAS 260 547 tun směsného odpadu, což je zhruba o 3000 tun více než rok před tím. Tříděného odpadu Pražané loni vyhodili meziročně také více, a sice 68 124 tun, kdy do barevných kontejnerů vyhodili 24 729 tun papíru, 16 039 tun plastů a 19 047 tun skla.*
-čtk-