01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postoje občanů a živnostníků k odpadovému hospodářství

Město Pardubice v současné době zpracovává svůj Plán odpadového hospodářství města (POH). Jeho cílem je soulad nakládání s odpady na území města s požadavky právních předpisů, efektivní řízení hospodářství a objektivizovaný a dlouhodobý výhled podnikatelských možností v oblasti odpadového hospodářství.

Součástí zadání města zpracovateli POH (ISES, s. r. o.) byl mimo jiné i požadavek na vypracování ankety o spokojenosti občanů a živnostníků města Pardubic s odpadovým hospodářstvím. Výsledky ankety jsou použity jako podklad k vypracování návrhové části POH města Pardubice.

Dotazování občanů na jejich postoje k odpadovému hospodářství na území města Pardubic proběhlo v druhé polovině měsíce března převážně v okolí velkých nákupních center. Ke sběru dat byla použita forma osobního rozhovoru tazatelů s občany města přímo v ulicích města Pardubic. Jeden okruh otázek směřoval do oblasti sociálně demografického složení oslovených respondentů (věk, vzdělání, zaměstnání, bydliště). Druhý okruh otázek se zaměřením na odpadové hospodářství zjišťoval ochotu občanů třídit, jaké odpady občané třídí, které oblasti vnímají jako problematické a naopak které jsou v pořádku, zajímali jsme se o názory občanů co v odpadovém hospodářství zlepšit.

S žádostí o rozhovor bylo osloveno více než 2000 občanů města Pardubic, podle tazatelů přibližně 40 % oslovených občanů odmítlo rozhovor a nemělo zájem o zodpovězení dotazů a vyplnění dotazníku. Celkově se ankety zúčastnilo 1042 občanů města Pardubice, výsledky tohoto šetření byly vyhodnoceny.

Mezi respondenty převažovaly ženy (57,2 %) a lidé do 29 let (48,65 %), většina z nich měla vzdělání s maturitou (42,73 %) nebo základní/bez maturity (celkem 41,38 %). Většina z nich bydlela v domě na sídlišti (47,52 %), v rodinném domku (23,71 %) nebo v činžovním domě (25,95 %). Ze zpracování vyplněných dotazníků byly vyhodnoceny následující informace o postojích obyvatel a živnostníků na území města k odpadovému hospodářství.

Ochota občanů třídit v domácnosti odpad (graf 1)

Z výsledků ankety je zřejmé, že občané třídí odpad zejména tehdy, pokud mají k dispozici dostatek sběrových nádob, sběrové nádoby jsou pro ně dobře dostupné. Nejvíce jsou občané ochotni třídit plastové láhve, papír a sklo. V úrovni třídění odpadů se prokázaly významné rozdíly z hlediska pohlaví, věku, typu bydlení a městské části, kde občané žijí.

Třídění odpadů podle pohlaví

Z hlediska pohlaví je možné konstatovat, že ženy odpad třídí pečlivěji a ve větší míře než muži. Podobně byla nejvyšší míra separace vykázána u důchodců a žen v domácnosti. Je možné předpokládat, že ženy v domácnosti a důchodci realizují svůj aktivní vztah k ochraně životního prostředí zvýšenou separací produkovaných odpadů.

Třídění odpadů podle věku, vzdělání a zaměstnání

Při sledování míry separace podle věkových skupin byla nejvyšší míra separace odpadů zjištěna u věkové skupiny v rozsahu 45-59 let. Naopak nejnižší míra separace byla zjištěna u věkové skupiny do 29 let.

Výrazné rozdíly v míře separace odpadů se prokázaly i u skupin rozdělených podle dosaženého vzdělání. Nejvyšší míra separace odpadů byla zjištěna u vysokoškolsky vzdělaných občanů, jichž však bylo mezi respondenty pouze 11,63 %. Naopak nejnižší míra separace byla zjištěna u občanů se základním vzděláním.

Při hodnocení míry separace podle zaměstnání byla nejvyšší míra separace odpadů zjištěna u důchodců, dále u žen v domácnosti a u podnikatelů. Nejnižší míra separace byla zjištěna u studentů a manuálně pracujících občanů. Obecně je nízká míra separace odpadů u těchto skupin zdůvodňována nedostatkem času, nezájmem a vysokou docházkovou vzdáleností k separačním nádobám.

Důvody, proč občané netřídí odpady (graf 2)

V případě, že občané odpověděli, že odpady netřídí, zajímalo nás, jaké mají důvody pro netřídění odpadu. Z grafu je patrné, že téměř polovina z občanů, kteří uvedli, že odpady netřídí, zdůvodňovala svůj postoj nedostatkem času. Dalšími důvody pro netřídění odpadů byl nezájem a velká docházková vzdálenost ke kontejnerům.

Využívání sběrných dvorů

Do systému města jsou zapojeny sběrné dvory, kam mohou občané odnášet odpady ze svých domácností, poměrně překvapivým zjištěním bylo, že přes průběžné informování občanů o provozu těchto sběrných dvorů více než polovina oslovených občanů (54 %) nevědělo, kde jsou sběrné dvory. Tomu odpovídají i výsledky zjištění, jak jsou sběrné dvory využívány, 51 % oslovených občanů odpovědělo, že sběrné dvory nevyužívá, 8 % je zná, ale přesto nevyužívá.

Zpětný odběr výrobků

Zajímalo nás, zdali občané vědí o možnosti využití bezplatného zpětného odběru výrobků, která umožňuje bez nároku na úplatu odevzdat prodejci výrobek, jehož životnost skončila (odpadní oleje, elektrické akumulátory, galvanické články a baterie, výbojky a zářivky, pneumatiky a elektrozařízení pocházející z domácností).

Prodejci těchto výrobků sice mají za povinnost zákazníky informovat o možnosti bezplatného zpětného odběru výrobku, což však bohužel není pravidlem. Potvrdily to i výsledky ankety, kdy 60 % oslovených občanů o této možnosti nevědělo.

Preferované informační zdroje

Vzhledem k potřebě průběžného poskytování aktuálních informací o možnostech odpadového hospodářství na území města nás zajímaly informační zdroje, ze kterých občané získávají aktuální informace o odpadovém hospodářství. Jako nejdůvěryhodnější a nejvyužívanější zdroj informací byl vyhodnocen radniční zpravodaj (52 %). Regionální tisk se s určitým odstupem umístil na druhém místě (30 %).

Vnímání stavu odpadového hospodářství města Pardubic

Závěrem šetření nás zajímalo jak občané a živnostníci hodnotí stav odpadového hospodářství na území města, kdy úkolem oslovených občanů bylo oznámkovat stav odpadového hospodářství známkou jako ve škole, kdy 1 je nejlepší hodnocení a 5 nejhorší. Z pohledu občanů do známky 3 čili dobře hodnotilo odpadové hospodářství 88 % oslovených občanů a 96 % oslovených živnostníků (graf 3 a 4).

Přestože hodnocení stavu odpadového hospodářství občany města dopadlo pro město Pardubice pozitivně, čeká na město řada úkolů, které musí vyřešit, aby splnilo požadavky legislativy platné pro oblast odpadového hospodářství. V POH města Pardubice budou navrženy opatření, jak těchto cílů dosáhnout a při navrhování opatření budou zpracovatelem POH využity i výsledky zpracované ankety a připomínky občanů k odpadovému hospodářství.

Ing. Pavel Zděnek
zpracovatel POH města Pardubice, ISES, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down