01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

POSLEDNÍ FUNGUJÍCÍ SYSTÉM

DŮSLEDKY ZAVEDENÍ NEVRATNÝCH LAHVÍ Většina vratných systémů na lahve vzala u nás za své v průběhu loňského roku po masívním mástupu obalů z PET materiálu. Jediným systémem, který u nás dosud bez problémů funguje, jsou pivní lahve. Jeho existenci zajišťuje do značné míry konzervativnost spotřebitelů...

DŮSLEDKY ZAVEDENÍ NEVRATNÝCH LAHVÍ

Většina vratných systémů na lahve vzala u nás za své v průběhu loňského roku po masívním mástupu obalů z PET materiálu. Jediným systémem, který u nás dosud bez problémů funguje, jsou pivní lahve. Jeho existenci zajišťuje do značné míry konzervativnost spotřebitelů piva, kteří pivo v PET prostě nechtějí.

Spotřeba piva a nelkoholických nápojů na obyvatele je u nás zhruba stejná (roční spotřeba piva je 161,1 litrů/obyv. nealkoholických nápojů 158,0 l/obyv.). Zatímco však pivní lahve zůstávají takřka výhradně skleněné, nealkoholické nápoje přešly hromadně na používání plastových lahví z materiálu PET.

Historie zániku vratných systémů pro skleněné lahve od limonád byla již mnohokrát popsána. Vyvolal ji jednak rozvrat systémů záloh a také zájem supermarketů i spotřebitelů. PET láhev je pro ně mnohem pohodlnější. Spotřebitelé ji nakupují přes to, že jsou si většinou vědomi negativních ekologických souvislostí. Naopak sílí hlasy požadující řešení v rámci systémů nakládání s komunálními odpady. Valná část nových technologií, zaváděných v rámci měst, má obvykle souvislost s plastovými lahvemi, či jejich tříděním.

Odpadní PET lahve donedávna neúměrně zatěžovaly skládky a všechny systémy nakládání s odpady. V posledních měsících se již dá zaznamenat oživení v oblasti jejich recyklace nebo využití. V republice existuje ve stadiu investičního záměru nebo již ve výstavbě několik technologií na jejich zpracování nebo recyklaci. Lisované PET lahve se pro města i obce stávají postupně vítaným zdrojem příjmů, neboť se rozšiřují možnosti jejich vývozu za slušné ceny za hranice ke zpracování.

PIVO VE SKLE

Jedinou oblastí, kde jsou dosud neochvějně využívány skleněné lahve, je prodej piva. Pohodlí PET lahví je zde vyváženo lpěním na tradici. Spotřebitelé pivo v plastu prostě nechtějí. Opatrné pokusy pivovaru Nová Paka, který pivo do PET plnil, se setkaly spíše s údivem a nezájmem - rozhodně však nebyly obchodním úspěchem.

Přesto jsou i tyto systémy ohroženy. Snaha po zjednodušení manipulace a také potíže s zálohování lahví mohou vyvolat takový tlak nadnárodních obchodních řetězců, kterému pivovary budou muset vyhovět. Reálný by pak byl postupný přechod k speciálně upraveným plastovým lahvím nebo k plechovým obalům. Pokud by nepodařilo vratný systém skleněných pivních lahví udržet, znamenalo by to několikanásobné zvýšení objemu plastového, případně kovového odpadu.

Pivovarský průmysl ČR dodá v průběhu roku na tuzemský trh ve vratných (vícecestných) 0,5 l skleněných lahvích 7981 mil. hl piva v celkem 1596 mil. lahvích. Průměrně denně dodávají pivovary na tuzemský trh 6,38 mil. lahví. Současně denně jsou v přibližně stejném množství vratné lahve z obchodů, restaurací a z ostatních prodejních míst odebírány a dodávány zpět do pivovarů.

Pivní skleněná láhev se za rok v průměru nejméně 6x obrátí a její celková průměrná obrátkovost po dobu její životnosti odpovídá nejméně 30 naplnění. To znamená, že jedna láhev o obsahu 0,5 l je využita k distribuci 15 l piva. Z toho pak plyne, že cena obalu pro jedno naplnění 0,5 l piva činí cca 3,00:30=0,10 Kč.

Vratné lahve je nutno po každém oběhu umývat. Náklad na strojní umytí jedné 0,5 l skleněné lahve (energie, voda a stočné, mycí prostředky včetně neutralizace, mzdové náklady, údržba zařízení a odpisy zařízení) činí v průměru 0,10 Kč.

Podle současné zavedené praxe pivovarského průmyslu jsou zajišťovány denní dodávky plných skleněných vratných lahví a současně okamžitý odběr shodného počtu prázdných lahví.

VÝHODNĚJŠÍ SYSTÉM

Lahve jsou takřka ve všech pivovarech stejného druhu a systém umožňuje obousměrné využití dopravních prostředků. Proto je v porovnání s jinými druhy a způsoby balení nápojů nesporně nejpříznivější:

[*] ekologicky - denně je stejné množství obalů výrobcem odebíráno zpět. Tento stav již dnes vyhovuje nařízení vlády č. 31/99 Sb. o zpětném odběru obalů. Při odběru nevzniká prakticky žádný obalový odpad. Rozbité lahve vznikají převážně v provozu pivovarů a jdou dodávány do skláren,

[*] ekonomicky - žádný jiný obal pro naplnění objemu 0,5 l piva nelze pořídit (včetně umývání) za cenu kolem 0,20 Kč. Vlastní cena výrobku je zatěžována pouze touto částkou, což se plně promítá ve prospěch spotřebitele. Případné zvýšení ceny lahvového piva se negativně promítne nejen do hospodářských výsledků pivovarů (snížení spotřeby), bude mít negativní vliv také na příjem státního rozpočtu v důsledku nižšího výběru daně spotřební a daně z přidané hodnoty.

Pro orientaci je možno porovnat tři varianty, zahrnující základní údaje o nákladech na nákup nových obalů a vzniku obalových odpadů za oblast lahvového piva dodávaného českými pivovary na tuzemský trh za rok.

[*] varianta A - vratné skleněné lahve 0,5 l (celkem 30 odběrů)

[*] varianta B - nevratné vylehčené skleněné lahve 0,5 l

[*] varianta C - nevratné PET lahve bez bariérové ochrany O2, CO2, 0,5 l. Výsledky porovnání obsahuje tabulka.

Je třeba zdůraznit, že plastové lahve nejsou jako obal pro pivo příliš vhodné, neboť stěnou plastu proniká oxid uhličitý a kyslík. Proto se v PET snižuje trvanlivost piva. Dodatečné úpravy PET vedoucí k snížení prostupnosti pro plyn, nebo použití materiálu PEN vede ke zvýšení nákladů a tím i zvýšení spotřebitelské ceny piva. Bylo by proto výhodnější současný stav zachovat, neboť vyhovuje ekologicky a ekonomicky.

Je pravděpodobné, že připravované zákony o obalovém odpadu a odpadech zlepší situaci a umožní opět přechod na vratné systémy. Jejich projednávání však bude trvat mnoho měsíců a během této doby může dojít k zániku posledního systému. Proto se ujal iniciativy poslanec Libor Ambrozek spolu se zástupci profesních svazů s cílem připravit poslanecký návrh novely zákona, který by umožnil pivovarům zavést jednotnou zálohu za vratné lahve (zřejmě půjde o novelu některého z daňových zákonů). Mohlo by to jediný fungující systém ochránit do doby, než vstoupí v platnost obalový zákon, který by již měl celou věc řešit koncepčně.

- dk -

(Zpracováno s použitím materiálu Českého svazu pivovarů a sladoven)

Porovnání jednotlivých variant vratných a nevratných systémů

pro pivní lahve

jedn. varianta 1 varianta 2 varianta 3

druh lahve skleněná skleněná plastová

vratná nevratná nevratná

orient. cena lahve Kč/ks 3,00 1,80 4,00

hmotnost g 380 210 50

počet oběhů lahve 1/rok 6 1

celkem 30 - -

náklady na nové lahve

celkem mil. Kč/rok 301,70 2877,50 6384,00

tj. Kč/hl 37,80 360,52 799,90

zvýšení Kč/hl. - 322,72 762,10

% - 853,76 2116,10

odpady střepy tis./rok 36,40 335,20 -

plasty tis. t/rok - - 79,80

nutný nákup nových

lahví pivovary mil. ks/den 0,38 6,39 6,39

t/den 145,50 2 426,30 319,25

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down