V České republice fungují tři hlavní producenti tuhých alternativních paliv pro použití v cementářských pecích (TAP).
Požádali jsem jejich zástupce o poskytnutí základních informací o výrobě a kvalitě TAP a zároveň o krátké zhodnocení podmínek výroby a situace na trhu. Technické informace naleznete souhrnně zpracovány v tabulce.
Ing. Jakub Kos, koordinátor technických projektů, .A.S.A., spol. s r. o.
Zdrojem suroviny jsou z hlediska obecného členění především odpady z průmyslových podniků, významnou roli zde hrají firmy, které působí např. v oblasti automobilového průmyslu. U těchto odpadů je jednoznačně definována jejich kvalita a mají většinou dobře zvládnutou technologickou kázeň při nakládání s odpady, takže nedochází k výskytu nežádoucích složek v odpadech jako jsou např. kovy. Z materiálového hlediska jsou to především odpady plastů, gumy a synt. textilu, většinou ve formě kompozitních materiálů. Společným jmenovatelem těchto odpadů je, že jejich skladba neumožňuje zpětnou materiálovou recyklaci.
Další skupinou jsou odpady dřeva, většinou zničené přepravní palety a jiné dřevěné obaly. Širšímu využití dřevěných odpadů např. ze sběrných dvorů zatím brání výskyt kovových částí (zámky, kování).
Odpady papíru jsou zpracovávány takové, které opět nemohou být recyklovány, nebo je to neekonomické (např. dutinky, laminovaný papír etiket). Zde jsou zdrojem mimo jiné i vytříděné odpady z našich vlastních linek na zpracování papíru.
Možným zdrojem odpadů jsou také zbytky z třídění separovaného svozu plastů. Protože ale u těchto odpadů je riziko větší proměnlivosti kvality, je nutné je před přijetím na linku dlouhodoběji sledovat a hodnotit z hlediska jejich průměrného chemického složení tak, aby nebyla ohrožena kvalita výsledného alternativního paliva.
Linka dále nabízí možnost bezpečného zneškodnění odpadů, které je nutno znehodnotit pod celním či jiným dozorem, např. zabavené textilní zboží, obuv, ceniny, CD disky, archivní materiály aj.
Měrná hmotnost zpracovávaných odpadů není přesně sledována. Tento ukazatel velmi kolísá podle druhu materiálu, velikosti kusů odpadů, použití či nepoužití lisovací techniky apod. V zásadě lze říci, že se jedná o lehké materiály, které mají poměrně vysoké přepravní náklady na 1 tunu dopravovaného odpadu. I za použití lisovacích kontejnerů objemová hmotnost málokdy překročí 400 kg/m3.
Roční kapacita každé z obou našich linek je 5000-7000 t ve dvousměnném provozu, při zohlednění dvouměsíční zimní odstávky cementáren. Kapacita závisí do značné míry na charakteru převládajících materiálů.
Trh je poměrně stabilizován. Několik výrobců TAP v současné době víceméně pokrývá potřeby cementáren. Vzhledem ke značné investiční i provozní náročnosti zařízení nelze očekávat masovější rozvoj těchto zařízení. Potenciál rozvoje využívání TAP skýtají elektrárny a teplárny, využívání TAP v některých těchto zařízeních je však teprve ve fázi úvah, popř. ověřovacích zkoušek.
Ing. Petr Bielan, OZO Ostrava, s. r. o.
Společnost OZO Ostrava, s. r. o. začala vyvíjet výrobu náhradních paliv z odpadů cementárnách v roce 1997 v rámci projektu Ministerstva průmyslu ČR, kde spolupracovala s odborníky z cementáren (Prachovice, Hranice) a výzkumných ústavů (Výzkumný ústav maltovin Praha, s. r. o.). Tento vývoj byl ukončen realizací technologie, včetně reglementů, pro výrobu náhradního paliva s obchodním názvem PALOZO v roce 2000.
Jako zdroj suroviny pro výrobu PALOZO používáme vytříděné složky komunálního odpadu (40 %) průmyslové odpady (60 %), které zajišťují stabilitu kvality vyrobeného paliva. PALOZO se vyrábí ze směsi materiálů kde jsou v určitém poměru zastoupeny tyto složky - papír - plast - dřevo - textil. Jedná se o odpadní materiály, které nelze využít pro materiálovou recyklaci jak z důvodů technických, tak ekonomických. Vyrobené palivo se svými energetickými vlastnostmi blíží černému uhlí, které v cementárně nahrazuje. Toto využití odpadů v cementárnách je bezodpadovou technologií protože popeloviny, které by jinak končily na skládce jsou zabudovány do slínku. Proto lze říci, že se jedná kromě využití energetického obsahu náhradního paliva i o jeho materiálové využití.
Za nejdůležitější část technologie výroby paliva považujeme, kromě technického zařízení pro výrobu paliva, především vlastní laboratorní vybavení, zkušební postupy stanovení vlastností paliv dle ČSN a v neposlední řadě i automatický odběru vzorků PALOZO. Celý tento proces hodnocení vstupních surovin a vyrobeného paliva navazuje na certifikací výrobku dle zákona o shodě výrobků (kontrola nezávislým certifikačním orgánem) a na certifikací podle normy ISO 9001, kde výroba paliva je součástí tohoto procesu řízení jakosti v naší společnosti.
Většina firem si postupně uvědomuje svou odpovědnost za životní prostředí a pokud je cena na vstupu do linky paliva srovnatelná s cenou skládkování, pak roste ochota třídit materiály pro následné využití. Jsou však i negativní případy velkých firem a i obchodních řetězců, které ani na legislativu ani na tuto cenovou nabídku nereagují. Mají snahu prohlašovat odpady jako směsný komunální odpad, který pak neroztříděný končí na skládce.
Naše společnost pokračuje ve výzkumu složení a využití komunálních odpadů a doufám, že najdeme další nové cesty využívání komunálních odpadů. Díky svému technickému zázemí a zkušenostem doufáme, že v tomto našem úsilí najdeme i podporu u orgánu státu a kraje tak, jak tomu bylo i v minulosti.
Ing. Petr Machula, SITA CZ, s. r. o.
Společnost SITA Ecotech v současné době provozuje dvě zařízení na výrobu alternativního paliva v Brně a Praze. Výroba alternativního paliva je jedna z možností energetického využití tříděných odpadů. Tato technologie je již v celé řadě zemí EU zcela běžná. Naplňujeme tím mimo jiné i uvedení do praxe znění zákona č. 185/2001 Sb. Ten ukládá povinnost zajistit přednostně využití odpadu před stávajícími způsoby jejich likvidace. K hodnocení tuhých alternativních paliv podle zákona č. 22/1997 Sb., (č. 71/2000 Sb.) o technických požadavcích na výrobky byla uzavřena smlouva s Výzkumným ústavem maltovin Praha, s. r. o. Od začátku roku 2001 je společnost vlastníkem certifikátu na výrobek TAP. Vstupním materiálem jsou odpady, které z hlediska složení nebo nakládání s nimi nelze recyklovat, ale přitom mají velký energetický potenciál. Ideálním materiálem pro zpracování v našich provozech je průmyslový odpad v podobě nerecyklovatelných zbytků, zmetků a odřezků. Dále zpracováváme směsné plasty s vyloučením PVC, dřevěné palety, zbytky z recyklace papíru či definované směsi těchto materiálů. Tímto způsobem lze v omezeném rozsahu zpracovávat i odpady s nebezpečnými vlastnostmi.
Všechny části linky jsou odsávány z důvodu prašnosti materiálu, vzduch je filtrován na látkovém filtru. Celá linka je vyrobena v České republice. Kapacita linky se pohybuje kolem jedné tuny za hodinu, což záleží na skladbě materiálu, hlavně jeho objemové hmotnosti. Nepřetržitý provoz linky zajišťuje 8 pracovníků.
Kvalita výsledného produktu je sledována především z hlediska výhřevnosti, obsahu chlóru, vlhkosti, obsahu popelovin, síry, těžkých kovů apod. Materiál pro zpracování nám zajišťují naše obchodní společnosti, které dbají o jeho výběr a kvalitu. Hlavními odběrateli jsou cementárny, které tímto alternativním palivem nahrazují stávající palivo. Dalšími potencionálními odběrateli jsou teplárny a elektrárny, kde probíhají intenzívní jednání o možném využití.
-jhm -
|