O stavu zpětných odběrů v oblasti nakládání s odpadními oleji nás krátce informoval Ing. Miloš Podrazil, generální sekretář České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO). Jaký je současný stav zpětného odběru odpadních olejů u nás s ohledem na požadavky zákona? V roce 2004 se na...
O stavu zpětných odběrů v oblasti nakládání s odpadními oleji nás krátce informoval Ing. Miloš Podrazil, generální sekretář České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).
Jaký je současný stav zpětného odběru odpadních olejů u nás s ohledem na požadavky zákona?
V roce 2004 se na tuzemském trhu prodalo cca 159 tis. tun čerstvých mazacích olejů. Podle našeho odhadu by bylo možné z tohoto množství sebrat kolem 80 tis. tun. Produkce odpadních olejů dle katalogu odpadů v témže roce byla 31,5 tis. tun (evidence Ministerstva životního prostředí). Z toho vyplývá, že část produkce odpadních olejů jde mimo předepsané postupy nakládání.
Ve vybrané síti čerpacích stanic jsou instalována sběrná místa pro motoristy a malospotřebitele. Sběr je však zanedbatelný (asi stovky litrů oleje ročně). Navíc je olej znečištěn rozpouštědly a mechanickými látkami.
Co by pomohlo ke zlepšení situace v nakládání s odpadními oleji?
Myslíme si, že by mohla pomoci důsledná a pravidelná kontrola v místech, kde se odpadní olej likviduje nedovoleným postupem. Patří k tomu i konkrétní postihy subjektů, u nichž jsou zjišťovány závady.
Jak povinné osoby zabezpečují svou povinnost zpětného odběru?
Jelikož v oblasti odpadních olejů neexistuje kolektivní systém nakládání s odpadními oleji, zajišťují povinné subjekty nakládání s odpadními oleji prostřednictvím smluvních vztahů s "třetími osobami".
Systém funguje bez větších problémů. Tyto subjekty jsou pro nakládání s odpadními oleji personálně a technicky dobře vybaveny.