01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polychlorované bifenyly, odpady PCB a povinnosti při nakládání s nimi

Polychlorované bifenyly (PCB), substituční deriváty bifenylu, jsou snadno rozpustné v organických rozpouštědlech, olejích a tucích. PCB látky silně hydrofobní byly poprvé syntetizovány v roce 1881 a komerčně se začaly vyrábět v roce 1929. V bývalém Československu byly vyráběny v letech 1959-1984 ve společnosti Chemko Strážske. Dosavadní světová produkce PCB se odhaduje na 1,5 milionu tun.

Základní technická směs pro výrobu PCB vždy obsahovala množství dalších chlorovaných bifenylů a příměsí, nikoli pouze samostatné kongenery.

PCB se používaly jako součásti tiskařských tuší, barev a pesticidů a stále se používají jako plastifikátory, dielektrika, hydraulické kapaliny, média na výměnu tepla a látky zabraňující hoření. Hlavní použití PCB v ČR je v uzavřených systémech jako chladicí kapaliny v transformátorech, dielektrické kapaliny v malých a velkých kondenzátorech, ohnivzdorné a teplonosné antikorozní hydraulické kapaliny v důlních zařízeních.

V současné době je známa řada úniků z těchto uzavřených systémů do prostředí, především vlivem netěsností. Problém také představují malé kondenzátory, které nejsou snadno separovatelné a využitelné, a navíc jsou považovány za nebezpečné odpady. Z velké části byly a jsou tyto úniky sanovány a počet kontaminovaných míst se tak neustále snižuje.

Kompletní historie PCB a PCB látek od fyzikálních, chemických a biologických vlastností, přes výrobu, distribuci v minulosti, je souhrnně popsána v "Národním implementačním plánu pro implementaci Stockholmské úmluvy v České republice", dokončeném v lednu 2006 řešitelským týmem pod vedením prof. RNDr. Ivana Holoubka, CSc., a ve spolupráci Ministerstva životního prostředí (MŽP). Kompletní dokument je zveřejněn na internetových stránkách MŽP a Recetox (www.env.cz/AIS/web-pub.nsf /pid/MZPJMFDJPPYH a www.recetox.muni.cz/ projekty/Unido/unido-NIP.htm).

LEGISLATIVNÍ RÁMEC

V odstraňování PCB/PCT je klíčová směrnice Rady 96/59/ES, která ukládá členským státům zajistit do konce roku 2010 odstranění použitých PCB a dekontaminaci. Na tento předpis pak po téměř deseti letech navázalo nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 850/2004 o perzistentních organických znečišťujících látkách (POPs).

Český zákon o odpadech nařizuje vlastníkům a provozovatelům zařízení obsahujících PCB tato zařízení dekontaminovat nebo odstranit v nejkratší možné době, nejpozději však do konce roku 2010. Týká se to i zařízení, která PCB obsahovat mohou, pokud vlastník neprokáže, že zařízení PCB neobsahuje.

Právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání, které provozují zařízení s obsahem PCB větším než 5 litrů nebo skladují zařízení nebo látky s obsahem PCB v celkové koncentraci větší než 0,005 % hmot. (50 mg/kg), jsou povinny vést samostatně evidenci o tomto zařízení a látkách v rozsahu stanoveném vyhláškou č. 384/2001 Sb., a oznámit tuto skutečnost MŽP. Způsob ohlašování změn v evidovaných skutečnostech stanovuje vyhláška č. 384/2001 Sb. Pro účely zákona o odpadech jsou definice PCB, zařízení s a bez PCB stanoveny v § 26.

Zařízeními, která mohou obsahovat PCB, jsou míněny olejové transformátory, kondenzátory s kapalným dielektrikem, rezistory, indukční cívky a další elektrotechnická zařízení plněná elektroizolační kapalinou, hydraulická důlní zařízení, vakuová čerpadla, průmyslová zařízení s ohřevem teplonosnou kapalinou (duplikátory, obalovny silniční drti a podobně) nebo části těchto zařízení obsahující více než 5 litrů kapalin.

Pro blížící se rok 2010 a s ním spojené povinnosti je podstatná dekontaminace zařízení s PCB. Dekontaminací může být i náhrada PCB jinými vhodnými látkami. Odstraňováním PCB se rozumí způsoby uvedené pod kódy D8, D9, D10, D12 a D15.

Ačkoliv vyhláška o nakládání s PCB (č. 384/2001 Sb.) nabyla účinnosti dnem 1. ledna 2002, je pro mnohé společnosti něčím zcela novým. Vyhláška se dotýká polychlorovaných bifenylů (PCB), polychlorovaných terfenylů (PCT), monometyltetrachlordifenylmetanu, monometyldichlordifenylmetanu, monometyldibromdifenylmetanu a veškerých směsí obsahujících kteroukoliv z těchto látek v koncentraci větší než 50 mg/kg (= 50 ppm).

Vyhláška stanovuje základní technické požadavky na PCB a zařízení PCB, rozhodčí analytické metody stanovení koncentrace PCB a postup stanovení celkové koncentrace PCB v látkách a zařízeních, které je obsahují, způsob evidence a označování PCB zařízení a podléhajících evidenci a způsob označování dekontaminovaných zařízení. To samozřejmě není nic nového. Novinky nastanou teprve v letošním roce 2008, kdy začne platit nová úprava ve vztahu k POPs, a tedy i k PCB.

Evropský seznam odpadů, tj. vyhláška č. 381/2001 Sb., Katalog odpadů, v platném znění, přesně vyjmenovává nebezpečné odpady PCB: 13 01 01* - Hydraulické oleje obsahující PCB, 13 03 01* - Odpadní izolační nebo teplonosné oleje s obsahem PCB, 16 01 09* - Součástky obsahující PCB, 16 02 09* - Transformátory a kondenzátory obsahující PCB, 16 02 10* - Jiná vyřazená zařízení obsahující PCB nebo těmito látkami znečištěná neuvedená pod číslem 16 02 09, 17 09 02* - Stavební a demoliční odpady obsahující PCB (např. těsnící materiály obsahující PCB, podlahoviny na bázi pryskyřic obsahující PCB, utěsněné zasklené dílce obsahující PCB, kondenzátory obsahující PCB). Podle katalogových čísel je vykazována produkce a další nakládání s odpady PCB. Detailní informace o inventarizaci PCB v jednotlivých krajích jsou dostupné na internetových stránkách MŽP (www.env.cz/AIS/web.nsf/pages/PCB).

Zákon o odpadech a vyhláška o nakládání s PCB vyjmenovává elektrická zařízení, která PCB mohou obsahovat. Jedná se zejména o výkonové transformátory, tlumivky, reaktory, transformátory elektrofiltru (odlučovače), průchodky, přepínače odboček (v transformátorech), přístrojové (měřicí) transformátory napětí (PTN), přístrojové (měřicí) transformátory proudu (PTP), přístrojové (měřicí) transformátory kombinované (PTK) - napětí + proud, kondenzátory, vypínače a ostatní elektrická zařízení s kapalným dielektrikem. Zde je nutné upozornit na fakt, že předmětem inventarizace PCB nejsou "suchá" zařízení, tj. zařízení bez náplní.

Mezi ostatní zařízení, jež mohou obsahovat PCB, se řadí hydraulická důlní zařízení, va-kuová čerpadla, průmyslová zařízení s ohřevem teplonosnou kapalinou (duplikátory, obalovny drti apod.). Tato zařízení nebyla nikdy záměrně plněna kapalinami s PCB, ale vzhledem k lipofilním vlastnostem PCB mohly být náplně těchto zařízení kontaminovány. Proto je doporučováno před jejich inventarizací a případnou laboratorní analýzou zvážit možnost kontaminace v minulosti.

KDO PCB V ČR ODSTRAŇUJE

Seznamy oprávněných osob, kterým byl krajským úřadem udělen souhlas k provozování zařízení (včetně mobilních) k využívání, odstraňování, sběru nebo výkupu odpadů, budou k dispozici na internetových stránkách MŽP v průběhu prvního čtvrtletí 2008 (www.env.cz/AIS/web.nsf/pages/PCB).

Již nyní dosahuje počet těchto společností, vč. jejich provozoven přibližně 150 v celé ČR. Z 99 % se jedná o společnosti, které v rámci své činnosti "pouze" nabízejí sběr či výkup odpadů PCB, nikoliv jejich odstraňování.

Společností, které mohou odstraňovat nebo předupravovat odpady PCB, pracuje v ČR šest (viz box). Pro analýzy PCB a potřeby inventarizace PCB bylo akreditováno koncem roku 2007 celkem 34 laboratoří. Úplný seznam těchto laboratoří, vč. kontaktních údajů bude k dispozici na stránkách http://www.env. cz/AIS/web.nsf/pages/PCB. Oprávněné a certifikované osoby - vzorkaři, kteří mohou vzorkovat odpady pro potřeby celonárodní inventarizace PCB. Dělí se na skupinu odběrářů z elektrických i neelektrických zařízení a z látek (158) a odběrářů z neelektrických zařízení a z látek (16).

METODICKÉ POKYNY A NÁVODY K PCB

Odbor odpadů MŽP vydal ve spolupráci s VÚV-CeHO, Praha, několik metodických návodů a pokynů. Za zmínku však stojí především nově připravované metodiky, které by měly být vydány v průběhu několika měsíců a jejich prvořadým úkolem je urychlit ukončení inventarizace PCB v ČR a zároveň snížit finanční náklady potřebné k provedení analytických rozborů kapalných náplní elektrických zařízení (Metodický pokyn pro využití směsných vzorků provozních kapalin ze stykových transformátorů (tlumivek) instalovaných na kolejových úsecích pro analytické prokazování nepřítomnosti PCB a Metodický pokyn pro evidenci a prokazování nepřítomnosti PCB hermeticky uzavřených elektrických zařízení). Druhý jmenovaný by měl vyjasnit prokazování nepřítomnosti PCB v zařízeních v případech, kdy nelze odebrat vzorek z důvodů např. zaplombování zařízení, porušení hermetičnosti s ohledem na záruční lhůty a garance poskytované výrobcem zařízení. Oba návody mají přímou návaznost na §§ 26, 27 a 39 zákona o odpadech a vyhlášku č. 384/2001 Sb.

NOVELA ZÁKONA O ODPADECH

V roce 2007 byla odborem odpadů MŽP připravena novela zákona o odpadech, která stanovuje konečný termín pro prokázání nepřítomnosti PCB v zařízeních, resp. finální provedení inventarizace a zajištění cíle odstranění PCB do konce roku 2010. V navržené úpravě budou vlastníci povinni zpracovat a předložit MŽP plán dekontaminace zařízení nebo odpadů PCB, vč. zajištění jeho plnění. S novelou vyhlášky č. 384/2001 Sb., o nakládání s PCB, se stanoví nový výpočet celkové koncentrace PCB, podmínky dekontaminace zařízení s PCB, a budou revidovány evidenční listy inventarizace PCB. Novelizované znění zákona by mělo vstoupit v platnost v zimních měsících 2008, vyhláška pak v průběhu roku 2008.

Z pohledu prokazování nepřítomnost PCB ve výše vyjmenovaných zařízeních musí být laboratorní analýza nebo čestné prohlášení předány MŽP do 31. 12. 2009. Kromě toho budou vlastníci PCB, odpadů PCB, a vlastníci, popřípadě provozovatelé zařízení obsahujících PCB povinni do 31. 3. 2009 vypracovat a zaslat MŽP plán postupného odstranění PCB, odpadů PCB a zařízení s obsahem PCB nebo plán dekontaminace odpadů PCB nebo zařízení s obsahem PCB pro období 2009-2010. Tyto plány musí být splněny nejpozději do konce roku 2010. A konečně, všichni vlastníci, popř. provozovatelé zařízení obsahujících PCB, která nepodléhají evidenci (zařízení s objemem náplně menším než 5 litrů), budou povinni vypracovat seznamy těchto zařízení, stanovit časové lhůty pro vyřazení těchto zařízení z užívání a pro jejich odstranění, předat vyhotovené seznamy do konce roku 2008 MŽP a postupovat podle nich.

Autor článku, jako kompetentní osoba MŽP za oblast PCB a odpady PCB, vč. odpadů POPs, doporučuje všem společnostem, které mají pochybnosti o možném obsahu PCB v jejich zařízení nebo dosud neprovedly z jakýchkoliv důvodů inventarizaci PCB, aby kontaktovaly MŽP právě jeho prostřednictvím. Mělo by být zájmem každé společnosti přihlásit se do inventarizace PCB, byť pozdě, ale přece, a to zejména s ohledem na stále se opakující a intenzivnější kontroly České inspekce životního prostředí. Kontroly budou s blížícím se termínem stále častější a pokuty samozřejmě vyšší.

Ing. Jaromír Manhart
Ministerstvo životního prostředí

 

Polychlorované bifenyly (PCB) jsou substituční deriváty bifenylu Vznikají substitucí 1 až 10 atomů chloru na bifenylové jádro a mohou tak vytvořit až 209 sloučenin. PCB vykazují nízkou tenzi par, vysokou dielektrickou konstantu, nízkou rozpustnost ve vodě, mají velký elektrický odpor a značnou hustotu. Jsou snadno rozpustné v organických rozpouštědlech, olejích a tucích. PCB jsou látky silně hydrofobní.

Sériová výroba byla založena na chloraci bifenylu a následné separaci a čištění požadovaných frakcí. PCB se používaly jako součásti tiskařských tuší, barev a pesticidů a stále používají jako plastifikátory, dielektrika, hydraulické kapaliny, média na výměnu tepla a látky zabraňující hoření.

Do lidského organizmu se PCB dostávají potravou, pitnou vodou, inhalací a kontaktem s pokožkou. Kvůli svým lipofilním vlastnostem se kumulují v lidském těle. Biologické a toxické účinky PCB ovlivní především jejich struktura.

Kompletní informace o PCB jsou shrnuty v "Národním implementačním plánu pro implementaci Stockholmské úmluvy v České republice", který zpracoval tým pod vedením prof. RNDr. Ivana Holoubka, CSc., a ve spolupráci Ministerstva životního prostředí (MŽP). Kompletní dokument je zveřejněn na internetových stránkách MŽP a Recetox: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPJMFDJPPYH http://www.recetox.muni.cz/projekty/Unido/unido-NIP.htm

 

Společnosti, které mohou v ČR odstraňovat nebo předupravovat odpady PCB

- SPOVO, s. r. o., Ostrava - spalovna nebezpečných odpadů zpracovává kondenzátory, malé transformátory do zhruba 80 kg, oleje, sedimenty, kabely, zeminy s PCB

- BCD CZ, a. s, Praha - technologie nyní řeší dekontaminaci dioxinového znečištění ve Spolaně Neratovice nespalovací technologií BCD

- Spalovna nebezpečných odpadů Trmice (Sita CZ, a. s.)

- Mobilní solidifikační linka na skládce odpadů Všebořice - Podhoří (Sita CZ, a. s.)

- Ekotermex, a. s. , Vyškov - pyrolýzní spalování nebezpečných odpadů

- LM Technologies, s. r. o. - solidifikační mobilní zařízení firmy

- Rumpold, s. r. o., provozovna Tábor-Klokoty - předúprava odpadních transformátorů a kondenzátorů s PCB

- RESON, s. r. o., Němčice nad Hanou - stabilizace/solidifikace odpadů (17 09 02*)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down