01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokuty rostou, řeky jsou čistější

Kanalizace a čistírny odpadních vod se v České republice stavějí jedna za druhou. Druhou věcí je, aby zejména ty velké, dobře fungovaly. To pravidelně kontrolují pracovníci Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a pokud shledají závady, ukládají pokuty.

Ředitel České inspekce životního prostředí Ing. Jan Slanec řekl: "Měli jsme pocit, že pokuta by měla být natolik vysoká, aby zabrala."

Před časem inspektoři ČIŽP uložili pokuty za nedodržování podmínek platných povolení k vypouštění vod v Synthesii Pardubice (Semtín). Biologická čistírna odpadních vod (BČOV) čistí komunální vody z Pardubic a odpadní vody z areálu Synthesia, které jsou poté vypouštěny do Velké strouhy. Kanalizačním systémem A zas mají v areálu Synthesia odtékat nečištěné odpadní vody - dešťové a neznečištěné chladící vody. Ve skutečnosti však segregace zdejších odpadních vod není dokončena.

Za překračování limitů v různých ukazatelích u výpusti BČOV provozovatele Veolia Water ČR, a. s., ČIŽP v Hradci Králové uložila pokutu ve výši 900 tisíc korun. Další pokuta (3 400 000 korun) padla za překračování limitů v různých ukazatelích v případě výpusti kanalizace A. Jednoznačně se projevuje vliv znečištění odpadních vod z areálu Synhesia specifickými organickými látkami u BČOV a nedostatečná segregace technologických vod v případě kanalizace A. Podnik postupně přijímá opatření, která mají příznivý, i když ještě ne dostatečný vliv na bilanci vypouštěného znečištění.

ÚSTÍ NAD LABEM

Čistírna odpadních vod v Ústí nad Labem-Neštěmicích byla komplexně dokončena v roce 1997 a do zkušebního provozu uvedena v roce 1998. V té době plně využívala svoji hydraulickou kapacitu, kdežto přivedené zatížení činilo pouze 40 procent projektovaných hodnot a odpadní vody byly silně naředěny balastními vodami. Během let 2000 až 2002 se na čistírnu napojovaly další úseky městské kanalizace, což vedlo ke zvýšení koncentrace odpadních vod při současném snížení jejich objemu. Znečišťování čistírna odstraňovala s vysokou účinností a emisní limity plnila.

Protože skutečné látkové zatížení čistírny v Neštěmicích bylo v té době pouze na 50 procentech projektované hodnoty, odborníci od poloviny 2002 připravovali napojení odpadních vod z průmyslového podniku - Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Odpadní vody Spolku byly a doposud jsou v areálu podniku čištěny separátně pro každý druh výroby a poté vypouštěny do řeky Bíliny před jejím soutokem s Labem. V letech 2001 až 2002 ČIŽP uložila podniku tři pokuty v celkové výši 550 tisíc korun za překračování povolených limitů pro vypouštění odpadních vod a havarijní znečištění Bíliny způsobené únikem neředěných odpadních vod. Díky tomuto trvalému tlaku se situace v čištění i monitoringu odpadních vod postupně zlepšovala. Přesto množství vypouštěného znečištění bylo stále vysoké.

POMOCI MĚLA ČISTÍRNA

Od počátku roku 2003 byla předčištěná odpadní voda z areálu Spolku pro chemickou a hutní výrobu, vypouštěná do Bíliny, svedena do čistírny v Neštěmicích. Přestože množství odpadních vod tekoucích ze Spolku do čistírny bylo zvyšováno postupně, již v průběhu února 2003 došlo k výraznému vzestupu odtokových koncentrací. Na základě šetření ČIŽP uložila provozovateli čistírny, Severočeským vodovodům a kanalizacím, a. s., pokutu 300 tisíc korun za nedovolené vypouštění odpadních vod. Po vyhodnocení odběrů v lednu 2004 v rámci výzkumného úkolu odborníci konstatovali, že připojením Spolku se výrazně změnil charakter přitékajících vod. Při kontrole v březnu 2004 se ukázalo, že odpadní vody byly v roce 2003 vypouštěny v rozporu s platným vodohospodářským rozhodnutím. V květnu 2004 ČIŽP uložila provozovateli pokutu za nedovolené vypouštění odpadních vod, opakované a několikanásobné překročení koncentračních limitů, ve výši jednoho miliónu korun. Ta byla na základě dovolání snížena na 500 tisíc korun.

ČISTŠÍ LABE

Na základě revizí uskutečněných v čistírně koncem roku 2004 a v prvním pololetí 2005 lze konstatovat, že kvalita čistícího procesu, a tím i vypouštění odpadní vody, se stabilizovala. Z rozborů vypouštěných odpadních vod za období leden až červen 2005 je patrné, že stanovené limity znečištění nejsou ve většině ukazatelů překračovány. Z hlediska zlepšení kvality vody v Labi se jeví připojení předčištěných odpadních vod ze Spolku na městskou čistírnu odpadních vod jako jednoznačně pozitivní, neboť došlo k výraznému snížení zatížení toku organickými sloučeninami. Na druhé straně původně bezproblémová čistírna, čistící komunální odpady s vysokou účinností a stabilitou, se stala po napojení průmyslových odpadních vod potenciálně problémovou. Napojení těchto vod znamenalo také přechod zdroje do vyšší velikostní kategorie na 100 tisíc ekvivalentních obyvatel, a tedy nutnost plnění přísnějších limitů pro vypouštění odpadní vody. Z výše uvedených důvodů zůstává tato čistírna ze strany ČIŽP velmi pečlivě sledovaným zdrojem.

BRNO

Čistírna odpadních vod Brno-Modřice patří k nejvýznamnějším zdrojům znečištění v rámci celé České republiky. Zajišťuje čištění odpadních vod města Brna a Kuřimi i z okolních obcí. V roce 2001 začaly bez přerušení provozu práce na intenzifikaci a rozšíření čistírny. Akce byla financována z prostředků Evropské banky pro obnovu a rozvoj a celková investice dosáhla téměř dvou miliard korun. Stavba byla dokončena v prosinci 2003. Povolení k trvalému využívání stavby vydal Krajský úřad Jihomoravského kraje v lednu 2005. Čistírna Brno-Modřice má po intenzifikaci kapacitu pro 513 tisíc ekvivalentních obyvatel a 50 milionů kubíků odpadních vod ročně.

V prvních měsících trvalého provozu se ve vodě rozmnožily vláknité baktérie a vytvořila biologická pěna, která komplikovala separaci kalu. Odstranit tento jev měly větší dávky chlornanu sodného. Tím se zhroutil proces nitrifikace i denitrifikace a odtokové hodnoty dusíku ve vodě vzrostly. V současné době však již provoz běží bez větších problémů.

Rekonstrukce čistírny umožnila navýšit množství přijímaného znečištění a podstatně zvýšit účinnost zařízení při odstraňování sloučenin dusíku z odpadních vod. V ostatních parametrech se však množství znečištění vypouštěné do toku markantně nezmenšilo, protože již výsledky staré čistírny byly dobré. Rekonstrukcí se však zvýšila stabilita provozu čistírny i stabilita odtokových parametrů vypouštěné odpadní vody. V současné době je čistírna v Brně-Modřicích bezproblémový zdroj, který z důvodu jeho velikosti a důležitosti pro kvalitu vody v toku Svratky pracovníci ČIŽP stále nadstandardně sledují několikrát ročně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down