Údržba hřbitovů a pietní architektury, otázky bezpečnosti práce při výkopu hrobů a další témata budou součástí expozic a odborných seminářů probíhajících v průběhu mezinárodního veletrhu pohřebnictví VENIA, který se bude konat na brněnském výstavišti ve dnech 23.-25. listopadu t. r. Údržba hřbitovů...
Údržba hřbitovů a pietní architektury, otázky bezpečnosti práce při výkopu hrobů a další témata budou součástí expozic a odborných seminářů probíhajících v průběhu mezinárodního veletrhu pohřebnictví VENIA, který se bude konat na brněnském výstavišti ve dnech 23.-25. listopadu t. r.
Údržba hřbitovů a pohřebišť je široká plejáda náročných organizačních a odborných prací. Zahrnuje například péči o zeleň a vzrostlé stromy, odstraňování škod na pohřebištích a hrobových příslušenstvích. Dále jsou to stavební činnosti a výstavba hrobek. Samostatnou činností, velice náročnou a drahou, je úklid hřbitovů a třídění odpadu.
SEPARACE ODPADU
"Na hřbitovech vzniká celá řada odpadů, které bychom měli separovat, ať už je to sklo, kovy či plasty. Snažíme se co nejvíce odpadů recyklovat. Tím myslím kompostování rostlinných zbytků tak, abychom byli schopni pro provoz hřbitovů vyrobit potřebné kvalitní zeminy, které pak používáme při výsadbách a regeneraci pietních trávníků - což opět tvoří odbornou část činnosti správy hřbitovů," řekl nám místopředseda Sdružení pohřebnictví ČR Jan Hrdlička.
Provoz hřbitovů jsou také služby návštěvníkům, ať jsou to půjčovny nářadí, veřejné toalety či prodej materiálů. Důležitou činností, ne-li hlavní, je správní činnost. Jedná se o provoz kanceláří, kde se dostávají lidem informace, sjednávají se nájemní smlouvy apod. Je jasné, že náročnost stoupá s velikostí hřbitova.
Ve Správě pražských hřbitovů pracuje 189 osob a ve Správě brněnských hřbitovů jich je šedesát. Každý malý hřbitůvek jistě nezaměstnává takové množství lidí jako ty pražské či brněnské. Nicméně je třeba si uvědomit, že hřbitov sám všechny tyto funkce vyžaduje.
"Důležitou součástí je také technologie prací na hřbitovech. I hřbitovy by měly jít s moderní dobou a používat vozidla s katalyzátory a stroje, které nezanechávají následky na životním prostředí. Vlastní kopání hrobů by se již mělo provádět strojním způsobem. Tím by se ušetřila lidská dřina a zvýšila bezpečnost práce. Například my v Brně, jako jedni z mála v republice, máme stroj na výkop hrobů. Myslíme si, že nás budou následovat další velké hřbitovy a správy," vysvětluje místopředseda.
A dále dodává: "Je třeba rovněž zmínit péči o válečné hřbitovy, vojenské hřbitovy a hroby, pietní trávníky, rozptylové a vsypové louky, kde se musí používat různé formy regenerace trávníků, neboť množství popela, které připadne na jednotlivé plochy, je velmi vysoké. Musíme také vzpomenout péči o architekturu, o rozvoj hřbitovů a o dědictví, které nám zanechali naši předkové".
EKOLOGICKÉ ZPOPELŇOVÁNÍ
Údržba pietních trávníků stojí v popředí zájmu i vzhledem k tradici a rozvoji kremací.
"Počet žehů v ČR dosahuje více než 70 % z celkového počtu pohřbů. Je proto nutné řešit i ukládání zpopelněných ostatků. První způsob (ukládání do kolumbárií a urnových hájů) je postupně nahrazován ukládáním zpopelněných ostatků vsypem nebo rozptylem. Jde o využití volných ploch na hřbitovech, případně ploch souvisejících.
Českou specialitou je ukládání vsypem. Původní anglický rozptyl totiž vyžaduje jednak velké plochy, jednak mimořádně náročnou údržbu trávníku. Naopak pro vsyp je potřeba daleko menší prostory a jednodušší údržbu. Podstatné ale je, že vsyp odstraňuje to, o čem se často hovoří v souvislosti s rozptylem - anonymitu ukládání popela do konkrétního místa," uvedl Mgr. Stanislav Motyčka, ústřední tajemník Společnosti přátel žehu.
Krematoria představují z hlediska ekologie střední zdroj znečištění, čili se na ně vztahují vyhlášky týkající se znečišťování ovzduší. Jsou pro ně stanoveny limity a každý rok se musí hlásit počty zpopelnění. Podle toho se vyměřují poplatky za znečišťování, a to i tehdy, pokud jsou splněny všechny stanovené normy. Jedná se o úlet pevných částic, který je stanovený na max. 50 mg.
"Domnívám se, že většina krematorií v ČR tyto normy splňuje, jinak by nedostaly od České inspekce životního prostředí povolení k provozu. V současné době je propagována technologie zpopelňování od dvou hlavních výrobců - původně švédské, nyní francouzské firmy Tabo a Teplotechny Brno (v licenci francouzské firmy FDI). Moderní technologie spalování jsou řízeny počítačem a odpovídají všem normám i zásadám ekologického provozu. Ovšem vyžadují opravy a pravidelnou údržbu.
Co se týká počtu pracovníků, záleží na tom, o jak velké krematorium se jedná. V Praze pracuje například asi 40 lidí, z toho ve vlastním provozu krematorií 20, dalších 10 v urnovém háji, zbylá část v kancelářích. V menším krematoriu stačí 4-5 pracovníků. Záleží i na tom, jaké služby krematorium zajišťuje. Vždycky musí mít k dispozici prostory pro ukládání zesnulých a vybavení dle daného předpisu pro tyto provozy.
Pokud bychom zakládali nové krematorium, musí splňovat předpisy stavebního zákona a být schváleno Ústavem pro ochranu veřejného zdraví. V současné době prosazujeme kolem krematorií stometrové ochranné pásmo. Není to kvůli tomu, že by hrozilo nebezpečí vdechnutí zplodin, snažíme se však přece jen dát rozptylu dostatečný prostor," konstatoval Mgr. Stanislav Motyčka.
TECHNOLOGIE PRO VÝKOPY HROBŮ
Co se týká normy pro výkop hrobů, dosud platí metodický pokyn hlavního hygienika, který stanovuje, jaká by měla být zásypná vrstva nad rakví. Druhá norma určuje, že podzemní voda musí být 50 cm pod dnem hrobu. V současné době připravuje Sdružení pohřebnictví ČR spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj zcela nový zákon o pohřebnictví, v němž budou novým způsobem zpracovány také normy pro kopání hrobů. Ty by měly být nejen rozšířeny, ale především přesně stanoveny v zákoně, nikoliv jenom v metodickém pokynu.
RUČNÍ KOPÁNÍ
Pokud jde o vlastní technologii, v České republice se používá ruční kopání hrobů. Strojové vybavení je takříkajíc hudbou budoucnosti, i přesto, že některé podniky u nás tyto stroje již vlastní. Jak jsme již zmínili, kopání hrobů je náročná a nebezpečná práce, pro kterou by měly být zpracovány technologické postupy. Podle dosud platných norem pro zemní práce a podle normy Českého úřadu bezpečnosti práce platí pro výkopy následující obecné základní údaje:
[*] od 1,3 m je potřeba hrob pažit a při výkopu musí být v dohledu i doslechu další pracovník,
[*] při výlezu z kopaného hrobu musí pracovník použít žebříku, převyšujícího o 1,1 m hranu výkopu.
STROJOVÝ VÝKOP
Správa hřbitovů města Brna vlastní stroj na výkop hrobů, který zakoupila od německé firmy Hydrobox. Stroj je vyvinutý speciálně pro tuto činnost a je uzpůsobený pro kopání až do hloubky 2,6 m. Obsluhují jej dva pracovníci. Je umístěny na konstrukci, na kterou se sám posouvá. Díky svým parametrům by mohl ušetřit, zkvalitnit a také zrychlit práci při výkopu hrobů.
Stroj splňuje všechny emisní požadavky a je homologován v ČR. Firma Contex - Hydrobox GmbH jej vyvinula po letech zkoušek a zkušeností v daném oboru. V Německu stroj pracuje na hřbitovech mnoha měst. U nás bude poprvé vystaven na letošním listopadovém veletrhu pohřebnictví, kde si ho návštěvníci mohou prohlédnout zblízka.
ČISTICÍ TECHNIKA
Při použití čisticí techniky na údržbu hřbitovní architektury musíme velice opatrně vybírat jednak chemické látky, jednak firmy zabývající se touto službou. V ČR existuje několik firem, které nabízejí čištění náhrobků. Je také velmi důležité vědět, z čeho je náhrobek zhotoven, zda se jedná o měkký či tvrdý materiál (pískovec, žula), neboť každý vyžaduje jiný přístup.
Údržba se provádí otryskáním vodním proudem pod vysokým tlakem, při kterém jsou z náhrobku odstraněny všechny mechy a lišejníky, případně exhaláty. Nicméně při tom dochází k mikroskopickému porušení struktury materiálu.
Další metodou je použití chemických látek. Vodou zavlažené materiály se potřou speciálními látkami a po půlhodinovém působení se opět umyjí vodou. Tento způsob čištění velice dobře působí zejména na umělý kámen a mramory, které jsou nejen očištěny, ale zároveň získávají impregnaci. Používané preparáty bývají většinou z USA.
Případné zájemce o podrobnější informace si dovolujeme pozvat na veletrh pohřebnictví Venia, kde budou ve čtvrtek 23. a v pátek 24. listopadu probíhat odborné semináře včetně daných témat. Na sobotu 25. listopadu je připravena exkurze na Ústřední hřbitov města Brna.
- mm -
FOTO ARCHÍV