Kraj Vysočina zřídil Fond Vysočiny jako finanční nástroj kraje, který prostřednictvím grantových programů podporuje naplňování strategických cílů. Grantový program FV s názvem "Bioodpady" je zaměřen na podporu uceleného systému nakládání s bioodpadem pro původce komunálního odpadu.
Bioodpad tvoří značný podíl komunálního odpadu a jako jeho součást je ve velké míře ukládán na skládkách. V letech 2005 až 2008 byl grantový program Bioodpady zaměřen na spolufinancování kontejnerů a kompostérů na bioodpad provázané s místní informační kampaní k problematice nakládání s bioodpadem. Bylo podpořeno také zpracování projektových dokumentací zařízení na zpracování bioodpadu ke stavebnímu nebo územnímu řízení a tvorba informačních materiálů nebo realizace akcí (exkurze, semináře) k problematice bioodpadu.
Příjemci podpory jsou města, městyse a obce, a také právnické a fyzické osoby podnikající, jejichž předmět podnikání nebo činnost zahrnuje nakládání s odpady. Povinná finanční spoluúčast žadatele činí minimálně 50 %. Výše podpory, o kterou se žadatelé mohou ucházet, je 100 tis. Kč na jeden projekt.
V období 2005-2008 byla vyhlášena a vyhodnocena čtyři kola grantového programu Bioodpady. Přehled přijatých žádostí, úspěšných žadatelů, rozdělených finančních prostředků z grantu a výše spoluúčasti žadatelů za jednotlivé roky znázorňuje tab. 1. V současné době se zpracovává 34 došlých žádostí do pátého kola GP Bioodpady 2008/II s finanční alokací 2,95 mil. Kč.
Za vyhodnocené čtyři ročníky grantového programu žadatelé zaslali 81 žádostí, z nichž bylo podpořeno 92,6 %. Finanční prostředky podpořených žadatelů činily 6,1 mil. Kč a kraje Vysočina 3,5 mil. Kč, celkem 9,6 mil. Kč.
O vyhlášení GP Bioodpady 2009 rozšířené o opatření na podporu komunitního kompostování s finanční alokací 2,5 mil. Kč rozhodne na svém prosincovém zasedání Zastupitelstvo kraje Vysočina.
Realizace projektů vede k účelnému využití bioodpadu, snížení biologicky rozložitelného odpadu ve směsném komunálním odpadu ukládaném na skládkách a k širšímu zapojení obyvatel kraje Vysočina do systému třídění využitelných složek komunálních odpadů.
Ing. Eva Navrátilová
odbor životního prostředí
Krajský úřad kraje Vysočina
Odpady biodegradabilní - materiálové a energetické využití
Dne 6. 11. 2008 proběhla na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně mezinárodní konference Odpady biodegradabilní - materiálové a energetické využití. Konference představila nové trendy v nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a prezentovala zkušenosti a výstupy z probíhajících projektů a provozovaných technologií.
Hlavní přednášky i další odborné články, které v rámci konference nebyly předneseny, jsou vydány ve sborníku, jehož elektronická verze je přístupná na adrese www.uake.cz v sekci Novinky.
Z nejzajímavějších vyjímáme:
Systémy sběru komunálního BRO, předběžné vyhodnocení výsledků separovaného sběru komunálního BRO v lokalitě Tišnov, Mgr. Tomáš Chudárek, SITA CZ, Brno
Návrh zemního bioreaktoru pro zpracování zbytkového BRKO, Ing. Bohdan Stejskal, PhD, MZUL v Brně
Komplexní zpracování biologicky rozložitelných odpadů a následná řada produktů, Ing. Zdeněk Řičica, TOMA, a. s.
Využití kafilerního tuku k výrobě biopaliva, Ing. Jiří Kučera, CSc., VÚ potravinářský, Praha
Prognóza nakládání s biodegradabilním odpadem v ČR do roku 2020, prof. RNDr. Jiří Hřebíček, CSc., MU Brno (přednášku přetiskujeme v časopise, pozn. red).
Hlavním partnerem konference byla organizace SITA CZ, partnerem odborné akce Enviweb.
doc. RNDr. Jana Kotovicová, PhD
odborná garantka konference