01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podnikatelská sféra si bude muset počkat ještě několik let

Je známo, že environmentální legislativa neúměrným způsobem ztěžuje rozvoj podnikání v ČR. Souběžně je vážnou bariérou v tvrdém souboji našich podniků konkurenceschopnosti s ostatními státy. Čím je to způsobeno?

Po řadu let byl s dobrými úmysly nastoupen trend ke zlepšování našeho životního prostředí. Postupně však byla zahájena móda neustálých novelizací všech zákonů. Byla způsobena obrovským množstvím (v řadě případů i málo domyšlených) směrnic Evropské unie a snahou rychle dosáhnout maximálního pokroku.

Každá činnost i dobrá snaha musí bez propojení na ekonomické a sociální možnosti států narazit na komplikace. Dnešní platné zákony jsou nesmírně komplikované, složité a obtížně zúřadovatelné jak těmi, pro které byly psány, tak samotnou státní správou.

PŘÍSNĚJŠÍ LIMITY BY ŠLO POCHOPIT

Implementace směrnic Evropské unie nebyla právě šťastně provedena. Řada limitů v našich zákonech je přísnějších, což by se dalo pochopit, kdyby následovala rozumná, časově přechodná období. Ta nebyla s politických důvodů uplatněna a dnes se nám pochybná taktika mstí. Ve vládě byl několikrát projednáván materiál, kdy podle odhadů Ministerstva životního prostředí bude nutno na implementaci předpisů Evropské unie vynaložit do roku 2010 neuvěřitelných 180 miliard korun. Uvedená částka, která není podle mého názoru nadhodnocena, spadá na bedra podnikatelské sféry, měst a obcí. S pomocí ze státního rozpočtu se nedá mnoho počítat.

Nyní, babo raď jak to vše splnit. Přes veškeré úsilí i s využitím strukturálních fondů si s problémem neví rady vláda ani dotčené subjekty. K cílovému roku bude zřejmě nutno zahájit nesmírně obtížná jednání s Evropskou unií o určitá přechodná období, která jsou i z politického hlediska velmi problémová. Snahou je vyhnout se případně značným finančním sankcím od Evropského soudního dvora.

RESORTNÍ PRACOVNÍ SKUPINA

Při Úřadu vlády byla proto ustanovena resortní pracovní skupina. Jejím úkolem bylo sepsání některých zásadních námětů u osmi zákonů, které zcela zbytečně blokují podnikání, aniž by byly přínosem pro ochranu prostředí. Z uvedených námětů byl sepsán Ministerstvem průmyslu materiál, jehož cílem bylo po projednání ve vládě ještě stihnout odstranění nejkřiklavějších případů příslušnými - většinou nekomplikovanými novelami uvedených osmi zákonů v Parlamentu. Dále se jednalo o urychlené projednání některých technologických vyhlášek a nařízení vlád. Záměr se přes jednoznačnou podporu všech resortů (Rady hospodářské a sociální dohody, Svazu průmyslu a obchodu a Hospodářské komory, vyjma MŽP), bohužel nepovedl.

V pracovních skupinách byl poté na Úřadě vlády připraven materiál, který identifikoval některé problémy u několika málo zákonů. Zásadní termíny plnění jsou však již směrovány na nové volební období.

Nová vláda však může mít jiné názory. Dá se proto reálně předpokládat, že nastoupí období přepracování kolem jednoho sta zákonů, vyhlášek a nařízení vlády. Bude to úporná práce pro vybrané legislativce na dobu několika let. Důležitá bude i změna filozofie zákonů v návaznosti na nově připravované směrnice Evropské unie, které budou muset respektovat i ekonomické a sociální možnosti členských států.

Odbornou práci není bohužel možno suplovat pracovními skupinami. Plyne z toho, že podnikatelská sféra si bude muset počkat ještě několik let, než si bude moci volněji vydechnout. Neznamená to však, že nebude dbáno na ochranu prostředí, ale budou odstraněny mnohé nesouvisející byrokratické překážky.

RNDr. Jiří Hanzlíček

ekologický poradce Ministerstva průmyslu a obchodu

(Reakce na rozhovor s Ing. Zbořilem "Jde spíš o administrativu než zlepšování životního prostředí" v čísle 12/2005.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down