Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl 50 procent

Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl v prvním čtvrtletí 50 procent. Vyplývá to z dat energetické skupiny BDEW a Centra pro výzkum solární energie a vodíku (ZSW). Německo má v plánu, aby se energie ze slunce, větru a biomasy a hydroelektrická energie podílely do roku 2030 na energetickém mixu 80 procenty.

Německo opouští jadernou energii a snaží se omezit výrobu elektřiny z uhlí. Plynové elektrárny většinou využívá k zálohování sítě.

Předběžná čísla částečně odrážela nižší spotřebu energie v prvních třech měsících roku. V tu dobu spotřeba elektřiny meziročně klesla o 6,4 procenta na 138,1 terawatthodin (TWh), uvedla BDEW. V prvních třech měsících loňského roku tvořily obnovitelné zdroje 49,2 procenta mixu.

Údaje byly vytvořeny podle metodiky Evropské unie, která podíl vypočítává spíše z využití než z výroby. To je metoda, kterou také přijala berlínská vláda pro své definice klimatických cílů, uvedla BDEW. "Protože se podíl obnovitelných zdrojů měří jejich podílem na celkovém využití, nižší spotřeba (elektřiny) znamená vyšší relativní podíl a naopak," dodala.

Energetický think-tank Ember tento týden uvedl, že v celé EU se v zimě poprvé vyrobilo více elektřiny z obnovitelných zdrojů než z fosilních. Přispěla k tomu i snížená poptávka po energii, která vedla k dvanáctiprocentnímu poklesu výroby z fosilních paliv ve srovnání s předchozí zimou. Obnovitelné zdroje v zimním období (říjen 2022 až březen 2023) vyrobily v EU 40 procent elektřiny, fosilní paliva jen 37 procent.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down