Podíl nevyhovujících látek v živočišných produktech se oproti roku 2018 snížil z 0,16 % na 0,06 %. Oznámila to Státní veterinární správa (SVS). Její pracovníci provedli bezmála 92 400 vyšetření na obsah reziduí a kontaminantů, což je zhruba o 2 000 více, než v předchozím roce. Ubylo nevyhovujících nálezů u hospodářských zvířat, živočišných potravin a také u zvěřiny a ryb.
V krmivech pro hospodářská zvířata se neprokázala žádná rezidua zakázaných veterinárních léčiv, uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. „Vyšetření nezjistila v chovech hospodářských zvířat a ryb ani nepovolené preventivní podávání léčiv prostřednictvím krmiv nebo vody k napájení. Také dovážená krmiva ze zemí Evropské unie i třetích zemí vyhověla všem platným limitům,“ řekl.
Také všechny vzorky syrového ovčího a kravského mléka vyhověly stanoveným limitům. Jen u jednoho vzorku byla podle Vorlíčka naměřena rezidua látky užívané proti parazitům.
Ani při testování medů nebyly zjištěny žádné měřitelné koncentrace pesticidů z léčiv. Pouze v jednom vzorku byla naměřena nadlimitní koncentrace olova, způsobená pravděpodobně starou pájkou s obsahem olova, dodal Vorlíček. Vyhověly také skoro všechny vzorky prasat a všechny vzorky drůbeže, křepelek, pštrosů a králíků.
Našla se však malachitová zeleň v chovech ryb. Zakázaná malachitová zeleň byla zjištěná v jednom případě v chovu kaprů a pětkrát při vyšetření pstruhů duhových. Látkou se léčí parazitické choroby a plísně. "Vzhledem k tomu, že od 28. listopadu 2022 bude platit čtyřikrát přísnější limit, je nutné této problematice věnovat vysokou pozornost," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
(red)*
Learning a lot in your site, thank you for sharing informative ideas.
Cosmetic Dentists Regina