01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počet kontejnerů na elektroodpad už dosáhl skoro stovky kusů

Třídění drobného elektroodpadu bylo donedávna problémem. Od roku 2007 se však objevila řada řešení, díky nimž se malé spotřebiče daří ve sběrném systému zachytávat v čím dál větším počtu. Jedním z úspěšných nástrojů jsou červené stacionární kontejnery.

Příběh stacionárních kontejnerů na drobný elektroodpad se začal psát v létě roku 2007. Nepoměr velkých a malých spotřebičů ve zpětném odběru byl alarmující. V porovnání s velkými spotřebiči, které se v drtivé většině na sběrná místa dostávaly už tehdy, byla celková hmotnost zanedbatelná, bylo jasné, že jde o problém, který je třeba řešit.

"Na základě našich zkušeností se sběrem elektroodpadu jsme došli k závěru, že lidé třídí odpad, jen když je to pro ně pohodlné. Sběrné dvory, prodejny a opravny spotřebičů se leckomu zdají příliš vzdálené, mobilní svoz je zase jen jednou nebo dvakrát za rok. Vytvořili jsme proto menší a mobilní jednotky, které jsou občanům blíž," objasňuje kořeny projektu manažerka komunikace kolektivního systému ASEKOL Hana Ansorgová.

Do stacionárního kontejneru je možné vyhazovat například klávesnice, kalkulačky, mobilní telefony, elektrické hračky apod. Rozměr otvoru pro vhození je 30 x 50 cm, což odpovídá standardní velikosti počítače.

V KONTEJNERECH UŽ 50 TUN ELEKTROODPADU

V srpnu 2007 ASEKOL do pěti středočeských obcí na zkoušku umístil kontejner, aby zjistil jeho potenciál. Výsledky byly potěšující. Každý občan prostřednictvím kontejneru odevzdal trojnásobek celostátního průměru a ASEKOL se proto rozhodl kontejnery instalovat i do dalších měst.

V současnosti jsou do projektu zapojena města Blansko, Kladno, Karlovy Vary, Nové Město na Moravě, Kralupy nad Vltavou, Olomouc, Kolín, České Budějovice, Praha a Písek. Právě Písek jde ostatním městům v třídění drobných elektrozařízení příkladem. Od srpna 2008 zde občané do kontejnerů odevzdali už 15,5 tuny elektroodpadu.

Celkem se nyní v ČR nachází 92 stacionárních kontejnerů, z nichž dosud ASEKOL vybral k recyklaci 50 tun drobných elektrozařízení. "V letošním roce plánujeme počet kontejnerů v ulicích českých měst a obcí výrazně navýšit. Jestliže v roce 2006 tvořil objem drobných elektrozařízení 13 procent celkového sběru, loni už to byla jedna pětina," říká Hana Ansorgová.

Na zlepšení sběru drobných elektrozařízení nemá zásluhu pouze stacionární kontejner. Kromě něj totiž ASEKOL vytvořil i nádoby do interiéru: E-box pro úřady a firmy a obdobnou nádobu pro školy v rámci projektu Recyklohraní. Ze 2000 E-boxů ASEKOL zatím v ČR vybral 17 750 kg a z 2000 nádob umístěných ve školách dokonce dalších 97 960 kg elektroodpadu. Společně se stacionárními kontejnery se jedná o 168 700 kg drobných elektrozařízení, které se místo skládky či spalovny dočkaly recyklace.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down