01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plazma bude zplyňovat biomasu

O záměru vybudovat zařízení na plazmové zplyňování odpadů v Mladé Boleslavi nebo jejím okolí se uvažuje již několik let.

Zpočátku se hovořilo obecně o zpracování komunálních odpadů, podle posledních informací (viz memorandum k projektu Rembrandt) by mělo zařízení zpracovávat biomasu, konkrétně rostlinný odpad z potravinářské výroby, cíleně pěstované energetické plodiny a separovaný biologicky rozložitelný odpad.

Jednatel společnosti Solena CZ (dodavatel technologie) Grischa Kahlen nám odpověděl na několik otázek:

- Je již určena lokalita pro vybudování zařízení?

Společnost Solena Group společně s českým investorem připravuje instalaci plazmového zplyňování biomasy v okolí města Mladá Boleslav. Přesná lokalita však ještě není určena a bude zvolena až na základě výsledků srovnávací analýzy jednotlivých pozemků.

- Jaké palivo bude zařízení zpracovávat?

Palivo, které bude v rámci procesu využíváno, se bude skládat čistě z biomasy. Biomasa bude volena tak, aby výroba elektrické energie byla uznána jako obnovitelná a bylo tak možné dosáhnout na zákonem garantované ceny elektrické energie.
Je samozřejmě pravda, že pro účely technologie plazmového zplyňování je předtříděný komunální, průmyslový a živnostenský odpad ideální surovinou, a technologie využívající takto vysoké teploty je schopna ideálně řešit bezodpadovým způsobem problematiku směsného odpadu, který je zatížen plasty, různými pryžemi a kompozitními materiály, které není možné téměř jinak zpracovávat.

- Jaký je důvod této změny?

Současná legislativa však neuznává takovýto odpad za obnovitelný zdroj energie (v čemž se lišíme od téměř všech členských států EU). Na takto vyrobenou energii se proto nevztahuje garance výkupní ceny nejen co do výšky garantované ceny, ale hlavně co do délky garance, kde u takto vyrobené energie (z druhotných zdrojů) je výkupní cena garantována vždy jen na následující kalendářní rok.

Takže pokud se bude v rámci projektu REMBRANDT zpracovávat komunální odpad, tak pouze jeho biologicky rozložitelná část, která bude plně separována od ostatní části odpadu, který bude pohříchu končit opět na skládkách nebo ve spalovnách.

- jhm -

Memorandum společnosti PDI na projekt REMBRANDT - výrobu obnovitelné energie z biomasy

Projekt REMBRANDT je projektem výroby obnovitelné elektrické energie z biomasy. V rámci projektu bude biomasa pomocí technologie vysokoteplotního zplyňování přeměněna v plyn (syntézní plyn), který bude sloužit pro výrobu elektrické energie.

Technologie vysokoteplotního zplyňování používá plazmových hořáků k dosažení velice vysokých teplot (okolo 5000 stupňů Celsia), za kterých se potom organická část biomasy promění v syntézní plyn. Tento plyn je pak nadále použit jako palivo pro výrobu elektrické energie v kombinovaném cyklu. To znamená spalinová a následně parní turbína. Tato unikátní technologie dovoluje dosáhnout vysoké účinnosti ve výrobě elektrické energie (51 %) a je tak daleko výhodnější než metody klasického spalování.

Výhody technologie

- Vysoká účinnost při výrobě elektrické energie - přeměna až 51 % energie na elektrickou energii.

- Stoprocentně bezodpadová technologie - při zplyňování nevzniká žádný odpad - anorganické části biomasy se promění ve strusku, která je použitelná jako stavební materiál.

- Maximálně přátelská k životnímu prostředí - technologie plazmového zplyňování má řádově nižší emise než metody klasického spalování biomasy a díky vysokým teplotám nevznikají ani žádné dioxiny.

Projekt REMBRANDT bude vybudován na pozemcích vznikající průmyslové zóny města Kosmonosy nedaleko města Mladá Boleslav. Po uvedení do provozu zde bude ročně vyrobeno 296 tisíc MWh obnovitelné elektrické energie a spotřebováno 160 tis. tun biomasy.

Mezi hlavní zdroje biomasy budou patřit obilní a řepková sláma, energetické plodiny, zbytky z výroby bioetanolu atd. Jako palivo pro projekt bude sloužit čistá biomasa, tak aby projekt splňoval parametry zákona 180/ 2005 Sb., o podpoře výroby obnovitelné elektrické energie.

Investorem projektu je společnost PDI, a. s., která od roku 1997 provozuje kogenerační jednotky vyrábějící energii ze skládkového plynu. Dodavatelem technologie plazmového zplyňování je Solena Group.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down