01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pilotní projekty pro efektivitu třídicích systémů

Mezi odbornou veřejností je všeobecně známé působení společnosti EKO-KOM, a. s., jako autorizované obalové společnosti, která přispívá obcím na provoz a rozvoj systému separace odpadů vyplácením finančních odměn. Méně známá je však role EKO-KOMu jako partnera při zpracování a realizaci pilotních projektů.

Cílem pilotních projektů je zefektivnění stávajících systémů třídění odpadů s důrazem na vzdělávání všech vrstev obyvatelstva v problematice odpadů. Příkladem této spolupráce může být pilotní projekt realizovaný ve spolupráci se společností RESPONO, a. s.

Pilotní projekt se společností RESPONO a EKO-KOM probíhá od roku 2002 a je koncipován na dobu pěti let. Cílem spolupráce je zefektivnění stávajícího systému třídění na území Vyškovska a části Prostějovska s přibližně 88 tisíci obyvateli.

Zprovoznění linky

Důvodem zpracování a realizace pilotního projektu byly především neuspokojivé výsledky separace odpadů. Ve svozové oblasti byla velmi nízká účinnost separace, způsobená nerovnoměrným rozmístěním kontejnerů pro jednotlivé komodity (v některých obcích nebyly nádoby na některé komodity vůbec) a také neodpovídající způsob dotřiďování, které bylo převážně ruční. Z toho vyplývala nízká produktivita třídění.

Pro zefektivnění systému třídění bylo stanoveno několik postupných kroků. Prvním bylo zprovoznění kvalitní dotřiďovací linky, která byla v roce 2002 ve výstavbě. Sběrná síť byla doplněna tak, aby byl ve všech městech a obcích v oblasti zajišťován sběr tří komodit (sklo, papír, plasty). Nově byl ve směsi s plasty zaveden sběr nápojových kartonů. Aktivní přístup obyvatel k třídění byl podpořen výchovně-vzdělávacím programem.

Do současné doby se v rámci projektu podařilo vyhodnotit stávající stav separace v celém regionu a navrhnout optimální opatření. V červnu roku 2003 byla zkolaudována a zprovozněna dotřiďovací linka s kapacitou 2000 tun/rok. Na podzim se v 83 městech a obcích svozového regionu podařilo zahustit sběrnou sít ve všech komoditách. Všechna tato opatření přinesla zvýšení množství vyseparovaných komodit, zvýšení účinnosti separace a vytvoření zhruba deseti nových pracovních míst.

Vzdělávání

Nedílnou a neméně důležitou součástí zefektivnění systému separace je výchovně-vzdělávací program, který má za cíl oslovit všechny věkové skupiny obyvatel a vysvětlit jim potřeby a způsoby separace odpadů. Všem domácnostem ve svozové oblasti byly zaslány letáky s informacemi o možnostech separace, třídění nápojových kartonů, sběrných dvorech apod. Pro školní mládež byl zorganizován Den otevřených dveří na třídicí lince, návštěva sběrného dvora, pro nejmenší děti pak prezentace pojízdné výstavy Tonda-obal na cestách. Ideou pilotního projektu v oblasti výchovy a vzdělávání je kontinuální vzdělávání, a proto se zejména akce zaměřené na školní mládež budou opakovat i v příštích letech.

Lze konstatovat, že úkoly v první fázi pilotního projektu byly splněny. Byla zprovozněná dotřiďovací linka, zahuštěna sběrná síť ve všech komoditách a průběžně probíhá informačně-vzdělávací kampaň. Nepřehlédnutelný je patrný nárůst množství vytříděných odpadů. Města a obce zapojené do projektu jej přijaly s pozitivním ohlasem a podporou.

V roce 2004 - po definitivním ustálení systému a systematické informační kampani - bude možné změny vyhodnotit a systém případně upravit tak, aby co nejvíce vyhovoval potřebám obyvatel ve svozové oblasti.

regionální manažerka,
EKO-KOM, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down