01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pelety - ekologické palivo budoucnosti

Před několika lety byly čerstvé piliny a hobliny pouhým nežádoucím produktem dřevozpracujícího průmyslu, které se zpracovávaly pouze pálením nebo kompostováním. Dynamický vývoj posledních let naznačuje další možnosti zpracování nejen těchto "odpadů". Velké perspektivy nalézáme ve zhutňování a...

Před několika lety byly čerstvé piliny a hobliny pouhým nežádoucím produktem dřevozpracujícího průmyslu, které se zpracovávaly pouze pálením nebo kompostováním.

Dynamický vývoj posledních let naznačuje další možnosti zpracování nejen těchto "odpadů". Velké perspektivy nalézáme ve zhutňování a energetickém využití různých produktů, jako jsou sláma, kávové slupky, slupky podzemnice olejné, cukrovarnické odpady, odpady z ovoce, kompost, papír, plasty, hlinné směsi, mastek, celulózový prach, uhelný mour, sušené pivovarnické mláto, chmel, sladový květ, zbytky koberců a pryže, prací prášky atd.

Redukce objemu

První pelety z dřevního odpadu spatřily světlo světa před čtvrt stoletím ve Spojených státech. Vše vzniklo z idey redukce objemu "odpadních složek" a zamezení rozptylu pilin větrem. Využití těchto pelet pro topení v samostatných kamnech bylo již logickým následujícím krokem. Po USA začali s výrobou pelet ve Švédsku, přičemž jedním z impulsů bylo zavedení zdanění CO2, SO2 v roce 1991 a NOx o rok později.

Toto zdanění podpořilo přechod na biomasu (pelety) především ve velkých uhelných teplárnách. Většina pelet se spotřebovává v teplárnách pro dálkový rozvod tepla a zbytek v malých soukromých spalovnách. Spotřeba pelet v domácnostech narůstá pomalu z důvodů prozatím nevyzrálé technologie kotlů na jejich spalování i díky logistickým problémům s dodávkou. V posledních letech však rapidně narůstá počet domů spalujících pelety (1995 - 3000, 1999 - 10 000). Důvodem jsou ceny, ochrana životního prostředí a samozřejmě obslužný komfort. Výrobní kapacita 24 švédských výroben pelet dnes představuje více než 1 milion tun. V roce 1997 bylo ve Švédsku vyrobeno 417 000 tun a asi třetina vlastní výroby byla importována.

Dalšími státy, ve kterých se přistoupilo k lisování dřeva na pelety, jsou Kanada, Dánsko, Rakousko, Nizozemsko, Finsko, Norsko, Anglie, Francie, Itálie a Pobaltí.

Ke zpracování se používají čerstvé piliny z pily a lesní štěpky s obsahem vody do 60 %, ale i nekontaminované staré dřevo. Štěpka a dřevo se upravuje pomocí sekaček nebo drtičů na vyhovující velkost frakce, tím se dá částečně nahradit pilina přímo z pily, která je dnes velmi ceněným a nedostatkovým artiklem.

Co jsou to pelety?

Jedná se o granule kruhového průřezu o průměru 6 až 14 mm a délce 1 až 3 cm. Jsou vyráběny bez chemických přísad, pod vysokým tlakem a za vysoké teploty. Jedná se (na rozdíl od zdrojů ropy, uhlí nebo plynu) o zcela obnovitelný zdroj. Spalování pelet probíhá bez jakýchkoliv negativních účinků na životní prostředí. I proto jsou ve světě podporovány např. minimálním zdaněním tohoto paliva nebo podporou investic do zařízení na jeho výrobu. Pelety jsou obecně považovány za palivo budoucnosti -nejen v zemích západní Evropy je tato cesta považována za jedinou správnou a možnou. Pro srovnání: 2 m3 topného oleje odpovídá 12 m3 kusového dřeva nebo 7 m3 pelet nebo 22 m3 dřevěné štěpky.

Vliv na životní prostředí

Výhřev peletami je výrazně ekologičtější než například topení fosilními palivy. Nepřináší další zvýšení obsahu atmosférického CO2. Evropská komise se zaměřuje ve svém dokumentu Energie pro budoucnost z podzimu 1997 na zdvojnásobení podílu obnovitelných nositelů energie v EU ze 6 % v roce 1995 na 12 % v roce 2010. Hlavní podíl, přesně 75 %, má být tvořen biomasou.

Současná komplikovaná situace v oblasti obnovitelných nosičů energií nahrává rozšíření pelet například z těchto důvodů: nové, zajímavé, čisté, opticky i hmatově přijatelné, atraktivní barva, příjemná vůně, moderní, normalizované, jednoduchá doprava a plnění, možnost automatizace přepravy ze zásobního prostoru do kotle (šnekem nebo pneumaticky), neškodné pro okolní prostředí, výhřevnost až 5 kWh/kg, popelnatost 0,5 %.

Po jejich spálení není zapotřebí popelnice a minimální odpad slouží jako výborné minerální hnojivo. Spalování neprodukuje žádný prach, ani žádné zplodiny při spalování. Pelety lze skladovat velmi dlouhou dobu, což umožňuje předzásobení za výhodné mimo sezónní ceny. Jejich nízká spotřeba při vytápění znamená pro spotřebitele nízkou cenu za energii.

Ing. Jaroslav Bílý,

SG Strojírny, s. r. o.,

Sušice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down