RECYKLACE ZÁŘIVEK Zářivky a výbojky (výbojové světelné zdroje) jsou komunálním odpadem, který je zařazen mezi nebezpečné odpady jak ve stávajícím katalogu, tak i v seznamu nebezpečných odpadů, který je převzat z předpisů EU. Z určení výbojových světelných zdrojů je zřejmé, že je možné je v širším...
RECYKLACE ZÁŘIVEK
Zářivky a výbojky (výbojové světelné zdroje) jsou komunálním odpadem, který je zařazen mezi nebezpečné odpady jak ve stávajícím katalogu, tak i v seznamu nebezpečných odpadů, který je převzat z předpisů EU.
Z určení výbojových světelných zdrojů je zřejmé, že je možné je v širším měřítku zařadit mezi komunální odpad - tzn. že i při podnikatelské činnosti plní funkci, ke které není třeba žádného souhlasu či povolení z hlediska živnostenského zákona.
Jako bezpečný výrobek jsou uváděny na trh pouze podle zákona č. 22/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů a nevztahuje se na ně zákon o nebezpečných chemických látkách a přípravcích. Je zřejmé a prokázané, že zářivka se při případné destrukci, bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o zářivku funkční či nefunkční, stává nebezpečným odpadem pouze ve smyslu nebezpečné vlastnosti "následná nebezpečnost".
Ostatní nebezpečné vlastnosti, o nichž se často hovoří, jsou sice přítomny, ale v míře 10x až 100x nižší, než jsou limity uvedené ve vyhlášce č. 339/1997 Sb., o hodnocení nebezpečných vlastností odpadů, nebo limity nebezpečných vlastností z hlediska zákona o chemických látkách a přípravcích. Zářivka tedy nemá jiné nebezpečné vlastnosti.
patentovaný postup
Firma UNIVERZA-SoP, s. r. o., je správcem patentu k úpravě nefunkčních výbojových světelných zdrojů, kontaminovaných rtutí. Podle něj se při mechanické úpravě výrobek uvede do styku s vodným roztokem sulfidu nebo polysulfidu alkalických kovů nebo kovů alkalických zemin, zvláště polysulfidu vápenatého.
Technologie je firmou využívána od roku 1992 a byla postupně doplněna o třídění hliníkových patic zářivek od převažujícího skla, což umožňuje předávat získané suroviny k dalšímu využití. V současné době je v závislosti na zájmu trhu recyklováno 10 - 97 % materiálů získaných ze zářivek. Sklo je vzhledem ke svému složení možné uplatnit pouze jako přídavek pro výrobu obalového skla. V období nezájmu trhu o odpadní sklo se ukládá na skládky.
Pro zlepšení kvality získávaného skla zkouší naše firma polosuchou metodu destrukce zářivek, při níž dochází k postupné destrukci zářivek - oddělení patic, oddělení luminoforu, rozdrcení trubice.
Zařízení k úpravě zářivek s využitím našeho patentovaného principu jsou v současnosti provozovány v Praze, Ústí nad Labem, Ostravě, Českých Budějovicích a v Bystřici nad Pernštejnem. Dle dosavadního vyhodnocení výskytu zářivek je možné konstatovat, že po doplnění zpracovatelských míst o další dvě bude dostupnost zařízení ze všech míst republiky dostatečná.
Pro původce odpadu 20 01 21 (zářivka a/nebo ostatní odpad s obsahem rtuti) vyplývá z výše uvedených skutečností, že pokud tento druh odpadu pronikne do jiných odpadů a dojde k porušení celistvosti výbojových světelných zdrojů, může ve výjimečných případech dojít k nasycení vzduchu v uzavřených prostorech parami rtuti a k následnému poškození zdraví přítomných osob. Současně je pravděpodobné, že výsledná směs odpadu nebude splňovat podmínky pro přijetí na skládku jiné skupiny než S IV.
Při zkouškách, které prováděla naše firma, byly hygienické limity pro kontaminace ovzduší v pracovním prostředí dosaženy při rozbití více než deseti zářivek v místnosti o velikosti zhruba 50 m3. U zářivek, více než u jiných druhů odpadu, je pro původce rozhodující dodržování základní povinnosti stanovených zákonem o odpadech - utříděné shromažďování a zachování celistvosti výrobku, který se stal odpadem. Tuto podmínku je nutné dodržovat i při sběru zářivek v obcích.
Za rizikový potenciál uvedeného odpadu může být považován podíl rtuti uvolňované do životního prostředí. Lze konstatovat, že tento rizikový potenciál v posledním období významně stoupá.
RIZIKOVÝ POTENCIÁL
V minulosti byly hlavním zdrojem vstupu rtuti do životního prostředí mořící přípravky osiv. Dalším významným zdrojem byly a zčásti ještě jsou primární elektrochemické zdroje (monočlánky). Oba uvedené zdroje pronikání rtuti do životního prostředí již vyhasly nebo jsou významně minimalizovány, přičemž množství rtuti vyskytující se v zářivkách je možné považovat za konstantní. Hrubým odhadem lze stanovit že ročně obsahují zářivky v ČR cca 120 kg rtuti (6 mil kusů zářivek, z nichž každá obsahuje cca 20 mg Hg).
Pokud bude přijat nový zákon o odpadech ve zveřejněném znění, vyvstane problém zpětného odběru v místech prodeje zářivek. Tato místa určená k odkládání tohoto druhu komunálního odpadu budou moci být provozována pouze se souhlasem příslušného orgánu státní správy: souhlas k nakládání s nebezpečnými odpady, plnění povinností platných pro sběr nebezpečných odpadů, vedení průběžné evidence atd. Bylo podnětné, kdyby výrobci zářivek finančně zajistili studii životního cyklu tohoto výrobku.
ZDENĚK VEVERKA,
Univerza-SoP, s. r. o.