01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Otevírání dveří exportu

Vývoz čistší produkce Česká republika se postupně připojuje k vyspělým státům, které přijímají svoji část odpovědnosti za řešení globálních problémů. Plní tím i základní cíle a principy rozvojové politiky EU a OECD - udržitelný ekonomický a sociální rozvoj rozvojových zemí, jejich hladkou a...

Vývoz čistší produkce

Česká republika se postupně připojuje k vyspělým státům, které přijímají svoji část odpovědnosti za řešení globálních problémů. Plní tím i základní cíle a principy rozvojové politiky EU a OECD - udržitelný ekonomický a sociální rozvoj rozvojových zemí, jejich hladkou a postupnou integraci do světové ekonomiky, boj proti chudobě, dodržování lidských práv a základních svobod, upevnění demokraciea právního státu a v neposlední řadě i ochranu životního prostředí.

Česká republika organizuje zahraniční rozvojovou pomoc od roku 1996. Krátkodobým cílem je zajistit prostředky k poskytování pomoci ve výši 0,1 % hrubého domácího produktu (HDP), dlouhodobým pak 0,25 % HDP (což odpovídá úrovni průměrného vkladu států OECD). V současnosti se náklady ČR na zahraniční rozvojovou pomoc pohybují ve výši setin procenta HDP ČR.

MNOHOSTRANNÁ POMOC

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se zapojilo do zahraniční rozvojové pomoci ČR v roce 1997. Projekty zaměřené na ochranu životního prostředí se realizují buď formou mnohostranné pomoci (finančním vkladem do vybrané organizace OSN) nebo formou dvoustranné pomoci.

V roce 1997 bylo na tuto pomoc vyčleněno 23,3 mil. Kč, v roce 1998 pouze 20,1 mil. Kč. V roce 1999 realizovalo Ministerstvo životního prostředí sedm dvoustranných a tři mnohostranné projekty ve výši 28,9 mil. Kč. Celková zahraniční pomoc ČR dosáhla 326 mil. Kč.

Pro rok 2000 bylo podáno celkem 8 projektů, z nichž je pět dvoustranných (z toho čtyři byly zahájeny v předchozích letech). Tři projekty jsou mnohostranné (z toho dva pokračující) v celkové výši 31,36 mil. Kč.

CHORVATSKÝ PROJEKT

Jedním z projektů zahraniční rozvojové pomoci ČR byl projekt "Budování kapacit pro čistší produkci v Chorvatsku", který byl zahájen v červnu 1997 a oficiálně zakončen letos. Konkrétní provedení projektu zajišťovalo České centrum čistší produkce (CPC).

Hlavním partnerem MŽP byl v tomto případě program Organizace spojených národů pro průmyslový rozvoj (UNIDO) a Program spojených národů pro životní prostředí (UNEP) na podporu národních center čistší produkce. Z hlediska počtu zapojených partnerů je tento program nejrozsáhlejším programem mnohostranné pomoci na světě.

Cílem projektu bylo vybudování dostatečných domácích kapacit pro čistší produkci (CP) tak, aby programy CP mohly v Chorvatsku pokračovat bez cizí pomoci i po ukončení celého tříletého projektu (1997-1999). Hlavními aktivitami projektu proto bylo:

[*] vyškolení expertů ve dvou dlouhodobých interaktivních kursech,

[*] realizace demonstračních projektů CP v průmyslových podnicích během dlouhodobých kursů CP,

[*] založení Chorvatského národního centra čistší produkce, které bude členem Sítě národních center čistší produkce, podporované UNIDO/UNEP.

První dlouhodobý kurs CP začal v listopadu 1997. Trval jeden rok a byl založen na kombinaci interaktivního školení,společného pro všechny účastníky kurzu, a zpracování demonstračních projektů v podnicích. Lektory a konzultanty byli odborníci z ČR.

Každý účastník kurzu absolvoval tři pětidenní semináře a dále podílel se na realizaci demonstračního projektu v podniku. Při realizaci projektů v podnicích účastníci kurzů využívají znalosti získané na seminářích.

Projekt pokračoval druhým dlouhodobým interaktivním kursem čistší produkce, který byl zahájen před koncem roku 1998 a skončil v listopadu 1999. Do realizace tohoto kurzu byli již zapojeni chorvatští lektoři a konzultanti, vyškolení v rámci první fáze. V průběhu druhého interaktivního kurzu bylo založeno Chorvatské centrum čistší produkce.

V rámci obou kurzů:

[*] bylo vyškoleno 58 chorvatských expertů na zavádění čistší produkce a systémů environmentálního managementu;

[*] byly vypracovány environmentální politiky podniků a zpracováno 21 projektů čistší produkce v 18 podnicích;

[*] bylo dosaženo významných environmentálních přínosů (uvedených v tabulce) a ekonomických úspor ve výši 3,89 milionů USD;

[*] bylo založeno Chorvatského centra čistší produkce, které bude získané know-how dále využívat a rozšiřovat.

PŘÍZNIVÝ DOPAD

Rozvojová pomoc České republiky má i příznivý zpětný dopad - otevírá cestu zapojení českých odborníků a organizací do práce mezinárodních institucí a pomáhá jim dostávat se na nové trhy. Realizace projektu má díky dosahovaným výsledkům vysokou podporu chorvatské vlády, která uvolňuje prostředky na další aktivity chorvatských odborníků v této oblasti.

Několik příkladů za všechny: společnost PLIVA, ve které probíhal projekt čistší produkce, vstoupila do závěrečných jednání o dodávce systému recirkulace chladících vod s českým dodavatelem. Jedná se o kompletní dodávku technologie za 2,5 mil. Kč a systému řízení v hodnotě 800 tis. Kč.

Společnost APO, jež byla chorvatským odborným partnerem pro projekt čistší produkce v Chorvatsku, vybrala na doporučení CPC dvě české firmy a podporuje jejich nabídky pro výběrové řízení na rekultivaci skládky Jakuševec. Projekt je financován z EBRD (Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj) a jeho celkový objem přesahuje 300 mil. USD. Dále byla zahájena první jednání o dodávkách náhradních dílů na česká čerpací zařízení v chorvatských podnicích.

V rámci tříletého působení se podařilo získat značné množství významných kontaktů na jednotlivých ministerstvech, Chorvatské hospodářské komoře, vysokých školách a ve všech rozhodujících podnicích v Chorvatsku. Program provázela silná mediální kampaň a výsledků a informací je možno využít při konkrétních obchodních aktivitách českých firem.

JAN ŠTEJFA,

PAVEL ČINČERA,

České centrum čistší produkce

Environmentální přínosy demonstračních projektů v Chorvatsku

Tuhé odpady

celkové množství 16 540 tun/rok

z toho redukce odpadu (tun/rok)

nebezpečné odpady 264 tun/rok

odpady obalů (různé) 216 tun/rok

Znečištění ovzduší

druh znečištění redukce znečištění (tun/rok)

emise těkavých organických látek,

prachových částic, plynů (mimo CO2) 33,2

Znečištění vod

druh znečištění redukce odpadního toku

odpadní vody 2,4 milionu m3/rok

chemická spotřeba kyslíku (CHSK) 54,6 tun O2 ročně

Úspory surovin a energií

voda 2,37 milionů m3/rok

ostatní suroviny 1564 tun/rok

plyn 52 000 m3/rok

nafta, oleje 35 tun/rok

pára 8078 tun/rok

Čistší produkce (CP) je strategie ochrany životního prostředí, která se zaměřuje na prevenci vzniku odpadu u zdroje. Snížení znečištění se dosahuje lepším využívání vstupů výroby. Koncové technologie (skládky, spalovny apod.) má smysl zřizovat až po využití potenciálu prevenčních opatření. Čistší produkce tak omezuje produkci odpadu a zároveň má ekonomický dopad. Tento přístup, nazývaný také metodou dvojího zisku, se díky Českému centru čistší produkce prosazuje nejen v České republice, ale i v zemích, kam směřuje rozvojová pomoc naší republiky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down