01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Osvětlovací zařízení potřebují specifický kolektivní systém

V říjnovém čísle časopisu jsme krátce představili čtyři kolektivní systémy, které se ucházejí o možnost vybudování systému zpětného odběru elektrozařízení a elektroodpadu. Dalším kolektivním systémem je společnost Ekolamp, jejíž oblast zájmů je oproti ostatním specifická - buduje systém sběru pouze pro osvětlovací zařízení.

Užší oblast výrobků vyžaduje také poněkud jiné přístupy pro sběr, svoz a zpracování, než volí ostatní kolektivní systémy. Jednatelka společnosti Ekolamp Ing. Eva Směšná vysvětluje: "Naše komodita je odlišná v tom, že výrobci uvádí na trh miliony kusů výrobků - zářivek a dalších světelných zdrojů. Na kusy představují světelné zdroje a svítidla 80 % všech elektrozařízení uvedených na trh, ale hmotnostně je to jen jedno procento."

Kolektivní systém Ekolamp nabízí převzetí zodpovědnosti za kompletní plnění všech povinností výrobců světelných zdrojů stanovených v zákoně. Použitými výrobky se bude zabývat bez rozdílu, zda se jedná o historický nebo nový odpad. "To, že nerozlišujeme znamená, že se budeme zabývat sběrem všech použitých světelných zdrojů na území ČR," říká Eva Směšná. "Víme, že průměrná doba životnosti zářivky je 5-10 let a nikdo si je nekupuje do zásoby. "Nový" odpad začne vznikat průměrně za šest let. Proto kalkulujeme stejné náklady na historický i nový odpad - příspěvek na recyklaci činí u světelných zdrojů 8 Kč/ks, u svítidel 35 Kč/kus bez DPH 19 %."

VYSOKÉ PŘÍSPĚVKY

Zvláštností světelných zdrojů oproti jiným elektrozařízením je, že jde o výrobky laciné, řádově v desítkách korun. Když se k nim přidá recyklační příspěvek, znamená to někdy až osmdesátiprocentní navýšení, což už může negativně ovlivnit prodeje.

Relativně vysoké příspěvky na recyklaci jsou způsobeny specifikou světelných zdrojů. Začíná to sběrem, který je poměrně nákladný. Pro něj se (např. v obcích) uvažuje o kovových kontejnerech, zvlášť pro klasické (lineární) a úsporné zářivky. Kontejnery musí dobře mechanicky chránit výrobky. Vysoké jsou i náklady na dopravu: "Vzhledem k poměru hmotnosti a objemu se při svozu zářivek vlastně veze vzduch. Navíc není jednoduché nashromáždit dostatečné množství k vytížení nákladního auta. Musíme sbírat v malých množstvích, takže logistika je drahá," upozorňuje Eva Směšná.

Systém také - na rozdíl od jiných - nebude rozlišovat místo vzniku odpadu, tj. zda odpad vznikl v domácnosti nebo jinde. "Naši výrobci neumějí předem určit, kdo si výrobek koupí, zda domácnost nebo podnikatel, proto jsou příspěvky uplatňovány na všechny výrobky ze skupiny 5. Na odpadové straně se však z toho důvodu hlásíme ke sběru všech výrobků na konci jejich životnosti - proto chystáme celoplošnou sběrnou síť."

SVÍTIDLA

Do skupiny 5 elektrozařízení byly zařazeny dvě podskupiny svítidel. Ekolamp proto plánuje systém sběru i pro svítidla. Má to však své háčky. Podle stanoviska Ministerstva životního prostředí se povinnosti výrobců podle "elektrošrotové novely" nevztahují na výrobce svítidel pro domácnost. To vyvolává mnoho nejasností. Eva Směšná říká: "Vzhledem k nejasné definici je zatím na výrobci, jestli deklaruje své výrobky jako svítidla pro domácnost, s tím, že nemůže ovlivnit, že si je někdo koupí pro firmu. Touto kličkou se ale dostává mimo systém zpětného odběru. Připravili jsme technická kritéria pro určení, co je svítidlo pro domácnost, a čekáme, zda ministerstvo potvrdí, že tato kriteria můžeme používat."

EKOLAMP

1) Založen
květen 2005

2) Zakládající členové:
Philips Česká republika, s. r. o., Osram, s. r. o., GE Industrial, s. r. o. NARVA B.E.L./ČR, s. r. o.

3) Podíl zakládajících členů na trhu:

-

4) Kategorie výrobků:
Výrobky skupiny 5 - Osvětlovací zařízení
5.1 Svítidla se zářivkami s výjimkou svítidel pro domácnost
5.2 Lineární zářivky
5.3 Kompaktní zářivky
5.4 Vysokotlaké výbojové světelné zdroje včetně vysokotlakých sodíkových, halogenidových a směsných výbojek
5.5 Nízkotlaké sodíkové výbojky
5.6 Ostatní osvětlovací zařízení nebo zařízení pro šíření nebo řízení osvětlení s výjimkou přímo žhavených žárovek

5) Spolupráce

Ostatní kolektivní systémy - informování spotřebitele, značení sběrných míst, společný dispečink

6) Charakteristiky systému

- neziskově orientovaná společnost
- rovná a spravedlivá báze pro všechny účastníky bez rozdílu
- příspěvek na financování zpětného odběru historického odpadu se uvádí odděleně po dobu 8 let
- nerozlišuje se odpad pocházející z domácností a nepocházející z domácností
- nerozlišuje se historické a nové elektrozařízení nebo elektroodpad
- povinnosti se nevztahují na výrobky, jsou-li součástí jiného typu zařízení, na který se nevztahuje 8.díl zákona (např. automobil).

7) Obce a povinné osoby

Ekolamp organizuje několik typů sběrných sítí:

Privátní síť sběrných míst zahrnuje smluvní místa provozovaná velkoobchody, případně elektromontážními firmami. Tato síť je v provozu již několik let.

Veřejná síť sběrných míst sbírá použité světelné zdroje (zářivky, úsporné zářivky) od spotřebitelů - občanů, ale také od právnických a fyzických osob, jejichž použitá elektrozařízení jsou svým charakterem a množstvím podobná těm, která pocházejí z domácnosti. Veřejná síť zahrnuje komunální síť sběrných míst (sběrné dvory) a maloobchodní síť sběrných míst, kam spadají obchody a hypermarkety.

8) Zpracování

Svoz i zpracování zajišťují RAVOS Brno a Recyklace Ekovuk, Panenské Břežany, chystají se výběrová řízení na logistiku a zpracování

9) Kontakt

EKOLAMP, s. r. o., jednatelka Ing. Eva Směšná, www.ekolamp.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down