Olomoucký kraj podepsal se státem memorandum o obnově řeky Bečvy

Obnovit přirozený charakter řeky Bečvy a zároveň zvýšit protipovodňovou ochranu měst a obcí v jejím okolí má za cíl memorandum, které v Olomouci podepsali zástupci Olomouckého kraje a státu. Mezi signatáři byli hejtman Josef Suchánek (STAN), ministři životního prostředí a zemědělství Petr Hladík a Marek Výborný (oba KDU-ČSL), ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) František Pelc a generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Postupná obnova přirozeného koryta řeky Bečvy by měla být financována pomocí peněz z evropských fondů. Jedná se o první projekt tohoto typu na velké řece v České republice.

"Prvním smyslem memoranda je vrátit Bečvě její původní a přirozený ráz, aby mohla lépe snášet klimatické extrémy, jako jsou povodně nebo říční sucha. Naší snahou musí být se s přírodou domluvit, ne ji potlačovat, což nakonec stejně vždycky skončí v neprospěch lidí. Jsem rád, že právě toto memorandum na respektu k přírodě a k Bečvě staví," řekl novinářům Suchánek, podle kterého o přípravách protipovodňových opatření budou informování i zástupci obcí.

Povodí řeky Bečvy bylo v předchozích letech postiženo extrémními povodněmi i dlouhodobým suchem. Koryto Bečvy výrazně změnila lidská činnost. Přirozená obnova vodního toku podle expertů pomůže nejen řece, ale i okolní flóře a fauně. "Řeka se stále více zahlubuje. Koryto s kamennými břehy regulovaného toku vede k rychlému odtoku i z okolní půdy a krajiny. Obnova přirozeného charakteru řeky, tam kde je to možné mimo zastavěná území, rozvolní a zpomalí odtok při suchu a umožní rozliv při povodních kde nevadí, " uvedla senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

Ustavena byla pracovní skupina, která připraví projekt. Hejtmanství pořídí územní studii, ze které vzejdou území vhodná pro ekologickou obnovu Bečvy. Podle Seitlové se bude diskutovat i o návrzích na revitalizaci z projektu Živá Bečva. "Umělé narovnávání říčních koryt, klimatická změna, a s tím související sucha a odtékání vody z krajiny, to jsou problémy, které trápí nejen oblast kolem řeky Bečvy. S dalšími signatáři jsme se dohodli, že řeka Bečva si zaslouží svou ochranu a že je důležité obnovit její přirozený charakter. Tím podpoříme ekologickou stabilitu krajiny a tato oblast bude schopná se lépe adaptovat na změnu klimatu a s tím související sucho či povodně. Když bude mít řeka dostatek prostoru, nebude hrozit její rozlití do zabydlených oblastí a zároveň nebude voda z krajiny odtékat," řekl Hladík.

Důležitou roli v protipovodňové ochraně sehraje chystané vodní dílo Skalička na Přerovsku, které má spolu s dalšími opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví. Bude mít podobu boční suché nádrže. "Už nyní funguje podél Bečvy mnoho protipovodňových opatření. Povodí Moravy dlouhodobě provádí revitalizace a renaturace vodních toků a tak se nám daří budovat nejenom na Bečvě, ale i na jiných moravských tocích, úspěšné revitalizační projekty," dodal Výborný, podle kterého obnova Bečvy poslouží jako vzor pro další vodní toky v Česku.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down