01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Olomouc díky zpětnému odběru elektrozařízení ušetřila

Statutární město Olomouc v květnu loňského roku uzavřelo smlouvy s kolektivními systémy, které se zabývají zpětným odběrem použitých elektrozařízení. Díky tomuto kroku došlo jednak ke zvýšení počtu zpětně odevzdávaných vysloužilých elektrospotřebičů, jednak město ušetřilo 871 000 korun za jejich odstranění.

Od května do prosince 2006 bylo ve dvou sběrných dvorech města Olomouce v rámci zpětného odběru shromážděno celkem 190,12 tun elektrozařízení, z toho 3470 kusů ledniček, 8612 kusů televizí a monitorů, 3180 zářivek a 50 260 kg ostatních elektrospotřebičů.

V celém Olomouckém kraji přitom občané odevzdali více než 647 tun elektrozařízení, což je na úrovni celorepublikového průměru. V Olomouckém kraji přišly kolektivní systémy s informační kampaní, která probíhala od konce prosince 2006 do poloviny února 2007. Cílem kampaně bylo informovat občany o významu recyklace elektrospotřebičů a místech, kde je možné vysloužilé výrobky odevzdávat, a tak přispět ke zvýšení množství vybraného elektroodpadu.

Pozitivním účinkem smluv s kolektivními systémy je významná úspora městských financí. Zatímco dříve musela Olomouc za sběr elektroodpadu platit nemalé částky, nyní tyto náklady na sebe převzaly provozovatelé kolektivních systémů. "Úspora nákladů Olomouce za provoz sběrných dvorů v souvislosti se zapojením do systému zpětného odběru byla vyčíslena na 871 000 korun," řekla Jana Matzenauerová, vedoucí oddělení odpadového hospodářství a péče o prostředí města Olomouc.

"Pokud se nám podaří v některém segmentu služeb ušetřit, snažíme se peníze investovat zpět. Získané peníze můžeme použít například na rozšíření sběru bioodpadu do dalších městských částí," sdělil Svatopluk Ščudlík, náměstek primátora. Dříve Olomouc platila za likvidaci každého kusu elektrozařízení relativně vysoké částky: například za televizor 100 korun, za rádio 50 korun, za lednici 350 korun a za každou zářivku 8 korun. Výsledná částka se pak pohybovala ve statisících korun.

Osvětová kampaň zaměřená na sběr a třídění vysloužilých spotřebičů, která probíhala poslední měsíce, byla organizována městem Olomouc ve spolupráci s kolektivními systémy Asekol, Elektrowin a Ekolamp. Kampaň zahrnovala roznos letáků do domácností, rozhlasové spoty, informace o sběru elektrozařízení na plakátech a v city-light vitrínách. Městem navíc bude celý rok jezdit speciální polepená tramvaj. Všichni občané Olomouce měli možnost zúročit své znalosti sběru elektrozařízení v SMS soutěži. Kdo přinesl v období kampaně na sběrné dvory nefunkční elektrozařízení, byl odměněn malým dárečkem.

Olomouc je příkladem obce, která díky vstřícnému přístupu k třídění elektroodpadu dokáže profitovat z aktuálního systému zpětného odběru spotřebičů. Novela zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech totiž s platností od srpna 2005 ukládá výrobcům a dovozcům elektrospotřebičů zajistit jejich zpětný odběr, když doslouží. Několik kolektivních systémů fungujících na bázi neziskových organizací za ně tuto službu plní. Díky fungování kolektivních systémů snižují obce náklady na sběr a recyklaci elektrozařízení a houstnoucí síť sběrných dvorů společně s mobilními svozy znamená méně starostí.

-elv-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down