LIKVIDACE LEDNIČEK Staré vysloužilé ledničky obsahují nebezpečné látky - především chladící média s freony (FCKW) a dále pak oleje, kondenzátory, případně jiné látky, poškozující ovzduší, povrchové a podzemní vody. Freony ovlivňují zdraví člověka sekundárně. Nad povrchem Země leží vnější ozónová...
LIKVIDACE LEDNIČEK
Staré vysloužilé ledničky obsahují nebezpečné látky - především chladící média s freony (FCKW) a dále pak oleje, kondenzátory, případně jiné látky, poškozující ovzduší, povrchové a podzemní vody. Freony ovlivňují
zdraví člověka sekundárně.
Nad povrchem Země leží vnější ozónová vrstva, chránící veškerý život na naší planetě před poškozením slunečním UV-B zářením. Začátkem 70. let zjistili vědci úbytek ozónové vrstvy, kde jako příčinu označili chlór, obsažený v halogenových uhlovodíkových chladivech (freonech). Ten redukuje ozón o jeden atom na kyslík, který už žádnou ochranu neposkytuje.
Ozón, coby přirozený filtr, chrání náš život před množstvím biologického ultrafialového aktivního záření slunce, které způsobuje oční záněty, oslepnutí, rakovinu kůže a celkově oslabuje obranyschopnost organismu. Varující jsou tato čísla: každé jedno procento úbytku ozónové vrstvy zvyšuje výskyt rakoviny o 5 % a jak odborníci dále spočítali, při možném dlouhodobém úbytku ozónu o 10 % se teoreticky může zvýšit výskyt rakoviny kůže až o 50 %.
KOMBINOVANÉ NEBEZPEČÍ
Pro svoji velkou nebezpečnost vůči životnímu prostředí jsou ledničky zařazeny do kategorie nebezpečných odpadů. Vyřazená chladící zařízení představují kombinované nebezpečí. Například rozběhové kondenzátory obsahují jako dielektrikum karcinogenní látky a stejně tak je obsahuje i kompresorový olej, z něhož hrozí nebezpečí znehodnocení pitné vody. Nebezpečné je také spalování výplní ledniček, čímž vzniká fosgen - známá bojová chemická látka.
Nepřímé nebezpečí hrozí i z toho, že chladicí zařízení obsahuje chlorfluorkarbony, které, jak je známo, způsobují poškozování ozónosféry.
V roce 1997 byl schválen zákon o odpadech č. 125, který vymezuje pojem "původce odpadu". U komunálního odpadu, kam patří i vyřazené domácí spotřebiče, se za původce považuje obec. "Obec se stává původcem komunálního odpadu v okamžiku, kdy fyzická osoba odpad odloží na místě k tomu určeném; obec se současně stane vlastníkem tohoto odpadu".
Z toho pak pro obce vyplývají povinnosti při nakládání s odpady, což stanovuje § 5 zákona č. 125/1997 Sb. Jelikož staré lednice obsahují freony, vyžadují zvýšenou pozornost, a ta je stanovena v zákoně č. 86/1995 Sb., o ochraně ozónové vrstvy.
JAK SE DODRŽUJÍ ZÁKONY
Bohužel praxe v České republice ukazuje, že se zákony a další zákonné normy v odpadovém hospodářství nejen nedodržují, ale špatným nakládáním s odpady kategorie N (nebezpečné) se hrubě narušují. Na nezpevněné louce v Kácově stojí už několik let 18 000 starých rezavých lednic s obsahem 5 tun freonů a 5 tun olejů, které jsou katastrofou hrozící životnímu prostředí. Jde o památku po firmě, která vyhrála výběrové řízení na likvidaci vyřazených ledniček, získala dotaci a měla zde postavit moderní závod. Firma se dostala do ekonomických problémů a projekt byl pozastaven. Na postu šéfů rezortu životního prostředí se měnili ministři, ale problematice zneškodňování starých ledniček byla věnována pramalá pozornost. O situaci se průběžně zajímala média.
Postoj SFŽP
Například v srpnu 1998 uvedl v souvislosti s nevydařeným projektem mluvčí Ministerstva životního prostředí Petr Štěpánek, že "je to případ, který byl za Františka Bendy nestandardně nastaven, za ministra Jiřího Skalického se neřešil a začal se řešit až za ministra Martina Bursíka." O měsíc později se k problémům s likvidací freonů poprvé veřejně vyjádřil nově jmenovaný ministr Miloš Kužvart. "Můj zájem je freonový program co nejrychleji rozběhnout," prohlásil.
V říjnu téhož roku se ozval i parlamentní Výbor pro životní prostředí, žádající ministerstvo, aby zpracovalo novou koncepci ekologické likvidace škodlivých freonů. "Žádáme, aby ministerstvo také urychleně řešilo sběr a zpracování ledniček, které freony obsahují, a dostálo tak mezinárodním závazkům," uvedl místopředseda výboru Libor Ambrozek. V listopadu 1998 se ministr rozhodl vyhlásit nové výběrové řízení na firmu, která bude ekologicky zneškodňovat staré ledničky. "Výběrové řízení by mohlo být vyhlášeno už za čtrnáct dní," řekl ministr Kužvart.
Připomeňme si ještě jeden článek, který vyšel v Hospodářských novinách 13. ledna 1999. Do dvou měsíců Ministerstvo životního prostředí vypíše nové výběrové řízení na likvidaci starých ledniček. "Celý program by měl být ukončen do deseti let," sdělil novinářům ministr Kužvart. "Výběr je důležitý, protože jednotlivé projekty se liší i o několik set miliónů korun," vysvětlil ministr. A jaká je situace dnes? Jako před třemi, čtyřmi lety - nic se nestalo, sliby se nenaplnily.
V loňském roce vznikl Program 2.6.1. "Operativní opatření k ochraně ozónové vrstvy Země - zneškodnění odpadu 20 01 23 N - domácí chladící zařízení s obsahem chlorfluoruhlovodíků". Je určen obcím nebo sdružením obcí, které po zneškodnění nebezpečného odpadu odbornou firmou získají finanční podporu od Státního fondu životního prostředí ČR. Kde ji ovšem nalézt, kladou si otázku představitelé obcí po vyslechnutí únorové besedy se zástupkyněmi Ministerstva životního prostředí v Radiožurnálu Českého rozhlasu. Jak z pořadu vyplynulo, není u nás žádné zařízení, kde by se lednice zneškodňovaly, a tak zástupkyně MŽP informovaly o možnosti vývozu do zahraničí ke zneškodnění.
TUZEMSKÉ ŘEŠENÍ
Už pátým rokem působí firma Praktik Liberec, s. r. o. Firma je dceřinou společností svazu ENTEC, který má dlouholeté zkušenosti při nakládání s vyřazenými spotřebiči ve státech Evropské unie. K dispozici má veškerá zařízení i postupy, které podstatně přispěly k řešení problematiky vyřazených spotřebičů.
Praktik Liberec zajišťuje dopravu z celé republiky. Při nakládce je přítomen odborný pracovník firmy, který zaručuje, že chladící okruhy starých lednic se do likvidačních stanic dostávají neporušené.
Na lince se pod úplným uzavřením vůči atmosféře odebírá chladící médium, motorový olej, případně jiné nebezpečné látky pomocí osvědčené technologie, která zabrání nežádoucím účinkům. V poslední fázi se ručně demontují spotřebiče a suroviny se vrací zpět do oběhu. Liberecká firma obstarává sběr a zneškodnění domácích spotřebičů podle vzoru jiných zemí.
Náklady za zneškodnění nese obec. Ta musí do stanoveného poplatku, vybíraného od občanů za komunální odpad, zahrnout i částku k pokrytí nákladů na likvidaci starých lednic, což představuje několik korun ročně.
Ministerstvo životního prostředí ČR by mělo informovat původce odpadu o jejich zákonných povinnostech, o možnostech zneškodňování spotřebičů s obsahem nebezpečných látek a v případě nedodržení zákonných předpisů o rozsahu a výši sankcí. Úlohou ministerstva je také přizpůsobit český právní řád v oblasti nakládání s odpady zákonům v Evropské unii.
IVO KAPLAN
Ministerstvo životního prostředí ČR by mělo informovat původce odpadu o jejich zákonných povinnostech, o možnostech zneškodňování spotřebičů s obsahem nebezpečných látek a v případě nedodržení zákonných předpisů o rozsahu a výši sankcí.Úlohou ministerstva je také přizpůsobit český právní řád v oblasti nakládání s odpady zákonům v Evropské unii.