01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odstraňování špinavé munice

Špinavou bombou je označována munice (granát, letecká bomba), která kromě konvenční trhavé nebo zápalné nálože obsahuje navíc radioaktivní materiál. Její použití způsobuje rozsáhlé zamoření místa zásahu. Americké ministerstvo energetiky (DOE) vypracovalo plán kontroly veškerého radioaktivního...

Špinavou bombou je označována munice (granát, letecká bomba), která kromě konvenční trhavé nebo zápalné nálože obsahuje navíc radioaktivní materiál. Její použití způsobuje rozsáhlé zamoření místa zásahu. Americké ministerstvo energetiky (DOE) vypracovalo plán kontroly veškerého radioaktivního materiálu, který by mohl být využit pro výrobu "špinavé bomby". Podle zprávy GAO (General Accounting Office), existuje v USA kolem 14 300 uzavřených zdrojů plutonia, stroncia90, a jiných vysoce radioaktivních odpadů, vyžadujících speciální zacházení. Tyto materiály byly v minulosti využívány ve vládních i soukromých výzkumných a vývojových organizacích, v lékařských zařízeních a v přístrojích pro kontrolu výrob, při ropném výzkumu a stavební činnosti.

Kolem 5000 nežádoucích zdrojů radioaktivního materiálu je dočasně skladováno v Los Alamos. Vzrůstajícím problémem je však 250-500 tisíc uzavřených zdrojů radioaktivního materiálu, které jsou stále komerčně využívány. Vzhledem ke zvyšujícímu se nebezpečí zneužití těchto materiálů při teroristických akcích požaduje DOE urychlenou výstavbu zařízení pro kontrolu veškerého radioaktivního materiálu, který je používán ve státním i soukromém sektoru.

Zdroj: CEN, Vol. 81, č.20 (2003)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down