01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpady v EU: prostor pro zlepšení tu je

Evropská komise zveřejnila zprávu o výsledcích členských států v oblasti předcházení vzniku odpadu a recyklace odpadu. Některé členské státy podle ní učinily značný pokrok, k dosažení dlouhodobého cíle nám však ještě kus cesty zbývá.

Odvětví nakládání s pevnými odpady a recyklační průmysl mají v Evropské unii v současnosti obrat kolem 137 mld. euro, což je zhruba 1,1 % hrubého domácího produktu. Tato odvětví poskytují kolem 2 milionů pracovních míst. Recyklace komunálního odpadu se mezi lety 1998 až 2007 zvýšila téměř dvojnásobně: z 19 % na 38 %. Pokud by členské státy zvýšily recyklaci na 70 % celkového množství odpadů, vytvořily by tím v Evropě více než půl milionu nových pracovních míst.

Tímto cílem je "recyklační společnost", která nejen omezuje produkci odpadu, ale rovněž ho využívá jako zdroj. Ve většině členských států se celková produkce odpadu zvyšuje (nebo v nejlepším případě stabilizuje), avšak pomalejším tempem, než jakým roste ekonomika. Za posledních deset let se produkce komunálního odpadu ustálila na množství 524 kg na osobu a rok, přestože spotřeba domácností ve stejném období vzrostla o zhruba 16 %. Evropské domácnosti například vyhodí 25 % potravin, které nakoupí. Zhruba šedesáti procentům takto vzniklého odpadu by bylo možné předejít a každá domácnost by ročně ušetřila asi 500 eur.

VELMI ROZDÍLNÉ VÝSLEDKY

Mezi členskými státy panují obrovské rozdíly. Míra recyklace se pohybuje mezi několika procenty až po 70 %. V některých členských státech prakticky zmizelo skládkování, v jiných končí na skládkách více než 90 % odpadu. Existuje tedy značný prostor k překročení současných minimálních cílů EU v oblasti sběru a recyklace odpadu. Mělo by se podpořit zavádění kombinovaných hospodářských a právních nástrojů používaných členskými státy s nejlepšími výsledky, včetně zákazu skládkování a uplatňování zásady odpovědnosti výrobce na dodatečné toky odpadů v EU. K intenzivnější recyklaci je zapotřebí větší soulad mezi navrhováním výrobků a politikou nakládání s odpady. Jelikož dosažení ambiciózních cílů pro recyklaci a předcházení vzniku odpadů vyžaduje účast celé společnosti, zdůrazňuje zpráva potřebu trvalého úsilí o zlepšení účasti zainteresovaných stran a informovanosti veřejnosti.

LEPŠÍ PRÁVNÍ PŘEDPISY

Odpad stále figuruje zhruba ve 20 % všech případů porušení předpisů o životním prostředí. Jak ukázaly nedávné události v Maďarsku a Itálii, je úplné uplatňování právních předpisů o odpadech naprosto nezbytné k ochraně životního prostředí a zdraví člověka.

Nová rámcová směrnice o odpadech, která měla být provedena do vnitrostátních právních předpisů do 12. prosince 2010, stále v legislativě mnoha zemí EU chybí. Členské státy měly k dispozici dvouleté přechodné období k zavedení nezbytných opatření, aby nové směrnici vyhověly. O provedení směrnice do vnitrostátní legislativy však zatím Komisi informovalo jen několik z nich.

Nová směrnice přináší modernější a zjednodušený přístup k politice v oblasti odpadů, jehož hlavní osou je zohledňování životního cyklu, a zavádí závaznou hierarchii způsobů nakládání s odpadem. Na prvním místě stojí předcházení vzniku odpadů, po němž následuje opětovné použití, recyklace a jiné využití, přičemž odstranění, například skládkováním, je až poslední možností. Členským státům směrnice ukládá povinnost modernizovat plány pro nakládání s odpady a do roku 2013 vypracovat programy předcházení vzniku odpadů. Do roku 2020 musí též zajistit recyklaci 50 % komunálního odpadu a 70 % stavebních a demoličních odpadů.

Komise bude nadále sledovat prosazování právních předpisů o odpadech, včetně požadavků nové rámcové směrnice o odpadech. Bude se také snažit rozvinout podporu pro členské státy. V roce 2012 chce Komise předložit další návrhy a stanovit konkrétní kroky, kterými se EU posune blíže ke společnosti recyklující odpady a účinně využívající zdroje.

Zpráva spolu s přílohou, která obsahuje podrobné výsledky jednotlivých členských států, je k dispozici na adrese: http://ec.europa.eu/environment/waste/strategy.htm

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down