01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpady se týkají každého

Rozhovor s náměstkem hejtmana Středočeského kraje Františkem Váchou.

Jaké má Středočeský kraj záměry v odpadovém hospodářství?

Odpadové hospodářství je velmi složitý problém a celý tento proces by měl mít řád a směr. Ve Středočeském kraji proto byla jako první krok vytvořena Koncepce odpadového hospodářství kraje, na niž navazuje Plán odpadového hospodářství kraje (POH). Ten by měl být schválen do konce roku.

Při jeho zpracování působí problém, že nebyl včas schválen POH ČR, který je pro všechny závazný. Pozdržení bylo nepříjemné zejména z důvodu spolupráce s hlavním městem Prahou, s níž je nutné spolupracovat i při přípravě POH.

Co vidíte jako současný hlavní problém?

V této chvíli se u nás (a nejen u nás) převážná část odpadů ukládá na skládky. Nemůžeme si nalhávat, že je to dlouhodobé řešení. Plán odpadového hospodářství ČR požaduje, aby do roku 2012 dosahovalo materiálové využití odpadů 50 % celkového množství. To je velmi odvážné číslo, a jestliže se mu chceme alespoň přiblížit, musíme daleko více třídit odpady a i je kvalitně využívat.

Naučit veřejnost třídit odpovídajícím způsobem odpad je velmi zdlouhavý proces. Proto je ho nutno propagovat v co možná největší míře - od škol, nezávislých organizací, enviromentálního vzdělávání, až po osvětu v obcích a městech. Právě obce mají velkou sílu a svou činností a chováním ovlivňují systém odpadového hospodářství.

Jak vidíte budoucnost třídění ve vašem kraji?

Podporou třídění komunálního odpadu je podle našeho názoru možno dosáhnout 25-30 procent materiálového využití. Další zvýšení již musíme vyřešit jiným způsobem, než je třídění do barevných kontejnerů. Zejména ve velkých městech nacházíme v kontejnerech na směsný odpad 70-80 procent jinak využitelného materiálu (obaly od potravin a papír), které tímto způsobem vypadávají ze systému separace a jdou na skládku.

Jednou z možností, jak je využít, je vybudování velké třídírny, kde oddělíme ze směsného odpadu inertní materiál, kovy a energeticky využitelný odpad budeme využívat pro získávání energie, takže na skládky půjde jen minimální množství jinak nevyužitelného odpadu. Odpad se tam stane obnovitelným zdrojem, který může nahradit klasická paliva.

Jaká technologie bude využitelná a ekonomicky výhodná na řešení dalšího postupu, to ponecháme na veřejné odborné debatě. Odborníci kvalifikovaně posoudí, která technologie je nejlepší ve vztahu k životnímu prostředí, ekonomicky a hlavně vzhledem k tomu, abychom už nesládkovali tolik odpadů jako dosud. Nebráníme se žádné nové metodě a žádným dobrým nápadům. Jen by mě mrzelo, kdyby všechny aktivity, které budou směřovat ke kvalitnějšímu řešení odpadového hospodářství, byly už předem odmítány.

Podporuje kraj nějakým způsobem recyklační aktivity?

Středočeský kraj například podporuje grantem zřizování sběrných dvorů, kde se odpad shromažďuje ve větším objemu, což podporuje logistiku svozu, využitelnost odpadů i ulehčuje život občanům.

Problém vidím spíše v tom, že výrobky z recyklovaných plastů mají ve finální fázi potíže s odbytem. Možná by bylo vhodné, aby stát nebo kraj přistoupily k podpoře využití výrobků z recyklovaných plastů (například požadovat jejich využívání jako jednu z podmínek při výběrových řízeních).

Podporujeme také zpracovatele vytříděných složek, přičemž se snažíme využívat finančních prostředků na granty co nejefektivněji. Pokud má zpracovatel odpadů jasno v projektové dokumentaci, může dostat příspěvek až 1 mil. korun.

Musíme co nejdříve vyřešit odpadové hospodářství tak, aby jím občan netrpěl a odpady nebyly dražší než nákup potravin (stačí si spočítat, jaký podíl z ceny potraviny představuje obal, jenž se stává odpadem). Potřebujeme také čisté technologie zpracování, které nezatíží životní prostředí. Odpad je trvalým zdrojem energie a surovin, jen je třeba ho využít. Našimi základními prvky jsou vždy ochrana životního prostředí a náklady, které dopadnou na občany.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down