01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpady - Luhačovice 2001

Devátý ročník Mezinárodního kongresu a výstavy ODPADY -LUHAČOVICE 2001 se vyznačoval zvýšeným počtem účastníků kongresu i větším počtem vystavovatelů. Zájem odborné veřejnosti vychází nejen z velmi dobrého hodnocení této největší odpadářské akce v ČR, ale i tradičně kvalitního programu kongresu.

Již tradičně byl dopolední blok prvního dne kongresu věnován Ministerstvu životního prostředí (MŽP) a legislativě. Mgr. Hana Müllerová z legislativního odboru vysvětlila připravovaný zákon o obalech a obalových odpadech. Účastníci kongresu přivítali aktuální zařazení znění prováděcích vyhlášek MPO. V nosné přednášce vysvětlil Ing. Bohumil Beneš, co nového čeká podniky a veřejnou správu s platností nového zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech.

Cenné přednášky

Informaci o prováděcích právních předpisech k novému zákonu přednesl RNDr. Alois Kopecký. Velmi zajímavou přednášku měly MUDr. Magdalena Zimová, CSc. na téma "Hodnocení zdravotního rizika při nakládání s kaly z čistíren odpadních vod z hlediska legislativy ČR a EU" a Ing. Dana Sirotková z VÚV Praha na téma "Inventarizace zařízení s PCB". Přednáška ředitelky Státního fondu životního prostředí Ing. Radky Bučilové byla nejen brilantně připravená, ale i velmi kvalitně graficky zpracovaná.

Odpolední panelovou diskuzi moderovala náměstkyně ministra životního prostředí Ing. Eva Tylová. Protože dopolední přednášející velmi podrobně a vyčerpávajícím způsobem vysvětlili nový zákon o odpadech a prováděcí vyhlášky, panelová diskuze se letos nevyznačovala mimořádně bouřlivou diskuzí.

První den kongresu a výstavy byl vyhlášen již III. ročník Ceny Karla Velka. Sponzorem letošního ročníku byla firma EKO-KOM, a. s. Již podruhé v historii této ceny zvítězil zástupce Univerzity T. Bati ve Zlíně z Fakulty technologické. Letos to byla Ing. P. Pumprlová s diplomovou prací "Solidifikace/stabilizace nespalitelného průmyslového odpadu pomocí asfaltových emulzí". Na 2. místě se umístil Ing. P. Dvořák z VŠCHT Praha, Fakulty chemické technologie, s prací "Hydrometalurgické zpracování vysokopecních a ocelářských úletů" a na 3. místě se umístil Ing. P. Gros ze Slovenské technické univerzity Bratislava ze Strojnické fakulty s prací "Dvojkomorový briketovací lis".

Vrcholy kongresu

Poměrně velká účast italských odborníků ze státní správy a italských firem zajistila nabitý přednáškový dopolední blok druhého dne kongresu. Mezi nejzajímavější přednášky patřila přednáška zástupce kraje Lombardia o systému kontroly životního prostředí v Lombardii, příspěvek ředitele Podniku městských služeb v Brescii, inovace při zpracování pevných městských odpadů od firmy ECO-DECO a zejména přednáška Dr. Giampiera Magnaghi, který jako zástupce společnosti Macpresse International přednesl výhody užívání lisování základních a druhotných surovin jako dlouholetý zástupce v prestižním BIRu seznámil účastníky s problematikou odbytu a dalšího vývoje zpracování papíru v EU.

Očekávaným tématem byla panelová diskuze na téma "Český model recyklace" za účasti zástupců firem EKO-KOM, APUSO plus a EKOM. Pořadatelé pozvali jako moderátora exministra RNDr. Martina Bursíka, který panelovou diskuzi skvěle moderoval.

Bylo to vůbec poprvé, kdy mohli před nabitým sálem zástupci těchto tří systémů vysvětlit princip, podmínky a nabídku svých systémů pro firmy a obce, což účastníci hodnotili jako velmi dobrý nápad. Pro většinu přítomných byla nejzajímavější nabídka a konfrontace společností EKO-KOM a APUSO plus, zatímco u společnosti EKOM nebylo zřejmé postavení na trhu nebo princip jejich systému.

Třetí den

Hlavním tématem třetího dne byly "Místní poplatky za svoz". Velký podíl na vysoké odborné úrovni této panelové diskuze měla senátorka RNDr. Jitka Seitlová. Nejenže velmi dobře moderovala tuto diskuzi, ale v mnohých případech zastoupila pracovníky ekonomického odboru MŽP, kteří si nevěděli rady s dotazy, zatímco ona takřka vždy znala odpověď. Účastníci diskuze také kladně hodnotili konkrétní otázky a odpovědi ohledně vydání obecně závazné vyhlášky o místních poplatcích za svoz odpadu, které měla paní senátorka připravené z mnoha besed a seminářů pro obce a města.

V tomto dopoledním bloku dále zaujala například přednáška PhDr. Věry Havránkové o projektech TWINNING 2000 nebo Mgr. Tomáše Úlehly o praktických zkušenostech se systémem separace odpadů ve Zlíně.

Jubilejní desátý kongres proběhne 1. -3. října 2002 opět v Luhačovicích a přinese rekapitulaci všech dosavadních ročníků. Hlavním tématem bude diskuze o Plánu odpadového hospodářství České republiky a činnosti Centra pro odpadové hospodářství. Profilovým zahraničním účastníkem bude Velká Británie, proto se mohou účastníci -kromě odborných přednášek -těšit i na slavné skotské produkty.

Ing. Josef Gabryš

ředitel kongresu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down