01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpady a diskuze

Odpady a diskuze PODTITULEK: Další akce cyklu odpadové dny 2001 Setkání Odpady a diskuze proběhne dne 1. 11. 2001 v Kongresovém centru na výstavišti BVV v Brně. Druhý ročník cyklu Odpadové dny 2001 pořádá ISWA Česká republika a měsíčníky Hospodářských novin Odpady a Moderní obec spolu se Svazem...

Odpady a diskuze

PODTITULEK: Další akce cyklu odpadové dny 2001

Setkání Odpady a diskuze proběhne dne 1. 11. 2001 v Kongresovém centru na výstavišti BVV v Brně. Druhý ročník cyklu Odpadové dny 2001 pořádá ISWA Česká republika a měsíčníky Hospodářských novin Odpady a Moderní obec spolu se Svazem odpadového průmyslu ČR, pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR.

V rámci druhého ročníku cyklu Odpadové dny 2001 je letos naplánováno celkem pět setkání. V dubnu to byl seminář s podtitulem Odpady a právo. V červnu se účastníci sešli na konferenci Odpady a Obce na téma Hospodaření s komunálními odpady. Na podzim nás čekají ještě práce odborných skupin Odpady a diskuze na veletrhu EnviBrno, mezinárodní kongres Odpady a Evropská unie a konference Odpady a průmysl, s gescí Svazu odpadového průmyslu.

Envibrno

Setkání Odpady a diskuze je v rámci doprovodného programu veletrhu organizováno netradičním způsobem. Dopoledne se sejdou odborné skupiny, kam byli jmenovitě pozváni odborníci, kteří mají k tématu co říci. Při diskuzi na dané téma mohou konstruktivně probrat problém z více pohledů a stran, což pomáhá k tříbení názorů, nalézání možných řešení, ale také k získání nových pohledů. Odborné diskuzní skupiny by měly formulovat předběžné závěry diskuze, které budou při odpoledním jednání prezentovat veřejnosti.

Druhá část setkání je totiž volně přístupná všem účastníkům setkání. Zde jednotlivé pracovní skupiny seznámí odbornou veřejnost se závěry své diskuze, možnými řešeními i formulovanými problémy. Tato vystoupení mají být krátká, neboť hlavní důraz je kladem na co největší plochu pro panelovou diskuzi. Nemělo by se stát to, s čím se často setkáváme na konferencích: projde několik dlouhých přednášek, ale diskuze je pak z nedostatku času vypuštěna. Odpady a diskuze chtějí fungovat přesně opačným způsobem -a ostatně si tento záměr daly do názvu.

Závěry, k nimž dojde panelová diskuze, poslouží jako podklad pro další jednání na listopadové mezinárodní konferenci Odpady a Evropská unie. Tato technika workshopu je v zahraničí vyhledávaná, neboť umožňuje odborníků seznámit se v relativně krátkém časovém úseku s názory předních odborníků k určitému tématu.

Úspěch workshopu do značné míry závisí na stanovení témat pro diskuzi. Ta musejí v dostatečné míře odrážet zájmy a problémy odborné veřejnosti v daném okamžiku vývoje, ale také směřovat do budoucnosti a předjímat trendy v odpadovém hospodářství.

Stanovená témata

Ve spolupráci ISWA ČR, Českého ekologického ústavu a organizátora celé akce, společnosti EKO-KOM, a. s., byly pro letošní rok stanoveny tři tématické okruhy:

Financování tříděného sběru odpadů a poplatky za svoz v obcích -stanovení a změny místních poplatků, výška platby na svoz odpadu, změny v novém zákoně o odpadech a důsledky účinnosti tohoto zákona pro systémy v městech a obcích. Toto téma se na konferenci Odpady a obce v červnu v Hradci Králové ukázalo jako nejpalčivější a projevila o něj zájem většina pravidelných účastníků cyklu. Vzhledem k blížící se účinnosti zákona, který v této oblasti provede mnoho změn, bude dobré znát názor předních odborníků i zkušenosti jednotlivých měst a obcí.

Kvalita dat o odpadech v České republice

Český ekologický ústav v současnosti v rámci svého systému ISO (Informační systém o odpadech) má na 700 tisíc záznamů od producentů odpadů, respektive od okresních úřadů, které tyto údaje primárně shromažďují. Kvalita dat není v některých případech příliš vysoká. Pro potřeby Evropské unie a nastávající povinnosti tzv. reportingu vůči ní však bude nutné získávat údaje co nejkvalitnější. Diskuze by proto měla vyjasnit potřeby evidence i možnosti poskytovatelů těchto údajů. Cílem je zkvalitnění získávaných údajů i větší akceschopnost a pružnost systému.

Postoje a chování obyvatel při hospodaření s odpady

Podle průzkumu veřejného mínění, který počátkem roku provedla agentura Markent, je poměrně značný rozpor mezi tím, co obce při hospodaření s odpady chtějí a dělají, a tím, co ve skutečnosti vědí a dělají občané. Záměrem diskuze je porovnání výsledků průzkumu (které jsou někdy velmi překvapující) se zkušenostmi obcí, v nichž jsou rozvinuté systémy hospodaření s komunálním odpadem. Výsledkem by časem mohlo být vytvoření jakési "kuchařky", která by sloužila obcím jako návod k efektivnější komunikaci s občany. ČR má jednu z nejnižších výtěžností vytříděných odpadů (asi 14 kg/obyvatel/rok) v Evropě a bez spolupráce s obyvateli se nepodaří toto číslo zvýšit.

Mgr. Hana Hradecká z pořádající organizace říká: " Chceme, aby diskuze následovaná panelovou diskuzí otevřela určitá témata v nových souvislostech. Taková setkání odborníků podporují vzájemnou výměnu informací, navazování osobních kontaktů a ve svém důsledku lepší vyjasnění sporných bodů. To je hlavním cílem brněnského setkání. Poprvé jsme podobný workshop uskutečnili na stejném místě vloni. Setkal se s mimořádným zájmem a příznivým přijetím ze strany odborné veřejnosti. Věříme, že tomu tak bude i letos."

-dk -

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down