V pražské Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) budou nově nečistoty odstraňovány UV zářením. Cílem je zbavit se mimo jiné virů způsobujících nemoc covid-19, na jejichž likvidaci běžné technologie nemusí stačit. Zavedení systému vyšlo na 46 milionů korun a zařízení je nyní v pilotním provozu, sdělil Tomáš Mrázek, mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které čistírnu provozují.
"Rozhodli jsme se i přes relativně nízké riziko přenosu nákazy postupovat podle principu předběžné opatrnosti a doplnit novou vodní linku ještě o desinfekci ÚV zářením, abychom reagovali na měnící se potřeby čištění odpadních vod a naše řeky zachovali čisté i pro další generace," uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).
Nová vodní linka se skládá ze tří hlavních částí, a to mechanicko-chemického, biologického a třetího stupně čištění. Právě třetí stupeň byl podle původního plánu připraven pro možnou instalaci desinfekce ÚV zářením. Nyní tak bylo do dvou připravených žlabů instalováno po dvou sadách lamp, které zajistí kvalitu desinfikované vody.
V odpadních vodách se vyskytují vodou snadno přenosné patogenní mikroorganismy noroviry, adenoviry, rotaviry, virus hepatitidy A a E, parazitičtí prvoci, patogenní bakterie včetně rizikových patogenů s rezistencí na antibiotika. Přestože by viry či patogeny v aktivní formě neměly proces čištění přežít, město se raději rozhodlo čištění rozšířit.
Práce začaly v listopadu loňského roku a skončily v srpnu. "V současné době byl zahájen zkušební provoz a jeho první částí budou validační testy k potvrzení účinnosti instalovaného zařízení," dodal Mrázek.
Nová linka byla prvním a největším krokem celkové modernizace čistírny. Je nutná kvůli požadavkům evropské i české legislativy. Následně by měla začít modernizace staré vodní linky, která by se měla dostat na podobnou úroveň technologií jako ta nová. Město chystá rovněž modernizaci nakládání s kaly, které při čištění vznikají.
-čtk-*