Odpadní voda z lodí nejspíš může za nemoci korálů

Rychle se šířící nemoc, která ve velkém zabíjí korály v Karibiku, možná souvisí s odpadní vodou vypouštěnou z velkých lodí. S tímto závěrem podle listu The Guardian přišli vědci, kteří zkoumali zasažené korálové útesy a zjistili, že větší poškození lze pozorovat v blízkosti velkých přístavů. Záhadná nemoc korálů znepokojuje mořské biology už několik let, objevila se už nejméně v 18 karibských zemích.

Odborníci nemoc nazývají zkratkou SCTLD (stony coral tissue loss disease) a zatím nevědí, co ji způsobuje - zda je původcem bakterie, virus, chemická látka nebo jiná infekce. Vědci z institutu mořské biologie na Bahamách ale nedávno zjistili, že nemoc je rozšířenější na útesech, které jsou blíže tamním velkým přístavům, například tomu v Nassau. Pracují proto s hypotézou, že její vznik souvisí s vypouštěním vody ze stabilizačních nádrží velkých plavidel.

"Nemoc se rozšířila na úseku korálových útesů dlouhém asi 75 kilometrů. Mluvíme tu skoro o celém jižním pobřeží ostrova Grand Bahama," uvedla Krista Shermanová, spoluautorka studie zveřejněné v odborném periodiku Frontiers in Marine Science. Kolonie korálů ve větší vzdálenosti od pevniny tolik zasažené nejsou.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down