Zakládání spotřebitelských míst k odběru biomasy by podle odborníků mohlo rozproudit trh s touto surovinou v jižních Čechách. Vyplývá to ze studie, kterou na semináři s názvem Podpora trhu s biomasou v Jihočeském kraji představil její zpracovatel Michal...
Zakládání spotřebitelských míst k odběru biomasy by podle odborníků mohlo rozproudit trh s touto surovinou v jižních Čechách. Vyplývá to ze studie, kterou na semináři s názvem Podpora trhu s biomasou v Jihočeském kraji představil její zpracovatel Michal Rozkopal z akciové společnosti LesInfo CZ.
"Stálý odbyt biomasy je základním předpokladem k jejímu masovějšímu využívání. Průmyslová biomasa má jako jediná další využití zajištěné, což ovšem zdaleka neplatí u odpadní suroviny z lesních těžeb, pilařských provozů či dřevozpracujících podniků. Podobná situace je u odpadní zemědělské biomasy," vysvětlil další z autorů krajské energetické koncepce Ivan Beneš.
V případě cíleně pěstované biomasy - ať již bylinné či rychle rostoucích dřevin - tkví podle něho také problém v tom, že výrobní náklady na získávání energetické biomasy jsou mnohem vyšší než u klasických paliv.
Tyto náklady je možné snížit jen s podporou, která ulehčí snadnější rozjezd technologií, které jsou ekologicky příznivé, ale zatím ekonomicky nevýhodné.
"Řešení vidíme v garanci finančních dotací na pěstování biomasy, podpoře zajištění odběru pomocí zvýšení spotřeby této suroviny i v jiných odvětvích a zlepšení informovanosti zejména u jejích producentů. Vypracovali jsme proto souhrnný informační leták, který obsahuje podrobný popis finančních zdrojů, dotačních titulů a odkazů na internetové zdroje k tématu. Více lze nalézt na webových stránkách Krajské energetické agentury Jihočeského kraje www.keajc.cz," doplnil Ivan Beneš.
Dosažení úspěchu při zapojení biomasy do české energetiky bude podle odborníků vyžadovat úsilí z různých stran.
"Podnikatelé ve stavebnictví by se například měli zaměřit na využití dřeva jako součásti stavebních konstrukcí a biomasy jako zdroje energie, zemědělci mohou usilovat o přímé dotace na podporu produkce technické a energetické biomasy tak, aby byla konkurenceschopná vůči neobnovitelným surovinám a palivům. Města a obce by také měly zakomponovat závěry této studie do svých plánů rozvoje," uzavřel Michal Rozkopal.