01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odměny při zpracování odpadu za krize

Vícerozměrová statistická analýza odměn v oblasti nakládání s odpady naznačuje, že dosud lépe placení manažeři asi nemohou počítat s různými ročními odměnami. Mzda kvalifikovaných pracovníků v důsledku krize stagnuje.

Odměny v resortu služeb po řadu let stoupaly. Dokládají to průměrné mzdy: pracovníci svozu odpadů ("popeláři", kód KZAM-R 91613) dostávali ve třetím kvartálu 2006 hodinovou průměrnou mzdu 85,69 Kč, ve třetím kvartálu roku 2009 měli už 101,30 Kč.

V roce 1991 došlo u všech pracovníků k propadu reálných mezd až o 30 %. Poté se však struktura mezd měnila, výrazněji stoupaly odměny více kvalifikovaným a zkušenějším. Odměny také rostly spíše těm, co brali i dosud více, zatímco odměny dosud méně placeným stagnovaly. Nastalo nebývalé "rozevírání nůžek." Preferovat zkušenější, a tedy i kvalifikovanější je přínosné - podporuje to produktivitu. Jenže letité trendy změnila krutě krize.

MZDY VE VICHRU STAGNACE

V závěru roku 2008 se trend odměňování zastavil a během roku 2009 došlo k nejvýraznějším změnám v odměňování od ledna 1991. Odměny i ve službách ovlivňuje propad hrubého domácího produktu (HDP). U ekonomiky se v současnosti nejedná o nic lepšího než o zastavení pádu. Hrubý domácí produkt za rok 2009 zeslábl meziročně asi o 4,3 %, průmyslová produkce vykázala změnu - 13,4 % procent meziročně. Ministerstvo financí čeká, že ekonomika letos poroste meziročně o 1,3 % a v roce 2011 o 2,6 %. Připomeňme, že to jsou meziroční hodnoty. Růst za dva roky získáme vynásobením indexů 101,3 * 102,6. Po úpravě vychází růst o 4,2 % vztaženo k roku 2009, tedy index 104,2. V roce 2009 však byl zaznamenán propad o 4,3 % oproti roku 2008. Pokud hodnoty vztáhneme k předkrizovému roku 2008, nemělo by se po další dva roky o žádný růst jednat. Lepší mzdy neumožňuje drhnoucí produkce, přání chladí nezaměstnanost, která v lednu 2010 činila 57 4226 osob, bez práce byl téměř každý desátý.

VÍCEROZMĚROVÉ STATISTICKÉ ANALÝZY

Pro stanovení vývoje odměn u vybraných profesí při zpracování odpadu před krizí a během krize byla použita zjištění firmy TREXIMA. Šetření zahrnovalo asi 1,3 milionů zaměstnanců České republiky. Více méně jsou známé průměry odměn, ale průměr je málo vypovídající. Důležitější jsou podrobnější pohledy na strukturu mezd. Budeme pracovat s průměrem, mediánem, decilovým poměrem. Mediánem je ve vzestupně uspořádané řadě (třeba odměn popelářů v republice od nejmenší k největší) hodnota prvku, který je na polovině řady. Medián je typická mzda, medián nehledí na extrémní nejvyšší odměny. Zajímavý je poměr odměny na mediánu k průměru. Například vedoucí pracovník v organizaci zaměřené na služby měl v průměru 655,28 Kč za hodinu ve 3. kvartálu 2009, mzda téže profese na mediánu byla 418,25. Polovina vedoucích u této profese v organizaci zaměřené na služby tedy brala 63,8 % průměrné mzdy nebo méně. Obvykle bývá procento pod 100 %, existují však i výjimky. Čím je toto procento nižší, tím víc zbývá na zkušenější. Decilový poměr odměn ukazuje rozpětí škály odměn.

Všimneme si vývoje odměny vyššího ředitele a dvou manuálních profesí. Medián hodinové odměny ředitele úseku nakládání s odpadními vodami a pevným odpadem (KZAM-R 12282) činil ve 3. čtvrtletí 2007 celkem 152,55 Kč, průměr byl tehdy 175,23 Kč za hodinu. Dva roky poté klesl medián odměny řediteli úseku nakládání s od-padními vodami a pevným odpadem na 146,01 Kč, průměr koncem roku 2009 činil 207,14 Kč. V tabulce je uveden medián u vybraných profesí v korunách vždy ve třetích čtvrtletích běžných let (tab. 1).

Ředitelům medián odměn poklesl, u dělníků krize mediány odměn nezastavila, ale mikroskopický růst stěží kryje inflaci, změny jsou haléřové. Relace mediánu k průměru v prosperující ekonomice klesá. V další tabulce (tab. 2) vidíme, že u popelářů je medián nad průměrem odměny, tedy v málo obvyklé relaci. Je to dáno nutností dostatečně platit i méně kvalifikované zaměstnance.

U ředitelů (KZAM-R 12282) lze v roce 2010 čekat zhoršení relace na 75 %. U řidičů nákladních aut nadále nebude velký rozdíl mezi mediánem a průměrem, nejedná se o sofistikovanou činnost. Obtížnost práce popeláře je vyjádřena relací nad 100 %, medián je vyšší než průměr.

DECILOVÝ POMĚR ODMĚN 2007 AŽ 2010

Tento poměr je nejvýznamnějším ukazatelem vícerozměrových analýz mezd, který výtečně ukazuje strukturu mezd. Ve vzestupně uspořádané řadě mezd ředitelů úseků nakládání s odpadními vodami hledíme na mzdu na prvním a na devátém řez. Decilový poměr ukazuje po vyloučení extrémů u relaci mezi více a méně zkušeným/kvalifikovaným zaměstnancem, dílem mezi zaměstnancem ve větším a menším městě. Jedná se o poměr mezi téměř nejlepší a téměř nejslabší mzdou. Do roku 1989 se při tvorbě mezd přihlíželo na sociální stránku mzdy. Decilový poměr odměn v národním hospodářství ve 4. kvartálu roku 1992 činil 2,36, pak se začaly relace rozevírat. V roce 2004 činil decilový poměr už 3,33, v roce 2007 to bylo 3,36, nyní krizí a zpomalením odměn šéfům klesl pod 3,31. Z tab. 3 je patrné, že tyto odměny tedy u každé profese má a možná bude mít jen desetina nejlépe placených.

Decilové poměry za krize většinou klesly, takže dosud lépe placení nemohou počítat s různými ročními odměnami. Mzda lépe placeným ředitelům, ale i technikům stagnuje, u řady šéfů klesá. Nezaměstnanost je desetiprocentní a poroste, i když propouštění už zřejmě nebude masové. U většiny profesí při zpracovávání odpadu bude decilový poměr mezd klesat.

Čím kvalifikovanější práce, tím je větší pravděpodobnost jisté stagnace odměny za výkon. Rychlejší sestup decilového poměru může být v 1. kvartálu 2010, ale výjimku lze čekat u popelářů, u nichž předpokládám na rozdíl od ostatních profesí ve službách spojených s odpady dokonce růst D9/D1. Při chmurné perspektivě dvouletého vracení se ekonomiky alespoň na úroveň bědného roku 2008 je to nadějné. Dále se k sobě bude opět přibližovat hodnotou medián a průměr odměn, zejména u dělnických odpadářských profesí .

 

DECIL

statistická hodnota, která je získána členěním všech skóre sledovaného vzorku osob na deset stejných částí (první decil odpovídá 10.percentilu, devátý decil koresponduje s 90. percentilem atd.)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down