Od sběrny po výrobní areál PODTITULEK: Komplexní služby Novodobá historie Středočeských sběrných surovin, a. s, začala privatizací ze státního podniku a prošla vývojem do dnešní podoby moderního podniku, který poskytuje komplexní služby v odpadovém hospodářství. Působí na území Prahy a...
Od sběrny po výrobní areál
PODTITULEK: Komplexní služby
Novodobá historie Středočeských sběrných surovin, a. s, začala privatizací ze státního podniku a prošla vývojem do dnešní podoby moderního podniku, který poskytuje komplexní služby v odpadovém hospodářství. Působí na území Prahy a Středočeského kraje.
Jednou z dominantních aktivit této společnosti je sběr, úprava, třídění železných a neželezných šrotů. Způsob získání této komodity je různý. Ze svých mladých let známe sběr na klasických výkupnách, kam jsme nosili nepotřebné železné věci. Tato aktivita je stále populární prakticky u všech vrstev občanů i nejrůznějších sdružení (zahrádkáři, hasiči atd.).
Dobře rovněž funguje ambulantní výkup na odlehlejších místech. V ohlášeném termínu přijede automobil s přenosnou váhou na určené místo a občané mají možnost odevzdat kovové předměty i jiné druhotné suroviny.
Pro občany jsou také organizovány "železné neděle", kdy po dohodě s obecním úřadem mohou občané v určený termín vynést nepotřebné železné věci před svůj dům a pracovníci Sběrných surovin je odvezou.
Zkušenosti s tímto posledním druhem sběru jsou však často smíšené, neboť "český člověk" často ještě nemá plně vybudované ekologické myšlení a vyhodí na jednu hromadu všechno od starých skříní po zkažený kompot.
Různé aktivity
Výrobním organizacím jsou poskytovány nejen v oblasti železných šrotů kontejnery (i velkokapacitní), které jsou podle potřeby organizace pravidelně vyváženy. Tato služba je na vyžádání doplňována i mimořádnými vývozy podle přání zákazníka, často i v nočních hodinách.
Další aktivitou, kterou Sběrné suroviny rozšířily svůj okruh působení, je demontáž ocelových konstrukcí, nefunkčních výrobních kapacit či kontinuálních linek. Jde zkrátka o "vyželeznění" objektů tak, aby byly připraveny k dalšímu provozu třeba v jiném oboru podnikání, než bylo původně.
Pracovníci Sběrných surovin realizovali likvidaci kovových konstrukcí v areálech bývalé společnosti Praga na Kolbenově ulici v Praze, kde se původně vyráběly převodovky, nebo některých částí ČKD v Praze. V době, kdy byly v plné činnosti, zde pracovalo mnoho tisíc zaměstnanců a měli veškeré zázemí velkého průmyslového podniku, od zkušeben až po zdravotnické zařízení. Dnes se bohužel naskýtá pouze smutný pohled na prázdné haly a nefunkční zařízení.
Samozřejmostí při těchto pracích je likvidace strojů či výrobních celků (včetně provozních náplní nebo olejů). Mnohé z nich byly svými gigantickými rozměry pro naše pracovníky tak trochu oříškem. Bylo nutno je zpracovat či upravit na potřebné rozměry tak, aby se daly přepravit k další úpravě na našich technologiích.
Nové směry
Mezi další zajímavé komodity patří i elektrošrot, tj. vyřazená či jinak nefunkční elektrická zařízení a jejich součástky a příslušenství, jako počítače, elektromotory, transformátory, telefonní ústředny, rozváděčové skříně či mnoho jiných zařízení. Všechny výrobky ani nelze vyjmenovat, neboť elektronika a její stále nové a nové modely přibývají závratným tempem.
Pro své vlastnosti jsou v těchto zařízeních leckdy používány drahé kovy jako zlato, stříbro, iridium či jiné. Jsou však v minimálních objemech. Přesto do zpracovaných tříd železného šrotu nepatří, a pokud by tam byly zařazeny, tvoří nežádoucí příměs. Jak jsme zjistili, končí z těchto důvodů často na skládkách a nejsou tak zařazeny do recyklačního řetězce.
Společnost Středočeské sběrné suroviny disponuje vlastní nákladní autodopravou a obslužnými zařízeními, takže je schopná dopravit co nejlevněji a nejrychleji s nejmenší úpravou materiál ke zpracovatelským kapacitám.
Jiří Hájek,
místopředseda představenstva
Středočeské sběrné suroviny, a. s.
FOTO ARCHÍV