01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obyvatelé Teplic za odvoz odpadu neplatí

Ani korunu neplatí za svoz komunálního odpadu občané severočeských Teplic. Veškeré náklady za ně totiž hradí město. Tento systém se nám osvědčil a nehodláme ho měnit. Ušetříme tak za úředníky, které bychom museli přijmout na vyřizování nové agendy. Navíc si myslíme, že svoz odpadu stejně jako...

Ani korunu neplatí za svoz komunálního odpadu občané severočeských Teplic. Veškeré náklady za ně totiž hradí město.

Tento systém se nám osvědčil a nehodláme ho měnit. Ušetříme tak za úředníky, které bychom museli přijmout na vyřizování nové agendy. Navíc si myslíme, že svoz odpadu stejně jako veřejné osvětlení nebo kvalitní komunikace má město zajišťovat lidem zadarmo, objasnil postup teplického magistrátu primátor města Jaroslav Kubera (ODS).

Podle Kubery platí město Teplice také svoz zeleného odpadu, spadaného listí nebo ořezaných větví. Město vychází z filozofie, že celkovou úhradou nákladů za odpady slouží všem obyvatelům, zatímco například nové městské byty slouží jen úzkému okruhu lidí. V okolních velkých městech Ústí nad Labem nebo Děčíně vybírají zdejší radnice od každého obyvatele bez rozdílu věku za svoz komunálního odpadu ročně kolem 400 korun.

Primátorovi Teplic Jaroslavu Kuberovi jsme položili několik otázek:

Jak k bezplatnému odvozu odpadu teplická radnice dospěla a kdy s ním začala?

Začali jsme v roce 1995. Všechny zákony o odpadech totiž považujeme za chybné a špatné. O tom, že tomu tak je, svědčí i množství novel, které je provázejí, a debata o tom, jestli se má platit z hlavy či popelnice. Praha vyvinula obrovské úsilí, aby umožnila oba systémy, a nakonec se vrátí k tomu původnímu. Na druhou stranu si myslíme, že odpady jsou přesně tím, co má obec dělat, stejně jako se má starat o schůdnost chodníků, kvalitu komunikací, veřejného osvětlení, prostě služeb, kde není konkrétní odběratel. Na rozdíl od městské hromadné dopravy, kde by to mělo být kombinované.

Důvod, který uvádějí zastánci zákona, že motivuje občany k tomu, aby třídili odpady, je naprosto nesmyslný. Jediný relevantní způsob by byl ten, kdyby se platilo za kilogram odpadu, to znamená, kolik by kdo odevzdal. Za to zaplatí a pak může být motivován.

Bude však k třídění odpadu motivován ten, kdo za odvoz neplatí?

Náš způsob motivuje občany k třídění: protože neplatí, nemohou si diktovat, kolik dostanou kontejnerů nebo popelnic. Dostanou jich tolik, kolik my uznáme za vhodné, a to je přesně tolik, aby byli nuceni odpad třídit. Když má rodinný domek jednu popelnici, nemohou do obyvatelé ní naházet 20 polyetylenových lahví, protože by ji měli za den plnou. Takže musí lahve a noviny dávat do vedle stojícího kontejneru. A oni to tak dělají.

Dalším důvodem, pro který jsme k tomuto opatření přistoupili, bylo množství černých skládek. Dnes jich máme podstatně méně, než dříve, protože ve městě necháváme pravidelně rotovat kontejnery, do kterých lidé mohou odpad odkládat. I když existují dvory, kam to mohou bezplatně odvézt, nevědí, kde jsou, nebo jsou líní. Proto tuto službu děláme. Že se služba osvědčila, o tom svědčí i to, že už jí děláme druhé volební období a není proti ní žádný odpor.

Město je dnes původcem komunálního odpadu, a to zdaleka ne jen toho, který známe z popelnic či z kontejnerů, ale také například odpadu ze zeleně, to znamená hlavně listí. Jsme městem zeleně, kde jsou listí stovky tun. Takže odpad z popelnic a z kontejnerů tvoří jen malou část z oněch řádově 70 miliónů, které dáváme ročně na čistotu města a na zeleň. Tato částka se pohybuje mezi 14 a 15 milióny korun ročně.

Na Teplice se po získání zkušeností obrátila i jiná města.

Samozřejmě města v okolí již tuto službu zavedla také. Jejich občané se začali radnic ptát, proč to nejde u nich, když to jde v Teplicích? Je to pochopitelně otázka peněz. Socialistické radnice, které staví sociální byty a podnikají, na to většinou peníze nemají. My tyto činnosti neděláme. Naše zásady jsou - nepodnikat a nepřekážet. Například máme kompletně zprivatizovaný bytový fond, takže náklady na jeho údržbu, která mají jiná města, nás nezatěžují - občané si ji dělají sami. Za to mají od nás službu.

Chceme jít ještě dál. Domníváme se, že současná odpovědnost majitelů domů za chodníky, které jim nepatří, je absurdní a měla by být změněna, protože právě chodníky jsou jednou z těch věcí, která by měla být výsostnou povinností obce, ta by se o ně měla starat. Což ovšem neznamená, že když naprší a zmrzne, jsou obec nebo soukromý majitel schopni udržet schůdnost chodníků. Občané si musí uvědomit, že v zimě padá sníh a klouže to, jako si to musí uvědomit motoristé. Chodci se však jako motoristé nechovají. Běží po ledě na autobus jen proto, aby jim neujel, a zlomí si nohu. Pak pláčou, že není udržovaný chodník nebo vozovka. Nebo chodí v polobotkách se surovou gumou a diví se, že se nemohou udržet na nohou.

Sváží město odpad samo nebo za to někomu platí?

Na rozdíl od jiných měst nemáme žádné svoje organizace typu technických služeb, ani dopravní podnik není náš. Jediná taková naše firma má na starosti údržbu škol. Ostatní jsou soukromé, takže pravidelně organizujeme výběrové řízení na firmy, které udržují čistotu či likvidují odpad. Většina zeleného odpadu se kompostuje. Samozřejmě, že to je dvousečná zbraň. Na jedné straně je nám zeleň velmi příjemná. Každý, kdo má zahrádku, tak ví, co to znamená každý podzim se listí zbavit. Přesto to stále dělá, stromy nevykácí, protože cena za odvoz je vyvážena zdravým prostředím.

Město také ušetří tím, že nemá aparát, který by se o svoz odpadu staral.

Samozřejmě město musí mít poměrně složitý aparát na to, aby poplatky vybíralo. Zadruhé občané nejsou příliš ukáznění, takže většinou mají nedoplatky. Mně je velmi nesympatický systém, který si radnice vymohly, a to, že majitelé domů musí tyto poplatky vybírat od svých nájemců bytů. Jejich povinnost to není a nikdo jim za to nic nedává.

Navíc díky jiným zákonům ani nevědí, od koho mají peníze vybírat, protože nikdo nemá povinnost oznamovat, že se do jejich domu někdo nastěhoval. Měl by to být výsostný vztah mezi radnicí a občanem poplatníkem -poplatníkem je občan a příjemcem poplatku je radnice. Ta by si to neměla zjednodušovat zákonem, tím, že majitelům domů bude uložena další povinnost. Oni opravdu žádný odpad neprodukují. Produkuje ho každý občan sám.

Bezplatný svoz odpadu se nám osvědčil. Vůbec to nehodláme měnit. I v letošním rozpočtu je finančně pokryt a nemáme s ním žádné problémy. Občas někdo namítá, že je to socialistické. To považuji ve vztahu k naší radnici za nevhodné. Jestli něco naše radnice není, tak určitě není levicová. Problém je skutečně v tom, že na odpad se obtížně hledá konkrétní nástroj. Způsob vážení by byl možný, ale je velmi složitý. Podle toho, kdy by vůz odvážel prázdnou a plnou popelnici, by dal lísteček, a to by byla platba. Teoreticky to možné je, ale prakticky by to přinášelo obrovské potíže.

Karel Žítek

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down