01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obří pokuta za nezákonné ukládání odpadů

Plzeňská pobočka České inspekce životního prostředí uložila pokutu ve výši 4 500 000 Kč podnikateli, který několik let ukládal odpady v množství řádově tisíců tun bez povolení v obci Bubovice na Berounsku.

Navezeným odpadem byla jak zemina, tak i stavební a demoliční odpady, komunální odpady, biologicko rozložitelné odpady a v návozu byly zjištěny i nebezpečné odpady, tj. obaly se zbytky nebezpečných látek.

Protože nejsou známé vlastnosti odpadů, nedá se vyloučit negativního ovlivnění okolí místa návozu, včetně studní občanů obce. Pod návozem se nachází jímka obsahující látky škodlivé vodám a její stav nelze v současné době kontrolovat.

ČIŽP vede s podnikatelem řízení, aby zajistil odvezení neoprávněně navezených odpadů a jejich předání oprávněným osobám.

Na území ČR se v posledních letech ve zvýšené míře objevuje problém neoprávněných terénních úprav formou navážek různorodého materiálu. Jednou z příčin zvýšeného výskytu neoprávněných navážek je intenzivní stavební činnost v regionu. Nabídka stavebního odpadu i zemin vysoce převyšuje poptávku po jejich využití.

"Nelegální nakládání s tímto materiálem je pro stavebníky z tohoto pohledu lákavé, mohou ušetřit desítky milionů Kč, které by museli zaplatit za dopravu a uložení odpadu na skládku. Je proto nutné, aby investoři stavebním úřadům ještě před zahájením stavby dokládali, jak hodlají naložit se stavebním a demoličním odpadem a s výkopovou zeminou, a aby veřejné orgány tuto problematiku důsledně kontrolovaly",uvádí ředitelka ČIŽP Ing. Eva Tylová.

Navážky mimo inertní odpady, jako např. zeminu, písek, kamení, stavební suť, často obsahují i nebezpečné látky jako např. ropné látky a těžké kovy, které mohou kontaminovat povrchové či podzemní vody a působit toxicky na organismy.

Ne všechny terénní úpravy formou navážek jsou v rozporu se zákonem. Podmínkou legálnosti je však použití materiálu nebo odpadu známého složení a dodržení všech zákonných ustanovení, včetně souhlasů příslušných správních orgánů - stavebních úřadů, orgánů ochrany přírody, vodoprávních úřadů apod..

"Odstranění nelegální navážky představuje velký problém. Původce nelegálních úprav se často nepodaří zjistit, prokázat jeho odpovědnost, nebo je původce znám, ale je insolventní.

Nejlepší prevencí těchto problémů je zastavit nelegální navážení odpadu již v počátku. Veřejnost může na navážení upozornit ČIŽP na bezplatné Zelené lince 800 011 011. Osobního svědectví či pořízené fotodokumentace může poskytnout nezbytné informace vedoucí ke zjištění odpovědné osoby", dodává ředitelka ČIŽP Ing. Eva Tylová

- jhm -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down