01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obalový průmysl žádá: svěřte problém odborníkům

Již několik měsíců s obavami sledujeme stále se zhoršující situaci na trhu druhotných surovin, říká se v tiskovém prohlášení Českého průmyslového sdružení pro obaly a životní prostředí (CICPEN), které zastupuje zájmy výrobců baleného zboží a obalů.

Členové sdružení upozorňují na dlouhodobý propad trhu druhotných surovin, který již nyní má výrazný ekonomický dopad na výrobce baleného zboží i výrobce obalů. Pokles příjmů z prodeje druhotných surovin ve všech evropských státech zvyšuje tlak na výrobce zodpovědné za spolufinancování třídění odpadu v rámci plnění povinností výrobců podílet se na recyklaci obalových odpadů.

POŽADAVKY PŘÍSNĚJŠÍ NEŽ JINDE

Současná krize v odbytu druhotných surovin spojená s drastickým poklesem cen jednotlivých komodit má na náš rozvinutý systém třídění odpadů ekonomicky rozsáhlejší dopad. Větší, než zaznamenávají ty státy EU, které své recyklační programy omezily na nezbytně vyžadované minimum. České úřady totiž zavedly pro výrobce baleného zboží recyklační požadavky, které nejen že jdou vysoko nad požadavky EU, ale dokonce patří k nejpřísnějším v EU vůbec.

Tento ekonomický dopad na systém tříděného sběru musí být kompenzován, pokud nemá dojít k jeho rozvrácení. Z tohoto důvodu považujeme zveřejněný Stabilizační program pro tříděný sběr odpadu společnosti EKO-KOM za nutnost. Je třeba si však zároveň uvědomit, že výrobní podniky se nacházejí ve velmi vážné situaci a zvýšení cen za sdružené plnění, ke kterému v důsledku nutnosti ekonomické stabilizace systému třídění odpadu dochází, je velmi významné.

JE TŘEBA URYCHLENÁ POMOC

Sdružení CICPEN ve svém prohlášení dále vyzvalo vládu, aby zvážila urychlenou ekonomickou pomoc systému třídění. Vláda totiž svým příliš ambiciózním plánem materiálové recyklace způsobila nerovnováhu na trhu druhotných surovin.

Jednou z možností řešení je, aby vláda použila prostředky ze Státního fondu životního prostředí na pomoc městům a obcím. Již po dobu několika let každý jednotlivý podnik uvádějící na trh balené zboží do tohoto fondu povinně přispívá. "Věříme, že těchto více než 100 milionů korun by mohlo být jedním z rychlých stabilizačních opatření na podporu systému třídění a recyklace odpadu," píše se ve zprávě CICPEN. "Současně odmítáme veškeré naprosto nekoncepční návrhy Ministerstva životního prostředí, ať již jde o návrhy oficiální či návrhy neoficiálně šířené okruhem poradců tohoto ministerstva. Odmítáme tak nejen zavádění záloh, ale i zavádění daní z obalů. Odmítáme i absurdní úvahy o tom, že kritický nedostatek poptávky po recyklovaných materiálech ministerstvo vyřeší dalším zvýšením zákonných požadavků na recyklaci."

Zpráva CICPEN dále žádá Ministerstvo životního prostředí, aby věnovalo pozornost expertům, kteří s řízením odpadového hospodářství mají skutečnou zkušenost, například odborným zástupcům Svazu měst a obcí České republiky, který se již déle než rok snaží předložit ministerstvu i vládě svou koncepci nakládání s odpady opřenou o letitou zkušenost tisíců starostů a úředníků samospráv.

- jhm -

(Titulek, mezititulky a krácení redakce)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down