SKLÁDKA CHABAŘOVICE Po několikaletém jednání a několika nezdařených výběrových řízeních bylo rozhodnuto, kdo provede sanaci jedné z největších skládek průmyslových odpadů. Tento dřívější symbol nešetrného vztahu průmyslu vůči životnímu prostředí by se měl v průběhu následujících tří let změnit v...
SKLÁDKA CHABAŘOVICE
Po několikaletém jednání a několika nezdařených výběrových řízeních bylo rozhodnuto, kdo provede sanaci jedné z největších skládek průmyslových odpadů. Tento dřívější symbol nešetrného vztahu průmyslu vůči životnímu prostředí by se měl v průběhu následujících tří let změnit v zelený kopec, neohrožující životní prostředí.
Na skládce Chabarovice byl ukládán průmyslový a chemický odpad už v roce 1908. V průběhu let ji využívalo mnoho firem a organizací z celého okolí a její objem nakonec přesáhl tři milióny metrů krychlových. Jsou v ní uloženy škvára, stavební suť a chemické i průmyslové odpady, vznikající v okresu po celou dobu její existence. Vzhledem k velmi benevolentnímu vztahu k ochraně prostředí však už dnes nikdo nezjistí, co všechno je ve skládce uloženo. Majitel skládky, Spolchemie v Ústí nad Labem, vybudovala pod tlakem veřejnosti i změněných politických podmínek moderní úložiště odpadů v lokalitě Podhoří a chabařovickou skládku v roce 1993 uzavřela. Ve stejné době již byly zpracovány první studie na řešení sanace. V roce 1994 pak majitel uzavřel s Fondem národního majetku (FNM), který bude sanaci financovat, smlouvu o řešení starých ekologických zátěží.
Zároveň se postupně připravovalo budoucí staveniště. Byly prováděny drobné terénní úpravy okolí skládkového tělesa, obnova zeleného pásu podél silnice, výsadba stromů a výkup okolních pozemků v rámci stávajícího areálu skládky.
V letech 1994-1995 se uskutečnilo první projednání vlivu stavby (sanace skládky) na životní prostředí a byla dokončena první riziková analýza.
Od roku 1995 probíhalo v několika etapách výběrové řízení na dodavatele sanace, které skončilo v dubnu 2000, kdy zakázku získal Metrostav, a. s. Sanace byla slavnostně zahájena na počátku června.
Od počátku 90. let bylo požadavkem ekologických aktivit skládku kompletně odtěžit, materiál převézt na jinou dobře zajištěnou lokalitu a prostor rekultivovat.
Projekt společnosti Metrostavu vychází z obdobných zahraničních řešení. Výhodou je, že skládka leží na nepropustném podloží, jehož složení je velmi dobře známé ze sousedních uhelných lomů. Těleso je proto možno ponechat na místě, tvarově upravit a izolovat tak, aby do něj nemohla vnikat srážková voda, která by vyplachovala z prostoru skládky její obsah a tím kontaminovala podzemní vody. Nepropustným podložím a izolací bude tak obsah skládky zcela oddělen od okolí.
Součástí sanace je i výstavba drenážního a navazujícího monitorovacího systému, který umožní trvale sledovat děje ve skládce i účinnost izolace celého tělesa skládky. Po dokončení izolačních prací bude celé území rekultivováno.
Základní parametry stavby:
[*] rozloha areálu skládky - 40,5 ha,
[*] rozloha vlastního skládkového tělesa - 23,5 ha,
[*] objem skládkového tělesa - 3,25 mil. m3,
[*] investor - Spolek pro chemickou a hutní výrobu, a. s.,
[*] projektant - CH2M HILL,
[*] dodavatel - Metrostav, a. s.,
[*] cena - 780 mil. Kč,
[*] termín výstavby - zahájení červen 2000,
[*] termín dokončení - rok 2003.
- vd -
FOTO ARCHÍV