NAD LIMITEM DIOXINŮ Termizo, liberecká spalovna, TVO Liberec: pod těmito názvy se v poslední době častěji než kdy jindy mluví v médiích o liberecké spalovně komunálních odpadů. Spor se vyhrotil v souvislosti s měřením garančních parametrů nově postaveného zařízení a s blížícím se termínem uvedení...
NAD LIMITEM DIOXINŮ
Termizo, liberecká spalovna, TVO Liberec: pod těmito názvy se v poslední době častěji než kdy jindy mluví v médiích o liberecké spalovně komunálních odpadů. Spor se vyhrotil v souvislosti s měřením garančních parametrů nově postaveného zařízení a s blížícím se termínem uvedení spalovny do trvalého provozu.
Podle novinových zpráv vypouští liberecká spalovna do ovzduší výrazně více dioxinů, než kolik jí jako technickou podmínku provozu povolila Česká inspekce životního prostředí. Ta stanovila spalovně limit dva nanogramy na metr krychlový.
Při posledním měření, které probíhalo koncem srpna, naměřili experti při šedesátiprocentním spalovacím výkonu 1, 5 nanogramů, ale při stoprocentním výkonu osm nanogramů v metru krychlovém. To znamená, že při plném výkonu není možné limitu dosáhnout.
Výrobci zařízení, konsorcium firem Von Roll a Škoda, bude muset technologické zařízení upravit. Příčinou nepříznivých výsledků je podle odborníků vadný ventilátor, který spalovací proces při plném výkonu neobohacuje dostatečným množstvím kyslíku potřebným ke zničení dioxinů. Po dokončení úprav přistoupí spalovna k opakovanému měření emisí.
Naměřené hodnoty dioxinů jsou pro libereckou spalovnu nepříjemné hlavně proto, že 30. září mělo skončit povolení zkušebního provozu zařízení, po němž má následovat kolaudace a zahájení trvalého provozu.
SPORY
Ve sporech kolem spalovny stojí na jedné straně ekologické organizace Děti Země a jimi inspirované sdružení Občané za Liberec. Jsou jednoznačně proti provozu spalovny a požadují její okamžité zastavení. Na druhé straně je komunální akciová společnost šestnácti obcí v čele s Libercem, jež postavila a provozuje tento závod na termické využití odpadů.
Děti Země od počátku zkušebního provozu tvrdí, že spalovna vypouští příliš mnoho dioxinů, a to podle jejich údajů dvacetkrát až osmdesátkrát více než je povolený limit. Rovněž tvrdí, že spalovna míchá škváru s nebezpečným popílkem nebo chce pálit nebezpečné odpady. Stále se opakují tvrzení, že zástupci spalovny se snaží veřejnost podvést. Jako řešení navrhují "zelené organizace" dokonalé třídění a zastavení provozu. Pravidelně oznamují podání trestního oznámení na spalovnu.
Na druhé straně se zástupci Termiza brání. Jsou přesvědčeni, že zařízení spalovny je moderní a splňuje veškeré zákonné normy. Představuje progresivní způsob, jak zabránit, aby se odpad likvidoval pouhým skládkováním.
Od konce minulého roku je zařízení ve zkušebním provozu. Provedená garanční měření prokázala vynikající parametry i odkryla nedostatky. Ty jsou analyzovány a budou ve stanovených lhůtách odstraněny.
Do doby platnosti nové normy (která bude v České republice platit až za tři roky) se bude muset spalovna vypořádat i s emisemi dioxinů. Podle názorů provozovatelů Děti Země svými poplašnými výroky a akcemi firmu poškozují. Výsledkem také může být trestní oznámení.
ZCHLADIT HLAVY
Uprostřed rozvířeného pole stojí sám v nezáviděníhodném postavení státní úředník, který má rozhodnout. Uvedení TVO Liberec do trvalého provozu je totiž za dveřmi. Měl by rozhodnout tak, aby neztratil tvář ani svoji židli.
Je čas zchladit hlavy a zamyslet se nad tím, co vlastně víme podstatného o zmíněném sporu a podmínkách provozu spalovny. Veřejnost je informována většinou prostřednictvím mediálně upravených a kusých zpráv, obvykle vytržených ze souvislostí. Obávám se, že často takové informace slouží více místní politice než objektivnímu poznávání.
- jv -
(Časopis Odpady dá ve svém listopadovém čísle prostor odbornému pohledu na tento problém.)