01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O LEDNIČKÁCH ROZHODNE OBEC

PROGRAM OCHRANY OZÓNOVÉ VRSTVY Ministr životního prostředí podepsal Program ochrany ozónové vrstvy Země, který po několika letech konečně může pomoci vyřešit zneškodnění vyřazených ledniček. O způsobu zneškodnění napříště rozhodne obec a stát bude prostřednictvím Státního fondu životního prostředí...

PROGRAM OCHRANY OZÓNOVÉ VRSTVY

Ministr životního prostředí podepsal Program ochrany ozónové vrstvy Země, který po několika letech konečně může pomoci vyřešit zneškodnění vyřazených ledniček. O způsobu zneškodnění napříště rozhodne obec a stát bude prostřednictvím Státního fondu životního prostředí (SFŽP) tyto projekty podporovat. Ministerstvo životního prostředí tak opouští myšlenku centrálního zneškodňovacího zařízení, které se již několik let nedaří dokončit. O podrobnostech programu jsem hovořili s Ing. Janem Kuželem, vedoucím odboru ochrany ovzduší SFŽP.

[*] Jaký počet ledniček je třeba u nás zneškodnit?

Naše očekávání, že vyřazených ledniček je v ČR velmi mnoho, se nepotvrdilo. Podle počtu prodaných lednic jsme odhadovali jejich počet na zhruba 350 00 kusů.

Z provedeného průzkumu však vyplývá, že jich není více, než několik desítek tisíc. Navíc nejsou příliš dobře zajištěny ve smyslu předpisů, které s jejich skladováním souvisejí. Mám tím na mysli zákon o odpadech, ochraně ozónové vrstvy Země a zákony vztahující se k ochraně ovzduší.

Ministr Kužvart proto nechal připravit program, který bude systémový a vytvoří úplný systém zneškodňování domácího chlazení na celém území republiky. Tento program se již stal součástí pravidel SFŽP.

[*] Co je v programu podstatné a nové?

Především je určen pro obce, sdružení obcí, rozpočtové a příspěvkové organizace, Nikoliv pro konkrétní podnikatelské subjekty.

Ministerstvo vyšlo z toho, že původcem odpadů je ze zákona obec. Totéž říká i zákon o ochraně ozónové vrstvy země. Proto je program určen hlavně pro ně. V případě rozpočtových a příspěvkových organizací jsme mysleli hlavně na halony, používané například při hašení.

Nepředpokládáme ale, že si obec musí zneškodňování lednic zajistit výhradně sama, spíše se obce nebo jejich sdružení obrátí na nějaký podnikatelský subjekt.

[*] Kam bude směřována podpora?

Chceme podporovat zařízení pro zneškodňování domácího chlazení, klimatizačních zařízení, hasicích přístrojů a dalších odpadů, které mohou obsahovat látky ohrožující ozónovou vrstvu.

Státní fond bude podle programu obci proplácet až do výše 100 % náklady na ekologickou recyklaci vyřazených lednic, tj. provozní náklady.

Jedním z kritérií výběru i stanovení velikosti dotace bude výtěžnost systému, tedy nejenom počet likvidovaných kusů, ale také výtěžnost látek poškozujících ozónovou vrstvu (s přihlédnutím k amortizaci ledniček. Tuto hodnotu nelze vztahovat k novým přístrojům).

Při udělování dotací bude postup podobný, jako u jiných programů, které fond podporuje. To znamená, že budeme vyhodnocovat ekologickou efektivitu vynaložených prostředků.

Kromě dotací budeme rovněž dávat půjčky s výhodným úrokem nebo s dotací na úhradu úroků. Ty mohou být použity například na technické řešení, které potřebuje obec, aby zajistila zneškodnění v souladu s předpisy. Může to být třeba vybavení sběrného dvora nebo pořízení mobilního zařízení na odsávání freonu, pokud se více měst a obcí rozhodne zajišťovat tyto potřeby společně.

Znovu ale musím zdůraznit, že podpora není určena pro podnikatelské subjekty. Trváme na vlastnictví prostředku, pořízeného s naší podporou. Rozhodně není možné, aby podnikatelský objekt před sebou "nastrčil" obec a na její jméno si zařízení koupil.

[*] Jaký bude postup při udělování dotace?

Ten, kdo bude žádat o podporu, musí pokrýt komplexně celý proces. Obec by tedy měla přijít s "podnikatelským záměrem", kde popíše, co všechno již u nich funguje a jaký je jejich záměr včetně odhadu počtu sebraných lednic a představy, jak by měla být komplexní likvidace zajištěna.

Jsme rozhodnuti dát podporu jen tam, kde jsou splněny všechny zákony, které se ke zneškodňování ledniček jako nebezpečného odpadu vztahují.

Lednice přivezená na sběrný dvůr musí projít evidencí jako nebezpečný odpad podle Katalogu odpadů. Podle zásad fondu nedáme podporu tam, kde nebude tato evidence vedena. Pokud jde o mobilní svoz, dopravce musí mít povolení ADR pro přepravu nebezpečných látek.

Každá lednice je nebezpečným odpadem, dokud z ní nejsou odsáty freony. Musí se také zjistit, zda její izolační výplně nejsou pěněny freony, a případně je odstranit kvalifikovaným způsobem. Jakmile je lednice zbavena těchto látek, přestává pro nás být nebezpečným odpadem a program z hlediska podpory už dále nezajímá.

Podle zákona o odpadech musí být u lednice po odstranění freonů provedeno překategorizování z nebezpečného na ostatní odpad. Zde čekáme na stanovisko MŽP, které musí rozhodnout, jak se to bude provádět. Jen těžko si lze představit, že na každém dvoře bude akreditovaná osoba, která bude překategorizaci provádět průběžně.

Dále musí obec v rámci programu najít způsob, jak odsáté freony ekologicky zlikvidovat. Bude potřeba, aby nám obec v žádosti předložila, že má zajištěnou recyklaci nebo ekologickou recyklaci (spalování).

[*] A všechny tyto postupy má zajišťovat obec?

Předpokládáme, že obec nebude tyto služby zajišťovat sama svými silami, ale vybere pro to vhodnou firmu. Pak musí příjemce podpory postupovat s souladu se zákonem č. 199/94 Sb., o zadávání veřejných zakázek.

Představa je, že obec připraví výběrové řízení podle uvedeného zákona a stanoví pro firmy v zadání určité požadavky. Podle splnění požadavků pak vybere firmu, která zajistí komplexní program. Firma musí mít povolení odpovídající následujícím požadavkům:

- podle zákona č. 86/95 Sb., o ochraně ozónové vrstvy potřebuje povolení MŽP ke sběru a skladování těchto látek, s tím souvisí i nakládání s těmito látkami,

- podle zákona č. 309/91 Sb., o ochraně ovzduší je potřeba povolení pro dovoz látek ohrožujících ozónovou vrstvu Země. Pro jejich přepravu musí dát povolení Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP),

- podle zákona č. 389/91 Sb. povoluje ČIŽP používání nových technologií, které mohou znečišťovat ovzduší (platí v případě dovezeného zařízení i toho, které je již v provozu (§ 3),

- podle zákona č. 125/97 Sb., o odpadech, § 3 podléhají nebezpečné odpady přísnému režimu (Katalog odpadů, č. 337/97, příloha 5).

[*] To je hodně právních norem, kterým je třeba vyhovět.

Zjistili jsme, že státní správa nevyžaduje plnění právních norem, které se vztahují k ledničkám. Často s nimi nezachází jako s nebezpečným odpadem. Proto chceme financovat jen to, co bude v souladu s právními normami tohoto státu.

Proto firmy, které budou pro obce zneškodňování zajišťovat, musí splňovat všechny náležitosti. Podobně požadavky od obcí na firmy by měly být takové, aby zabezpečily vše.

[*] Vraťme se ke konečné likvidaci. Na našem území není spalovna, která by freony spalovala.

Firma, která bude zajišťovat ekologickou likvidaci, musí mít od odboru odpadů MŽP povolení k vývozu komodity a dohodne se například ve vídeňské spalovně.

I v ČR se však již zkouší zařízení spalující CFC. Také je u nás recyklátor. Spolchemie v Ústí nad Labem má funkční recyklační linku, která ale není kapacitně využívána.

[*] Jak dlouho bude program fungovat?

Uvažujeme o období dvou až tří let. Až se systém rozběhne, pravidla se zřejmě změní, protože stát nemůže systém financovat pořád. Pak bychom zřejmě přešli na běžné systémy, které fungují například v Rakousku nebo v SRN.

V Rakousku například používají dobropisy. Když občan kupuje ledničku, zaplatí i likvidaci a dostane dobropis, který ho opravňuje - až lednička doslouží - žádat ekologickou likvidaci zdarma. I v některých městech u nás si občané již v rámci svého odpadového hospodářství platí likvidaci ledničky (až ji jednou vyhodí), takže už dnes ji mohou odvézt na sběrný dvůr zadarmo.

[*] Existují termíny pro podání žádostí?

Obce mohou žádat od 1. 1. 2000 průběžně. Rada fondu, která ministrovi životního prostředí doporučuje vybrané projekty, zasedá čtyřikrát ročně. Jde o běžný postup, stejný jako u jiných programů.

[*] Zdá se mi, že obec bude mít s žádostí o podporu hodně starostí, musí proběhnout výběrové řízení atd. Jak jste sám říkal, ledniček ke zneškodnění není u nás mnoho. Vyplatí se obci za těchto okolností žádat o podporu?

Jsou zde určitá rizika: co donutí obce, aby žádaly? Vidím však velké rezervy v práci státní správy. Kdyby trvala na dodržování zákonů, potom by obce měly se současnou praxí odstraňování ledniček potíže. Zatím to tak bohužel není.

[*] Proč je program striktně omezen na obce?

Samozřejmě existuje jiná, možná schůdnější cesta - dát půjčku podnikatelským subjektům, aby si pořídily vybavení a tuto službu pak pro obec zajišťovaly. Program však byl nastaven pro obce nebo jejich sdružení. Předpokládáme, že si budou tuto službu zajišťovat společně, takže se postupně republika "rozparceluje".

[*] Mají obce jistotu, že dotaci dostanou?

Tuto jistotu nemají. Projekty vyhodnocujeme pomocí multikriteriálního hodnocení a děláme jejich pořadí. Platí, že radši peníze půjčíme, než dáme. Přednost má konkurence projektů. Budou-li žádat dva projekty a jeden bude chtít 100% dotaci a druhý půjčku, dáme přednost půjčce. Když někdo bude likvidovat za méně peněz, má větší šanci. Na druhé straně mohou příjemci dotace očekávat, že státní správa bude přísněji dohlížet na dodržování všech norem.

Fond je připraven žádosti "zúřadovat". Je otázka, do jaké míry je připraveno prostředí, aby obce žádaly a zda se najdou subjekty, schopné zajistit tyto služby v plné šíři.

JARMILA ŠŤASTNÁ

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down