01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

NOVÝ ZDROJ PODNIKÁNÍ

ŽELEZNÝ ŠROT V RUMUNSKU Rumunsko je zemí, jehož hospodářství je daleko více než naše zasaženo ekonomickou transformací. Není výjimkou se setkat s celými opuštěnými průmyslovými areály, kde se nachází spousta rezavějícího zařízení, potrubí, nádrží, železných a betonových konstrukcí, s nimiž si nikdo...

ŽELEZNÝ ŠROT V RUMUNSKU

Rumunsko je zemí, jehož hospodářství je daleko více než naše zasaženo ekonomickou transformací. Není výjimkou se setkat s celými opuštěnými průmyslovými areály, kde se nachází spousta rezavějícího zařízení, potrubí, nádrží, železných a betonových konstrukcí, s nimiž si nikdo neví rady.

Současné zpracování železného šrotu v Rumunsku je prováděno extenzivním způsobem, který se neobejde bez velkého podílu manuální či polomanuální práce. Šrot je většinou jen hrubě lisován (například pomocí lisů ze Žďárských strojíren, které si zde velmi pochvalují) a drcen, aniž by byly separovány nekovové příměsi. Výsledkem takového zpracování jsou relativně objemné kusy s velkým obsahem nežádoucích příměsí, vhodné pouze pro některé druhy hutního zpracování. Odběrateli rumunských firem zabývajících se recyklací šrotu jsou téměř výhradně domácí hutě. Jsou to však vzhledem k pokračující restrukturalizaci a celkovému stavu hospodářství zákazníci nestálí a se špatnou platební morálkou.

NOVÝ PŘÍSTUP

Před časem založená firma Remayer se rozhodla vybudovat kvalitní linku na recyklaci šrotu a hledat klienty pro jeho odběr v zahraničí s vědomím, že základní podmínkou pro spolupráci bude schopnost dodat kvalitní produkt. Firma byla založena jako joint-venture mezi německou firmou Hertzel Schrott Norimberk, Rumunským post-privatizačním fondem - RPPF (s významným podílem Evropské banky pro obnovu a rozvoj) a rumunskou firmou Remat SA.

Firma Hertzel Schrott již provozuje několik závodů na zpracování železného i neželezného šrotu v Bavorsku a nedávno dokončila výstavbu moderní skládky komunálního odpadu blízko Bukurešti. Domácí firma Remat SA je zprivatizovaná obdoba našeho Kovošrotu a podílí se v současnosti ze 70 % na výkupu a zpracování kovových odpadů v Rumunsku.

V dubnu loňského roku zahájila firma Remayer SA svoji činnost zprovozněním nové linky na zpracování železného šrotu. Linka je výrobkem německé firmy Lindemann a je schopna ročně zpracovat až 280 000 tun šrotu. Výsledný jemný šrot, zbavený veškerých znečišťujících příměsí, se po železnici přepravuje k Dunaji, tam je nakládán na lodě a po řece odvážen do rakouských a německých hutí.

JEDNODUCHÁ TECHNOLOGIE

Linka samotná se skládá z mostového jeřábu, který zajišťuje nakládání surovin (šrotu) do stroje, dále z drtiče a řezného mechanizmu, kde dochází k drcení a řezání šrotu na malé kousky. Připojen je eletromagnet a válcové cyklonové separátory, v nichž dochází k oddělení znečišťujících příměsí (plastů, dřeva, neželezných kovů). Jediným omezením je, že vstupní odpadové železo nesmí být silnější než 6 mm, jinak se linka automaticky zastaví. Vyseparované nekovové příměsi jsou v závislosti na jejich čistotě buďto odevzdány k dalšímu zpracování nebo odvezeny na skládku odpadů. Oddělené neželezné kovové příměsi se předávají k recyklaci zpět firmě Remat.

Linku obsluhují pouze čtyři zaměstnanci. Vedoucí obsluhy dohlíží na počítačem řízený provoz linky z prosklené kanceláře umístěné na vrcholu hlavní části linky. Mechanik zajišťuje údržbu a drobné opravy. Vedoucí nakládky řídí práci jeřábníka a současně organizuje vykládku přiváženého šrotu na přilehlou betonovou plochu a plynulý odvoz zpracovaného materiálu.

Protože se všechny zpracovatelské operace v lince provádějí v uzavřeném prostoru, provoz by neměl žádným způsobem negativně působit na životní prostředí. Stroje jsou poháněny elektrickou energií a prachové částice zachytává filtrační systém, takže linka neprodukuje žádné atmosférické emise. Zachycený prach spolu s nezpracovatelnými vyseparovanými příměsemi se odvážejí na blízkou skládku.

BEZ NEGATIVNÍCH VLIVŮ

U několika prvních dávek těchto odpadů musela být provedena laboratorní analýza, aby bylo potvrzeno, že se nejedná o nebezpečný odpad a může být dále ukládán na skládku komunálního a průmyslového odpadu. Mimochodem, nedaleká skládka dokončená v loňském roce je jedna z prvních zabezpečených skládek v Rumunsku!

Odpadní dešťovou vodu zachycuje drenáž vybudovaná kolem celé linky a betonové plochy, na které se skladuje nezpracované železo stejně jako výsledný jemný železný šrot. Drenáž je vyvedena do čistírny odpadních vod sloužící celému areálu.

Firma Remayer plánuje zpracovat v prvních dvou letech ročně asi 100 000 tun, po vybudování klientely v Německu by měla dosáhnout objemů přes 200 000 tun.

Po skončení prohlídky nové linky jsem projížděl se zástupcem Rumunského post-privatizačního fondu průmyslovým předměstím Bukurešti. Ten ukazoval střídavě napravo a nalevo na opuštěné továrny plné šrotu se slovy: "Toto jsou všechno potencionální klienti pro naši novou linku." Nepochyboval jsem v tom okamžiku, že Remayer bude brzy velmi úspěšnou firmou.

MILAN TOMÍK,

BMT Environmental Consulting

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down