01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

NOVINKA V PRÁVNÍM ŘÁDU

INTEGROVANÁ PREVENCE A OMEZOVÁNÍ ZNEČIŠTĚNÍ Přijetím směrnice Rady č. 96/61/EC o integrované prevenci a omezování znečištění (Integrated Pollution Prevention and Control - IPPC) v září 1996 učinila Evropská unie první krok na cestě k integrovanému přístupu ke snižování znečištění. Nová...

INTEGROVANÁ PREVENCE A OMEZOVÁNÍ ZNEČIŠTĚNÍ

Přijetím směrnice Rady č. 96/61/EC o integrované prevenci a omezování znečištění (Integrated Pollution Prevention and Control - IPPC) v září 1996 učinila Evropská unie první krok na cestě k integrovanému přístupu ke snižování znečištění. Nová environmentální strategie zdůrazňuje ochranu životního prostředí jako celku.

Cílem integrovaného přístupu k ochraně životního prostředí je zamezit přesouvání znečištění mezi jednotlivými složkami životního prostředí. Směrnice se vztahuje na velké podniky (podle výrobní kapacity) ve vybraných průmyslových odvětvích (energetický průmysl, metalurgický průmysl, průmysl zpracování nerostů, chemický průmysl, odpadové hospodářství a některé další vybrané provozy), pouze v oblasti chemického průmyslu se týká i malých a středních podniků.

Zavádí zvláštní povolovací proces, pro který je charakteristická poměrně široká možnost účasti veřejnosti, a jehož výstupem je tzv. integrované povolení. Pro nová zařízení je toto povolení nezbytnou podmínkou uvedení do provozu, zatímco existující zařízení mají stanovenu osmiletou lhůtu na úplnou aplikaci směrnice.

POVOLENÍ NA DOBU URČITOU

Integrované povolení je rozhodnutí, vydávané na určitou dobu. Schvaluje se jím provoz zařízení a stanoví se závazné podmínky jeho provozu v podobě limitních hodnot emisí, požadavků na monitorování znečištění a požadavků na řešení neobvyklých situací (přihlíží ke konkrétním okolnostem např. geografickým podmínkám).

Vydávání povolení na dobu určitou je zárukou pravidelného přezkoumávání plnění podmínek a umožňuje přizpůsobovat emisní limity nebo další podmínky novým okolnostem. Kromě toho lze změnit podmínky povolení i v průběhu jeho platnosti (např. při změně v provozu zařízení), případně povolení odejmout.

STANOVENÉ LIMITY

Limitní hodnoty emisí stanovené v povolení musí vycházet z tzv. nejlepších dostupných technik (BAT - Best Available Techniques). Jsou to technologie, které jsou z hlediska dosažení vysoké úrovně ochrany životního prostředí nejefektivnější. Informace o BAT v jednotlivých výrobních odvětvích bude zveřejňovat Evropská komise v podobě tzv. referenčních dokumentů BAT (BREF - BAT Reference Documents), které budou výsledkem výměny informací mezi odborníky Evropské kanceláře pro IPPC a odborníky z členských států, průmyslových svazů a nevládních organizací. Do zveřejnění BREF jsou jejich náhradou stanovené emisní limity pro jednotlivé druhy znečištění.

POVINNOSTI PROVOZOVATELŮ

Směrnice ukládá základní povinnosti provozovatelům průmyslových zařízení. Patří mezi ně povinnost předcházet znečišťování životního prostředí, vzniku odpadu a zhodnocovat jej. Pokud zhodnocení není technicky nebo ekonomicky možné, je nutno odpad zneškodňovat tak, aby byl vyloučen nebo omezen jeho dopad na životní prostředí, efektivně využívat energie, předcházet vzniku havárií a omezovat jejich případné následky, a přijmout opatření k vyloučení rizika znečištění po ukončení provozu zařízení a k revitalizaci lokality.

IPPC NEMÁME

Problematika IPPC není dosud v našem právním řádu legislativně zakotvena. V rámci aproximace českých právních předpisů s právem ES bude ČR směrnici Rady č. 96/61/EC implementovat zákonem o integrované prevenci a omezování znečištění. Jeho tvorba, jež je v současné době ve stadiu přípravy návrhu věcného záměru, je nelehkým úkolem. Nová právní úprava musí zahrnovat všechny požadavky dané směrnicí, a zároveň přizpůsobit se podmínkám našeho právního řádu. Zejména musí být provázána se složkovými předpisy, stavebním zákonem, zákonem o posuzování vlivů na životní prostředí atd.

V současném stadiu prací se předpokládá, že integrované povolení bude nahrazovat jednotlivá složková povolení (souhlasy), a bude nezbytným předpokladem pro získání stavebního povolení. Podle předběžných propočtů se nový zákon bude týkat asi 1500 existujících podniků. Tyto podniky budou mít povinnost ve stanovené lhůtě podat žádost o vydání integrovaného povolení, bez něhož nebudou moci pokračovat v provozu. Už od počátku účinnosti se bude zákon týkat všech nově vznikajících zařízení, která budou splňovat stanovené parametry.

NEJMODERNĚJŠÍ METODA

Integrovaný přístup k ochraně životního prostředí ve spojení s nejlepšími dostupnými technikami patří v současné době k nejmodernější metodám ochrany životního prostředí podporovaným ve vyspělých zemích. Jsou to metody, které vyžadují spolupráci a dobrou vůli nejen ze strany průmyslu, ale i státní správy. Zároveň jsou však možností, jak zlepšit stav životního prostředí. Je to také výzva pro průmyslové podniky, jak posílit svou konkurenceschopnost na trhu a zlepšit svou image u veřejnosti.

HANA MÜLLEROVÁ,

legislativní odbor

Ministerstva životního prostředí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down