Novelu zpřesňující definici ekologické újmy posílá vláda do Poslanecké sněmovny

Definici ekologické újmy zpřesňuje a financování nápravných opatření umožňuje návrh zákona o předcházení ekologické újmě, který schválila vláda. Dosavadní zákon se podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDÚ-ČSL) ukázal jako nefunkční, a to například při řešení havárie na řece Bečvě. Pokud normu stihne do skončení mandátu v příštím roce schválit i sněmovna, měl by dostat stát možnost financovat nápravná opatření a peníze později vymáhat po původci újmy.

Návrh podle Ministerstva životního prostředí posiluje kompetence veřejných institucí při řešení krizí a reaguje na rostoucí počty kontaminovaných míst. Návrh zákona mimo jiné zavádí nový systém hodnocení rizik, který má umožnit rychlejší zásah při ekologických haváriích, včetně využití prostředků ze Státního fondu životního prostředí, pokud není znám původce. Ministerstvo eviduje přes 10 000 kontaminovaných míst, přičemž na třech stovkách z nich jsou nutná neodkladná opatření. Náklady na sanaci těchto lokalit se odhadují na stovky milionů korun.

Ministerstvo uvádí, že havárie na řece Bečvě ukázala, jak nedostatečná současná legislativa byla - ani takto rozsáhlý případ nebyl možné podle stávajících pravidel kvalifikovat jako ekologickou újmu. Nový zákon má také motivovat firmy, aby více investovaly do prevence a řešení ekologických škod. Ministerstvo očekává, že změny zpočátku zvýší administrativní zátěž, ale dlouhodobě uleví státnímu rozpočtu, protože větší část nákladů na nápravu ponesou přímo ti, kdo škody způsobí.

Pokud návrh zákona získá podporu Parlamentu, mohl by začít platit od poloviny roku 2025.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down