01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novelizace legislativy pro PCB je nutná

Po přečtení článku v časopisu Odpady č. 10/2002 "Problémy evidence zařízení s obsahem PCB", chci jako vedoucí Mezirezortního odborného pracovního a konzultačního týmu pro řešení problémů nakládání s PCB ustavenému při Českém svazu zaměstnavatelů v energetice (ČSZE) sdělit názor pracovní skupiny....

Po přečtení článku v časopisu Odpady č. 10/2002 "Problémy evidence zařízení s obsahem PCB", chci jako vedoucí Mezirezortního odborného pracovního a konzultačního týmu pro řešení problémů nakládání s PCB ustavenému při Českém svazu zaměstnavatelů v energetice (ČSZE) sdělit názor pracovní skupiny.

Při zavádění nové legislativy v oblasti nakládání s PCB do praxe vznikly jednotlivým členským subjektům značné problémy. Zjednodušeně řečeno, distribuční energetické společnosti -REAS, u kterých se nachází kolem 100 tisíc kusů zařízení, která mohou (ale nemusejí) obsahovat látky PCB, měly za tři měsíce u těchto zařízení zajistit ovzorkování, analýzy vzorků a evidenci zařízení. Vedle obrovské administrativní náročnosti by tato akce stála zhruba 200 milionů korun.

ČSZE se ujal organizace a řízení kolektivu odborníků z REAS a stal garantem jednání s Ministerstvem životního prostředí ČR (MŽP), Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO) a Svazem průmyslu a dopravy ČR, s cílem zjednodušení a zlevnění celého procesu, případně novelizace platné legislativy. Tato jednání podpořili ministři Kužvart a Grégr. Byla také ustanovena mezirezortní odborná pracovní skupina ze zástupců energetiky, hornictví, dopravy, armády a ČSZE.

Odborná pracovní skupina pak interně začala pracovat ve spolupráci s MŽP na jednotném výkladu platné legislativy a na narovnání (novelizaci) některých paragrafů. Proces byl pozdržen personální změnou na postu ministra a následnými povodněmi, nicméně podklady pro novelizaci platné legislativy v oblasti nakládání s PCB, které vycházely s dosavadních zkušeností a názorů oslovených vlastníků dotčených zařízení, byly dokončeny.

Nový ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek potvrdil, že ustanovenou meziresortní pracovní skupinu ČSZE považuje za partnera při přípravě novelizace zákona č.185/2001 Sb. o nakládání s odpady a vyhlášek souvisejících.

V článku autor shrnuje požadavky a náměty spolupráce v pracovních skupinách, například posunutí termínu pro splnění evidenční povinnosti k 1. 1. 2003. Z důvodu nereálnosti naplnění tohoto termínu o něm meziresortní pracovní skupina v návrhu novelizace neuvažovala. Z příslušné kapitoly bohužel nevyplývá, čí názory autor prezentuje a mezi členy meziresortní pracovní skupiny nepatří.

Protože jednání ohledně novelizace platné legislativy stále probíhá, nastíním zde okruhy, které by naše skupina ráda projednala:

Legislativní povinnosti jsou uloženy jednoznačně vlastníkovi dotčeného zařízení, provozovatel plní pouze smluvní povinnosti.

Korekce slova mohou v definici zařízení obsahující PCB a podléhající evidenci.

Vyjmutí zařízení s původní provozní kapalinou (za daných podmínek) z evidence.

Zrušit povinnost označovat zařízení, u kterých nebyla prokázána neexistence PCB, jako zařízení obsahující PCB.

Pro dekontaminovaná zařízení a zařízení obsahující PCB používat zjednodušenou verzi tabulky.

Oznamovací povinnost jednoznačně definovat pro zařízení, která obsahují PCB.

Redukovat obsah přílohy č. 2 vyhlášky č. 384/2001 Sb. - Evidenční list.

Snahou pracovní skupiny je smysluplná novelizace příslušné legislativy, která bude vycházet jak z požadavků Směrnice rady Evropské unie 96/59/ES ze 16. 9. 1996, tak i z reálných možností vlastníků zařízení zabrání zbytečnému vynakládání finančních prostředků.

Benčová Janette,

Mezirezortní odborný pracovní a konzultační

tým pro řešení problémů nakládání s PCB ustavený při ČSZE

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down