Pod číslem 61/2010 (ze dne 2. března 2010) vychází vyhláška, která mění pět let starou právní normu o ukládání odpadů na skládky a jejich využívání na povrchu terénu.
Novelizace vyhlášky č. 294/2005 Sb. byla nutná. Do českého právního řádu bylo třeba zavést požadavky dvou evropských norem: směrnice o skládkách odpadů (1999/31/ES ze dne 26. dubna 1999) a rozhodnutí Rady č. 2003/33/ES ze dne 19. prosince 2002, kterým se stanoví kritéria a postupy pro přijímání odpadů na skládky. Novela také připravuje půdu pro výstavbu mechanicko-biologické úpravy odpadů. Na přelomu roku zveřejněná výzva umožňuje podporu jejich výstavby z Operačního programu Životní prostředí.
PŘESNÉ UMÍSTĚNÍ NEBEZPEČNÉHO ODPADU
Jedním z požadavků směrnice je zaznamenávání přesného umístění uložení nebezpečného odpadu (NO) na skládce. Tato povinnost dosud platila jen při ukládání azbestu, kdy byl součástí evidence plánek s umístěním. Povinnost se nyní rozšiřuje na všechny nebezpečné odpady. ČR se jejím zavedením vyhne hrozícímu riziku udělených sankcí ze strany EU.
Pro zaznamenávání přesného umístění NO na skládce bylo navrhováno použití souřadnic GPS nebo tzv. rastrové mapy. GPS však není schopna měřit výškový profil, který je pro zaznamenání uložení odpadu podstatným údajem. Naproti tomu rastrová mapa zohledňuje i výškový profil. Již nyní se rastrové mapy používají pro záznam uložení azbestu a jsou součástí provozního řádu zařízení. Proto budou podle vyhlášky používány i pro další nebezpečné odpady. Provozovatelé skládek typu S-NO a S-OO2 musí kvůli této nové povinnosti aktualizovat provozní řád zařízení (odsouhlasení na KÚ), případě aktualizovat integrované povolení.
ZRUŠENÍ PODSKUPINY S-OO2
Vyhláška č. 294/2005 Sb. rozděluje skládky skupiny S-ostatní odpad na podskupiny S-OO1, S-OO2, S-OO3. Skládky S-OO2 jsou určeny pro nereaktivní nebezpečné odpady. Současné rozdělení skládek do podskupin je nad rámec evropské směrnice. Navíc existuje jisté nebezpečí, že se na těchto skládkách může ostatní odpady překrývat inertním nebezpečným odpadem, který je v tomto případě používán jako technický překrývací materiál.
Vyhláška č. 61 proto podskupinu skládek S-OO2 ruší a převádí je do podskupiny skládek S-OO1. Znamená to, že nereaktivní NO budou moci být ukládány jen na skládkách podskupiny S-OO1. V důvodové zprávě k vyhlášce se uvádí, že v současné době je v ČR vydáno celkem 36 rozhodnutí o souhlasu provozovat skládku se sektorem S-OO2. Z toho má 20 skládek povolen sektor S-OO2 vybudovat, ale ve skutečnosti tak neučinily. Pouze dvě skládky skutečně využívají možnost do sektoru S-OO2 ukládat nereaktivní NO spolu s OO. Nová právní úprava proto bude mít faktický dopad pouze na dvě skládky, navíc je účinnost tohoto opatření odložena o dva roky.
ODPADY NA POVRCHU TERÉNU
Nezávadnost odpadů využívaných na povrchu terénu se dosud hodnotila podle obsahu škodlivých látek v sušině odpadu (příloha č. 10, tabulka č. 10.1 vyhlášky č. 294/2005), a to do hloubky jednoho metru. Nová vyhláška (§ 12) stanovuje přísnější požadavky: koncentrace škodlivin (vodný výluh) nesmějí překročit stanovené limity v celém profilu uloženého odpadu. Hodnoty jsou uvedeny v příloze č. 10 této vyhlášky. Stanovení vyluhovatelnosti odpadů a postup přípravy vodného výluhu je upraven metodickým pokynem MŽP z roku 2002. Podle důvodové zprávy to znemožní ukládat odpady s horšími vlastnostmi, než které je možno za současně platné legislativní úpravy ukládat na zabezpečené skládky.
Opatření ve vyhlášce by se mělo dotknout téměř dvou tisíc subjektů, které ukládají odpady na povrch terénu. Stanovení obsahu škodlivin v odpadech využívaných na povrchu terénu (nejvýše přípustné koncentrace škodlivin v sušině) stojí u akreditovaných laboratoří okolo 6 tis. Kč za jednu analýzu.
Novým opatřením se zvýšila míra kontroly využívaných odpadů na povrchu terénu.
MECHANICKO-BIOLOGICKÁ ÚPRAVA
Podle provedených studií nesplňuje složení podsítné frakce z MBÚ limity výluhové třídy II, konkrétně ukazatel DOC. Hodnoty znečišťujících látek byly stanovovány podle přílohy č. 2 vyhlášky č. 294/2005. Po vybudování takového zařízení by proto musel být tento odpad ukládán na skládky nebezpečného odpadu. To by vzhledem k množství této frakce (zhruba 1/3 odpadů na vstupu) znamenalo vážné ekonomické zatížení provozu.
Nová vyhláška již stanovení obsahu škodlivin podle přílohy č. 2 nevyžaduje, tzn. není u něj vyžadováno stanovení třídy vyluhovatelnosti.
Stabilizovaný odpad z MBÚ může být uložen na skládku skupiny S-OO3 na základě splnění parametru respirační aktivity AT4 a limitu výhřevnosti 8 MJ/kg. Test AT4 je označení pro test respirační aktivity, který je založen na měření spotřeby kyslíku za 4 dny podle rakouské normy ÖNORM S 20 27/2004. Tímto testem se určuje dosažená míra stability podsítné frakce z MBÚ. Cena jednoho stanovení u akreditovaných laboratoří je 3,5 tis. korun. Výhřevnost se stanovuje kalorimetricky, cena rozboru se pohybuje okolo tří tis. Kč v závislosti na vlhkosti vzorku.
Důvodová zpráva nové vyhlášky uvádí, že důvodem změny je problematické splnění stanovených limitů pro skládku skupiny S-OO3 a skutečnost, že do zařízení MBÚ vstupují za účelem úpravy a stabilizace směsné komunální odpady, které jsou v současné době ukládány na skládky podskupiny S-OO3, taktéž bez stanovení vyluhovatelnosti.
Na ukládání stabilizovaného odpadu z MBÚ na skládku s mírou technického zabezpečení pro neupravený komunální odpad bude dohlížet ČIŽP a KÚ. Kontrola bude prováděna na základě provozovatelem předložených protokolů (protokol z testu AT4, protokol ze zjištění výhřevnosti podsítné frakce z MBÚ).
ZPŘÍSNĚNÍ PRO PREKURSORY DROG
Novela rozšiřuje seznam odpadů, které je zakázáno ukládat na skládky všech skupin nebo využívat na povrch terénu (rozšíření přílohy č. 5A). Výslovně jsou uvedeny návykové přípravky, makovina a prekursory drog. Tímto opatřením má být omezeno riziko zneužívání - dosud se vyhláška zajímala pouze o samotné návykové látky. Nyní se zakazuje ukládat na skládky a na povrchu terénu například odpadní makovinu ze zpracování semena máku.
UKLÁDÁNÍ ZA URČITÝCH PODMÍNEK
Dosud bylo možné na skládky ukládat využitelné složky, včetně vytříděných složek komunálního odpadu, pouze v souladu s Plánem odpadového hospodářství (dle přílohy č. 5, písm. B).
Striktním zákazem ukládání vytříděných využitelných složek komunálního odpadu (papír, sklo, plast, kovy a nápojové kartony) na skládky všech skupin a zákaz využívání těchto složek na povrchu terénu může vzniknout problém v době nepříznivých ekonomických podmínek. V obdobích, kdy se snižuje možnost využití vytříděných odpadů, se jejich separace stává pro města a obce ekonomicky nevýhodnou. Odpady, pro něž není odbyt, jsou skladovány v nadměrném množství, což může vést k jejich znehodnocení. Reálným řešením v dané situaci může být jejich odstranění skládkováním.
Vyhláška proto umožňuje ukládat vytříděné využitelné složky komunálního odpadu (papír, sklo, plast, kovy a nápojové kartony), pokud není jejich využití technicky a ekonomicky možné (viz § 11 odst. 2 zákona).
Dosud provozovatel informoval KÚ v případě, že odpad nebyl do zařízení přijat (podle vyhlášky č. 383/2001 Sb.). Nyní naopak bude informovat o uložení využitelné složky komunálního odpadu na skládku. Postup bude stanoven v provozním řádu zařízení, což si vyžaduje připojenou novelu vyhlášky č. 383/2001 Sb. Předpokládá se elektronická komunikace, případně zaslání v písemné podobě. Tímto způsobem již dnes posílají informace na krajské úřady skládky provozované podle IPPC (podle zákona o IPPC je provozovatel při uložení vytříděné využitelné složky povinen předložit KÚ doklad o nevyužitelnosti složky).
Rozšíření seznamu přílohy č. 5, písm. B, se vztahuje také na odpady s obsahem POP's, které bude možné ukládat na skládky pouze za splnění podmínek vyplývajících z nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 850/2004 (ES) o perzistentních organických znečišťujících látkách a o změně směrnice 79/117/EHS. POP's mohou být obsaženy v kontaminovaných zeminách pocházejících ze sanací chemických výrob nebo se mohou nacházet v popílcích ze spaloven odpadů.
MĚNÍ SE I DALŠÍ VYHLÁŠKA
V souvislosti se změnou vyhlášky č. 294/2005 Sb. (příloha č. 5) bylo nutné změnit také vyhlášku č. 383/2001 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady. Jde o změnu obsahu provozního řádu a provozního deníku zařízení - postup při ohlašování se nyní vztahuje i na případ, že je na skládku přijímána vytříděná využitelná složka komunálního odpadu. Tato změna se dotkne všech 252 provozovatelů skládek.
Zdroj: MŽP, důvodová zpráva k novele vyhlášky č. 294/2005
Podle ISOH je na skládky ukládáno nadměrné množství vytříděných využitelných složek komunálního odpadu. Mělo by se jednat o odpad, který nelze využít, a to z důvodu jeho znečištění či nevhodných vlastností, avšak často se jedná o odpad, který byl na skládky uložen bez opodstatněného důvodu.